Fren Hidroliği Neden Önemlidir?

Çeşitli madde karışımlarından oluşmakta olan fren hidroliği, aracın fren performansı açısından oldukça önemli bir maddedir. Frene basıldığı zamanda, fren hidroliği, oluşan basıncı frene ileterek oldukça yüksek bir ısıya maruz kalır. Ancak eğer kalitesiz bir fren hidrolik yağı kullanılıyor ise, yüksek ısıdan ötürü çabuk kaynayacak ve bu durumda frenlerin normale göre verimi düşerek fren mesafesi ve performans konusunda olumsuz durumlara sebebiyet verecektir. Kaynamakta olan fren hidrolik yağı, tazyikli buhar balonları oluşturur ve bununla beraber, her fren pedalına basıldığı zaman, verilmesi gereken tepkiyi sağlayamaz. Yani kısaca frene basıldığında tabana kadar iner. Bu nedenle hidrolik yağı sürekli kontrol edilmeli ve kaliteli ürünler tercih edilmelidir.

Fren Hidroliği Önemi Nedir?

Fren hidroliği, fren sistemi için en önemli şey olduğunu söyleyebiliriz. Araçlarda yer almakta olan hidrolikler, araç sistemine göre bazı farklılıklar içerebilir ve fren balatalarında da yer aldığı gibi fren hidrolik yağlarında da performansa dayalı ürünler yer alır. Aracınızın fren sisteminin zarar görmemesi adına sizin de kaliteli bir fren hidrolik yağı kullanmanızı öneririz.

Fren Hidroliği Değiştirilir Mi?

Herkesin yanlış bildiği diğer bir konu ise fren hidroliklerinin değişip değişmediğidir. Birçok kişi her ne kadar değişmiyor olarak bilse de, kullanım ömrü iki yıl olmakla beraber, bu kullanım ve iklim koşullarına göre farklılık gösterebilir. Ayrıca diğer ürünlere göre oldukça hızlı bir şekilde nemlenmesinden ötürü güvenliğinizi olumsuz oranda etkileyebilir. Bu nedenle fren hidrolik yağlarını bir sene gibi belli periyot aralıklarında değiştirmek oldukça önemli bir husus olarak karşımıza çıkar.
Tüm bu yukarıda saydığımız sebeplerden ötürü fren hidrolik yağlarının ne kadar önemli olduğu görülmektedir. Bir aracın ne kadar hızlandığı ve yüksek performans gösterebildiği kadar, ani bir durum sonucunda ne kadar erken bir şekilde durabildiği de, bir hızlanma kadar önemli olmalıdır. Bu nedenle güvenliğiniz açısından yılda bir fren hidrolik yağını kontrol etmeli ve belli periyot aralıkları ile beraber değiştirerek güvenli bir kullanım için gerekli önlemlerinizi almalısınız. Bu yenileme esnasında, kaliteli markalar kullanarak fren sisteminizin zarar görmesinin de önüne geçebilirsiniz.