İkinci El Araç Satışlarında Artık Ekspertiz Raporu Alınacak

Araç satışlarına genel olarak alışagelinmiş sistem artık pek çok yönüyle değişti ve yerini Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe bıraktı. Bu yönetmeliğe göre araç satışlarında yeni düzenlemelerle birlikte yönetmelik kapsamında pek çok şey değişim göstermektedir. Genel olarak bakıldığında yönetmeliğin dahilinde ikinci el araç için dahi garanti verilmesi gerekmektedir.
                  Türkiye sınırları içerisinde yeni düzenlenen rapor ile birlikte ikinci el araç takibi sistemine bağlı olarak, satış öncesi ekspertiz raporu detaylandırılmış olarak düzenlenilmeli ve bu rapor belgelendirilmelidir. İki bakanlığın (Gümrük ve Ticaret Bakanlığı) eş zamanlı anlaşması sonucunda Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe uyulması gerekmektedir.
                  Yönetmeliğin detayları aşağıda verilen maddelerdir,
  • Yeni düzenlemeye göre, ikinci el satışlarında yönetmeliğin daha olumlu yanıtlar alınabilmesi adına 5 yıla varan bir yetki belgesi verilmesi planlanılmaktadır
  • Bu yetki belgesini temin edebilmek için eğitim durumunun en az lise mezunu olması ön koşulu olmakla birlikte, her açıdan mesleki anlamda yeterlilik belgelerine de sahip olmak gerekmektedir
  • Devletin her türlü güvenliği sağlanılması amacı ile devlete veya anayasa aykırı suç işlenmemiş olma gibi bir şart ön koşul olarak aranacaktır
  • İkinci el araç takibinin detaylı olarak düzene girmesi adına bir bilgi sistemi kurulması hedeflenmektedir
  • İkinci el satışlarda oto ekspertizin yönetmeliğine uygun olarak taşıt teslim belgesi düzenlenecek ve belgede yer alacak şeyler ise otoya ait hasarlar veya daha önce değişime iden parça, apara bilgileri detaylı olarak verilecek ( Boyası, değişen parçaları, aracın bütün bilgi vb)
  • Aracın yaş bilgisine bağlı olarak özellikle de sekiz yaş altında olan araçlara ekspertiz raporu alınacaktır
 
 
Devir Oto Garantisi Verme Devri!
 
                    İkinci el oto satışlarında artık garanti vermek zorunlu bir hale gelmekle birlikte, yeni yönetmeliğe bağlı olarak da belgelendirilme ön koşulu sağlanmalıdır. Bu noktada araçlara artık 3 ay veya 5 bin kilometre garanti verme şartı gelmektedir. Garantilerin sağlanması ve belirtilen maddelere uyulması gerekmektedir. Verilen garanti kapsamında satışı tamamen gerçekleştirilen araçların herhangi bir arızası söz konusu olursa 30 iş gününde giderilmesi gerekmektedir. Artık ikinci el satışları da belli bir düzen dahilinde gerçekleşecek ve yeni çıkan, Resmi Gazetede yayımlanan yönetmeliğe göre belli bir düzene oturtulması hedeflenmektedir.
                    İkinci el araç takibinin düzenlenmesi ile oto satışlarında artık gönül rahatlığıyla alım gerçekleştirilirken, belgelerin detaylı olarak düzenlenmesi sonucunda da araç hakkında detaylı bilgileri temin etmek artık kolayca mümkün olacak. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın sunmuş olduğu yönetmelikle birlikte yeni düzen bir ikinci el satış metoduna geçilmiş olunacak. Yeni düzenin sağlamış olduğu avantaj ile ikinci el araç satın almak, alınacak araç hakkında detaylı bilgilerin alıcıya aktarılması mümkün olacak. Ayrıca ikinci el oto satışlarının pazarları Belediyeler tarafınca kurulacaktır.