İkinci El Otomobil Alırken İşinizi Şansa Bırakmayın

İkinci el bir aracı satın alırken aracın tüm detaylarının öğrenilmesi neye ne kadar ödeyeceğini bilmenizi sağlar. Hiç kimse yoğurdum ekşi demez. Yalnızca alıcı için değil, satıcı için de oto ekspertiz yaptırmak bir ihtiyaçtır. Böylece aracının değerini tam olarak öğrenebilir, değişmesi gereken parçaların değişimini yaptırarak aracın değerini arttırabilir.
“Boya var mı”, “lokal boya” vb. detayları alım öncesinde aracı oto ekspertize göstererek kesin şekilde öğrenebilirsiniz. Araç değeri belirleme, şasi numarası ve plaka kontrolü, aracın piyasada tutulma oranı, değer kaybı var mı sorularının tamamına cevap edinebilirsiniz. Pazarlığa aracı, sahibi kadar iyi bilerek başlamak fazla para ödemenizi veya daha sonra elinizden çıkaramayacağınız bir otomobili satın almanızı önler. Başınıza bela olacak kötü bir sürprizle karşılaşmayın.

Kaza ve Hasar Kaydı Olmasa Bile

Satın alacağınız aracın daha önce herhangi bir kazaya karıştığına dair bir kayıt yoksa dahi bölgesel çökükler, boyamalar yapılmış olabilir. Türkiye’deki şoförler çoğu zaman bir kaza yaptıklarında karşılıklı anlaşarak durumu polise beyan etmezler. Bu da oto ekspertiz servisine götürmeden aracın kazaya karışıp karışmadığını anlayamamanıza neden olur. Uzmanlar tarafından her noktası özel cihazlar ile kontrol edilen aracın kaza kaydı olmasa bile aldığı hasarlar tespit edilebilir. Galericiler ve satıcılar çoğu zaman bu bilgileri alıcıya aktarmaz. İnsanlara gereğinden fazla güvenmemeniz gerek, hele de ticarette. İşinizi şansa bırakmayın ve tüm kontrolleri yaptırarak aracın şeceresini çıkarın.
İkinci el alım-satım piyasasında her birkaç yılda bir tutulan araç modelleri değişir. Zaten ikinci el araç alanların çoğu da bu piyasanın dengelerine göre belli modellere yönelir. Bir aracı beğendiniz ama piyasada ne kadar sevildiği konusunda emin değilsiniz. Oto ekspertiz servislerinde her araç modeli için yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık alım-satım oranını öğrenebilirsiniz. Aracı daha sonra satma ihtimaliniz varsa bu kontrolü mutlaka yaptırmanızı tavsiye ederiz. Aksi halde araç elinizde kalabilir ve piyasada müşterisini bulamayabilirsiniz.
Oto Rapor, Türkiye’nin birçok ilinde bayilere sahip köklü bir firma. Araç alım-satımlarında ekspertiz servisi ihtiyacınıza hızlı ve “doğrucu” bir şekilde yanıt veriyoruz. Web sitemizde ücretsiz ve üyeliksiz şekilde aracınızın değerini öğrenebilir ve piyasa raporunu edinebilirsiniz.
Sosyal medyada paylaş:
Yorum bırakabilirsiniz

Yorumlarınız bizim için değerli

Ad Soyad *

Yorumunuzu yazabilirsiniz *