İlk Araç Stilcisi Eugene Bordinat

Araçların geçmişten günümüze bir yapısı bir mimarisi ve bir stili vardır. İlk zamanlarda bu stiller pek önemli olmasada o döneme rağmen kaliteli stiller mevcuttu. Bu styling yapan kişiler arasında en ünlülerinden biri ise Eugene Bordinat idi. Michigan Üniversitesini bitiren tasarımcı Cranbook akademisinde sanat eğitimi görür ve 1939 yılında GM’ de iş hayatına atılır.
1962 yılında Ford’un Styling Başkanı olan Bordinat, o zamanın modeli Thunderbird’e yeni bir neoclassic / yeni klasik görünümü kazandırmıştır. Ford içerisinden genel olarak LincolnMercury bölümünde çalışmıştır. Burada ileri biçimde süpervizörü olarak görevlendirilmiştir.
1962 yılından itibaren Swing Away adında direksiyon simidi standart bir hale gelerek donanım öğesi olur. Donanıma çeşitli eklemeler yaparak arttırılır. Aydınlatma, göstergeler ve çeşitli aksesuarlar bunların başında gelir. Güvenlik açısından önem taşıyan görünebilirlik /okunabilirlik niteliği artırılır. Yaptığı iyileştirme ve geliştirmeler ile sürme rahatlığı ve kolaylığı sağlamıştır. Yağ filtresini 30 bin mil kullanılabilir bir yapıya büründürmüştür. Fabrikada konulan soğutucu sıvılar bunun gibi geliştirmeler ile uzun ömürlü olmaya başlamıştır. Kısa mesafeler için değil uzun mesafeler göz önünde alınmaya başlanmıştır. Fren silindirlerinin gücünü arttırmaya çalışmıştır.
Araç içerisinde büyük ölçüde ses yalıtımını engellemeye çalışmıştır ve bunda da büyük bir başarı sağlamaktır.
Kısaca Eugene zamanında yaptığı stylingler ile günümüze ışık olmuştur.