Jant Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Jant, bir aracın dış görüntüsünü belirleyen en önemli faktörlerden birisidir. Çoğu kişi jantları aracın estetik parçaları olarak görür. Ancak jantlar sanıldığı gibi sadece görsel güzellik sağlamayacaktır. Jantlar bir aracın performansı ve yol tutuşu konusunda da büyük katkı sağlayacaktır.

Otomobil dünyasında son yıllarda artan teknoloji, oldukça farklı ve dikkat ekici jantların üretilmesini sağlamıştır. Bu jantlar görüntüye önem verdiği kadar performans ve yol tutuşunu da artıracak şekilde hazırlanmıştır. Özellikle son dönemde üretilen jantlarda fren sisteminin soğutulması işlemi de ön planda tutulmuştur. Bu özellik sayesinde araçlar seyir halindeyken jantlarda bulunan özek hava kolları sayesinde fren diskleri soğutulmakta ve frenin daha verimli kullanılması sağlanmaktadır.

Jant alırken aracın motoru, ağırlığı ve büyüklüğü ön planda tutulmalıdır. Yüksek güce sahip bir motora sahip araçlarda çekişin iyi olması ve lastiklerin daha geniş tutulması gerekir. Jant genişliği de bu araca göre olmalıdır. Küçük çaplı araçlarda jant genişliği 12 inç olurken büyük araçlarda bu sayı 20 inçe kadar çıkabilmektedir.

Jant seçerken çok parçalı olanlarından tercih etmek de önemlidir. Bir jantın parçası ne kadar fazla olursa tamiri o kadar kolay olacaktır. Yaşanan herhangi bir sorunda jantın sadece arızalı parçası değiştirilir. Bu maddi açıdan da sürücüye kolaylık sağlayacaktır.

Ülkemizde birçok farklı jant modeli üretimi yapılmaktadır. Önemli olan araca en uygun jantı seçmek olacaktır.  

 

 
Sosyal medyada paylaş:
Yorum bırakabilirsiniz

Yorumlarınız bizim için değerli

Ad Soyad *

Yorumunuzu yazabilirsiniz *