Fren süspansiyon testleri nasıl yapılır?

Otoraporlama sürecinde, aracın motor-mekanik, kaporta-boya, iç ve dış kondisyonlarının ekspertizi tamamlandıktan sonra, aracın yol şartlarındaki testlerine geçilir. Bu testler servislerimizdeki test hattı üzerinde gerçekleştirilir.
Test hattında aracın kontrol edilen noktaları fren ve süspansiyon mekanizmalarıdır. Normal kontrollerden farkı, bu testlerin tamamen elektronik ve teknik verilere göre bilgisayarlı ortamda yapılıyor olmasıdır.
Araç liftten indikten sonra, test hattına alınır. Araç test hattına alınırken, mekanik ustası klavuz çizgileri ve diğer teknikerin yönlendirmelerini takip etmek zorundadır. Bunun sebebi ise, doğru ölçüm alabilmek için aracı doğru konumlandırma durumudur.
İlk olarak aracın ön tekerleri süspansiyon testine alınır. Bu esnada aracın net ağırlığı da ölçülür. Süspansiyon kontrol sistemi, süspansiyonların değer ölçümünü yapar ve bu değerlerin uygun aralıkta olup olmadığını gösterir. Amortisörlerde herhangi bir patlak, sızdırma ya da helezon yaylarında bir problem varsa alınan değerler uygun aralıkta olmayacaktır. Takiben, ön tekerler fren testine girer ve zamana bağlı fren verimlilik ölçümleri yapılır. Aranan yine bu değerlerin uygun aralıkta olmasıdır.
Takiben arka süspansiyonlar ve arka frenler ile birlikte el freni verimliliği de ölçülür ve otorapolanır. Uygun olmayan değerlere bağlı olarak da rapor hazırlanır ve bilgisayar çıktısı alınarak genel rapora eklenir.


Sosyal medyada paylaş:
Yorum bırakabilirsiniz

Yorumlarınız bizim için değerli

Ad Soyad *

Yorumunuzu yazabilirsiniz *