Ford Türkiye Girişimi

Henry Ford tarafından 1903 yılında kurulan Ford Motor Company firması kurulduğu yıldan itibaren 1908’e kadar a harfinden başlayarak sırayla s harfine kadar model araçlar geliştirdi.
İlk başlarda hiçbir yatırımcının güvenini kazanamayan Henry Ford yaptığı yarış aracı sayesinde etrafında birden fazla iş adamı belirmeye başladı. Yaptığı yarış aracı saatte 73,7 km hıza ulaşmaktaydı bu rakam o dönem için oldukça iyi bir hız limitiydi. Henry otomobil aşığı bir kişiydi zaten soyadını da firmasının adına verdi.
İstanbul’a ulaşması ise serbest bölge montajlığı ile başladı. 1929 yılında İstanbul da serbest bölgede bir fabrika açar montaj işlerini yapmaya çalışır fakat büyük buhran ile tam olarak etkisini gösteremez gelişemez.
Koç Holding 1946 yılında gündeme alarak Ford Türkiye genel mümessilliğini alır. O sırada teğet geçen 2. Dünya savaşıyla aldığı yardımlar ile ziraat makineleri ve traktör alımları hızlanır. Ardında Ford markalı araçlar piyasada yerini almaya başlar. Genel olarak köy ulaşımı, şehirler arası ulaşımda kullanılmak üzere bir çok dolmuş tipi araçların satışı yapılır. Ülke genelinde standartlaşmaya başlamaktadır. Bir çok köy kasaba ve bucaklara giden o zamanın modern ilk taşıma araçları Ford marka araçlardı. Köylüyü, şehire, şehirliyi başka il ve ilçelere taşıyan araçlar idi. Hala günümüzde Ford araçlar bir çok ulaşım gerçekleştirmektedir.