Hava Yastığı Nasıl Çalışır?

Araç içerisinde olası bir kazada yaralanma ve can kayıplarını önlemek ya da en aza indirmek adına koruma sistemlerinden biri olan Airbag veya diğer adı ile hava yastıkları günümüzde pek çok araçta kullanılan bir koruma sistemi olmuştur. Hava yastığı her durumda açılan bir aparat değildir, sadece gerekli koşullarda koşula bağlı olarak açılmaktadır. Bu sebeple de hava yastığının nasıl ve hangi durumlarda çalıştığını bilmek bizim için önemlidir.

Hava Yastığı Olayı Nasıldır?

Hava yastığı aracın genelinde var olan, acil bir kaza veya çarpışma durumunda saniyenin onda biri bir sürede açılan ve içerisi gaz ya da havayla dolduğu için kafanın veya vücudun diğer organlarının çarpmasını önleyerek büyük yaralanmaların önüne geçen harika bir koruma sistemidir.

Hava Yastığı Nasıl Çalışır?

Hava yastığına canını emanet edecek kişiler dolayısı ile sistemin nasıl çalıştığını bilmek isteyeceklerdir. Hava yastığının çalışma aşamaları şöyledir;
-Araç darbe aldığı zamanda hızında ani bir değişiklik olacaktır.
-Elektronik bir sisteme sahip olan araçlar bu değişimi fark edebilir.
-Araç belirli bir şiddetin üzerindeki şiddet ile karşılaştıysa araç buna tepki vererek hava yastıklarını uyarıyor.
-Hava yastıklarının içerisine aniden hızlı bir şekilde gaz dolar. Bu gaz nitrojen gazı veya argon gazı olabilir.
-Her ne kadar uzun süreler gibi görünse de aslında saniyenin onda birinde hava yastıkları hazır konuma gelmekte ve kazadan hemen sonra açılmaktadır. Bu sayede daha kişiler vücut uzuvlarını herhangi bir yere çarpmadan hava yastıkları şişmekte ve yaralanmaların önüne geçmektedir.

Hava Yastığı Ne Zaman Açılmaz?

Hava yastığının açılması için belirli bir kuvvet gerekir. Kişilerin hasar alabileceği bir kuvvetin altında kuvvet uygulanırsa hava yastığı açılmaz. Bu nedenle:
-Öncen gelen hafif kuvvetlerde,
-Yandan gelen hafif kuvvetlerde,
-Genel olarak arkadan çarpışmalarda,
-Araba yuvarlandı ve takla atılması durumunda,
-Aracın devrilmesi durumunda hava yastığı açılmayacaktır. Bu gibi durumlara karşı hava yastığı olan kişiler dikkatli olmalıdır. Aynı zamanda sürücü koltuğu ile direksiyon arasında en az yirmi beş santim var olmalıdır.