Güngören Nöbetçi Noter

Güngören Nöbetçi Noter

Noterlik hizmetini yapan kişilere noter denir. Noterler çeşitli ; beyanname, vasiyetname, beyanname, ibraname ve tespit tutanağı gibi belgeleri inceleyip onaylayan kişilerdir. Şu anda ülkemizde en kalabalık kamu kuruluşlarından biri noterdir. Noterler günümüzde çok fazla rağbet gören mesleklerden birisidir. Bunun nedeni yüksek gelirlerde maaşlar almasıdır fakat bir dezavantajı çok yoğun bir şekilde çalışmasıdır.
Noterliğe başvurular hem resmi gazetede hem de online olarak yapılmaktadır. Başvurular için gerekli belgeleri hazırlayıp gönderebilirsiniz, başvuru süreci 60 gün sürmektedir. 60 günün sonunda noter belgenizi tarafınıza teslim ederler. Güngören nöbetçi noterlerde de noterlik hakkında bilgi sahibi kişileri özenle seçmektedirler.
Noterlik ; birinci, ikinci, üçüncü sınıf noterlik olmak üzere 3 gruba ayrılmaktadır. Bu 3 grubu sırasıyla geliri, iş yoğunluğu, rütbesi şeklinde Türkiye Adalet Bakanlığı düzenlemektedir. İlk defa katılan noterler üçüncü sınıf olarak başlamaktadır ve noterin birinci ve üçüncü sınıfta asgari hizmet süresi dörder yıldır. Bu sürenin sonunda noterin sınıfının yükseltilmesi için müfettişin hakkında son hal kağıdında olumlu belirtmiş olması gerekmektedir.
   

Nöbetçi Noter Nedir ?

Nöbetçi noter, hafta sonları mesaiye çıkan noter görevlilerine denir. Güngören Nöbetçi Noterlerin hafta sonu saatleri ; sabah 8.30, öğle arası 30 dakika olmak üzere 12.30 mola, 17.00 sonlandırmaktır. Noterlerin hafta içi saatleri de aynı nöbetçi noterlerin saatlerine uygundur. Güngören nöbetçi noterlerin, asliye ve sulh hukuk mahkemelerinin bulunduğu ilçede kurulmuştur.