İkinci El Araç Alırken Dikkat Etmemiz Gerekenler 2

İlk yazımızda ön kontrollerden bahsetmiştik. Şimdi ileri aşamalardan bahsedeceğiz. Aracı satın almadan önce kesinlikle test sürüşü yapmanız da uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Aracı çeşitli yol şartlarında farklı hızlarda kontrol edin, içeriden gelen alışılmadık sesleri dinleyin, bu durum ile aracın nasıl bir koşul sağladığını ortaya çıkacaktır.
Aracın kilometresini kontrol edin. Araçlar trafiğe çıkmadan öncede kilometre sayacı hemen çalışmaktadır. Kilometre göstergesi bir nevi aracın yaş oranını da göstermektedir. Bir uzman ile araç kilometresi ile oynanıp oynanmadığını da öğrenmeye çalışın. Aracın yıpranıp, yıpranmadığı buradan daha belirgin olacaktır.
Aracın eğer gaz pedalı fazla aşınmış ise, bu durum aracın uzun yol ağırlıklı kullanıldığını veyahut fren pedalı fazla aşınmışsa, bu durum aracın şehir içinde ağırlıklı olarak kullanıldığını göstermektedir. İkinci el aracı test ederken arka aynanızı kullanarak egzoz borusundan çıkan dumanı da kesinlikle kontrol edin; eğer egzoz borusundan duman geliyorsa ve rengi gri ya da renksizse bir sorun olmadığını gösterir, fakat mavi ya da siyah renkte ise bu durum motorun yağ yaktığına işaret eder ve motorun ömrü kesinlikle azalmıştır.
Ayrıca aracın motor aksamı dışında iç kısmını ve alt aksamını da kontrol etmelisiniz. Bunları test aşamasında yapmakta fayda var. Araç hareket halinde daha belirgin tavırlar sergileyecektir.

Yorumlar:

Yorumunuz: