İkinci El Araç Alım Tavsiyeleri

Araç almak isteyen birisi genellikle ilk olarak aracın özelliklerine, görünümüne, fiyatına, konforuna ve donanımına dikkat etmektedir. Ancak ikinci el otomobillerin alım oranı sıfır otomobile göre çok fazla artmış bulunmaktadır.
 

İkinci El Araçlarda Uygun Fiyat  Avantajı

Son zamanlarda araç alanların büyük bir kısmı ikinci el almayı tercih etmektedir. Bunun en önemli nedenlerinden birisi ise sıfır araçların yüksek maliyetidir. Fiyatları oldukça artan sıfır araçların alıcısı gün geçtikçe azalmaktadır. İkinci el araçlar özellikle cebini düşünenler için önem taşımaktadır. Aynı aracın sıfırı ile ikinci eli arasında uçurum farkı bulunabilmektedir. Üstelik aracın raporunda ağır bir hasar olmasa dahi fiyatı oldukça inmektedir. Az kullanılmış üst model oldukça iyi bir durumdaki aracın bile fiyatı ikinci el olduğundan dolayı çok büyük oranda inmektedir.
Sadece bununla kalmamakla birlikte satın alma esnasında pazarlık ile de fiyat düşürülebilmektedir. Sıfır araçlar alınırken herhangi bir pazarlık veya indirim söz konusu olamazken ikinci el araçlarda satıcı ve alıcı arasında el sıkışana kadar fiyatı indirmek mümkündür.
 

İkinci El Araçların Fazla Çeşitli Olması Avantajı

İkinci el araç pazarlarında veya ikinci el araç satan sitelerde geçmişten günümüze oldukça fazla çeşitte araba modeli bulunmaktadır. 20-30 yıl önceki bir araba modeli de dahil olmak üzere binlerce çeşit model vardır. Sıfır araç alırken ise  herhangi bir galeride yalnızca yeni çıkmış arabalar satılmaktadır. Bu yüzden ikinci el araçların satıldığı pazarlara giderek kişi kendine en uygun arabayı bulabilmektedir. Üstelik artık üretilmeyen araçları bulmak için ikinci el araçların satıldığı yerler tercih edilmelidir.
İkinci el araçların bir diğer avantajı ise kişinin istediği araca aynı gün içerisinde sahip olmasıdır. Normal bir galeriden alınan herhangi bir aracın hazırlanması, belgelerin çıkartılması ve benzeri derken aracın alıcıya ulaşması en az birkaç gün almaktadır. Ancak ikinci el araçlarda böyle bir sıkıntı yaşanmamaktadır.
 
Alınacak araç kısa bir süre kullanılacak ya da yeni ehliyet almış birisinin ilk aracı olacak ise sıfır almanın bir anlamı bulunmamaktadır. Araç kısa bir süre sonra değiştirilecekse ikinci el almak en iyi seçenektir.
 
İkinci El araç almak her zaman daha karlı olmaktadır. Özellikle hasar raporu olan ikinci el bir otomobil almak oldukça büyük bir avantajdır. İyi bir marka otomobili en uygun fiyata en kısa sürede en az hasarlı şekilde bulmak çok büyük bir fırsattır. Sıfır araçlarda bu imkan yokken bu ikinci el almanın büyük bir avantajıdır.