Gaziosmanpaşa Nöbetçi Noter

Gaziosmanpaşa Nöbetçi Noter

 
Noterler, gündelik hayatımızda sık sık ziyaret ettiğimiz yerlerdir. Ev veya araba satın alırken mutlaka noterlere uğrarız. Bu satın alımlarımızda mutlaka noterlere uğramamız gerekmektedir, aksi takdirde bu anlaşmayı resmiyete dökmemiş oluruz.
Noter, noterlik mesleğini (işini) yapan kişi/kişilere denir. Bir kamu kuruluşu olan noterler, çeşitli satın alımlarımızı/satışlarımızı resmiyete döktüğümüz yerlerdir. Noterler 1972 yılında Türkiye Noterler Birliği tarafından kurulmuştur ve günümüzde hala devam etmektedir.
Gaziosmanpaşa Nöbetçi Noterlerin görevleri, notere başvuran kişinin stajyerliğini yapmaktır, stajyerlerin dışında çalışanlar ise personellerdir. Eğer Türkiye’de değil de yurt dışında yaşıyorsanız, en yakın konsolosluğa gidip noterlik işlemlerinizi yaptırabilirsiniz. Türkiye’de hemen hemen her yerde noter daireleri bulunmaktadır. Buna Gaziosmanpaşa Nöbetçi Noterde dahildir. Noter dairesinin bulunması için bölgede asliye ve münferit sulh mahkemelerinin olması gerekmektedir.

 

Noterlerin Hafta içi ve Hafta Sonu Çalışma Saatleri

Noterlerin hafta sonu ve hafta içi saatleri aynıdır. Sırasıyla ; sabah 8.30 açılış, 12.30 öğle molası 17.00 kapanış şeklindedir. Öğle molası yarım saatlik bir zaman dilimi içerisinde olmaktadır. Bu saatler Gaziosmanpaşa Nöbetçi Noterde de geçerlidir. Bu saatler aralığında işlem yapamayan kişiler nöbetçi olarak atanan noterler vasıtasıyla işlemlerini gerçekleştirebilirler. Noterlerde özel bir ofis de görüşmelerin yapılmasının yanı sıra, yurt dışında yapılan işlemlerde konsolosluk dairelerinde yapılmaktadır. Eğer bir noter olmak istiyorsanız, resmi gazetede veya diğer gazetelerdeki ilanlara bakabilirsiniz.