Kar Lastikleri Hakkında

Yaz bitecek yeni sezon için hazırlıklar başlıyor. Yaz lastikleri yerini raflara alacak, raflardaki Kar lastikleri araçlara takılacak.
Yeni mevsimle birlikte lastik değişim zamanı geldi çatıyor. Değişim yapacakların dikkatine değişim ücretleri bölge bölge değişmektedir. Ücretler genel olarak 40 ila 60 TL arasında değişmektedir. Değişim yaparken aracınızın yanında olmayı ihmal etmeyin.
Nasıl havalar soğuduğu zaman kıyafetler ve ayakkabılar değişiyor, daha kalın soğuk geçirmez şeyler giymeye başlıyorsak aracımız içinde lastikler böyle bir önlem taşımaktadır. Havalar soğuduğunda sıcaklık mevsim normallerinden 5 – 6 derece düştüğü zaman Kar Lastiklerine gereksinim duyulmaktadır. Yazlık lastikler daha da sertleşecek hatta parçalanabilecektir. Sertleşen lastik yol tutuşunu azaltır. Fren mesafesi oldukça artar, araç zor durmaya başlar. Kar yağdığı takdirde kayma, savrulma, hakimiyet azlığı görünecektir.
Lastik farkları, genel olarak sertliği, diş derinliği ve kalınlığı, keskinliği ve benzeri şeylerdir. Kış şartları için tamamen performansları farklıdır.  Kar lastiklerinin kışı sert ve uzun geçen yerlerde mutlaka kullanılması gerekir. Ülkemizde Akdeniz kıyı şeridi dışında kalan bölgelerde kar lastiği zorunluluğu vardır. Ekim ayından Mart ayı sonuna kadar lastik kullanmak zorunludur. Havalar ısındığı zaman lastiklerin çıkarılması gerekir. Zira sıcak havalardaki performansları yazlıklar kadar iyi değil ve sıcak, kuru, sert zeminlerde kolay aşınmaktadırlar.
Lastik değişim zamanlarını kaçırmayın. Unutmayın lastikler önemli birer parçadır. Cezasıda vardır.