Kartal Nöbetçi Noter

Kartal Nöbetçi Noter

Noter, insanların yasalar önünde işlemlerini tamamlamasında, düzenlenmesinde ve onaylanmasında görevli kişidir. Noter ayrıca hukuki güvenliği sağlamak ve anlaşmazlıklarını çözmek için görevli kişi olarak ta bilinir. Her ilçede Noterlik bulunmaktadır. Noter olabilmek için Hukuk Fakültesi Mezunu olmak ve noterlik belgesine sahip olmak gerekmektedir.
Nöbetçi noterler, hafta sonları mesaiye kalan kişilerdir. Adalet Bakanlığı ve Türkiye Noter Birliğinin ortak çalışması sonucunda yürürlüğe girmiştir. Kartal Nöbetçi Noter ‘de en çok işlem yapılan konu otomobil işlemleridir. Her asliye ve münferit sulh mahkemelerinin bulunduğu ilçede noter bulunmaktadır.  Noterlerin özel ofislerine noterlik denir.

 

Noter Hafta sonu ve Hafta içi Saatleri

Kartal Nöbetçi Noter ; sabah saat 8:30’da açılıp, öğle molası nedeniyle 12:30-13:00 arası çalışmamaktadır, akşam 17:00’da sona ermektedir. Noterler bundan önceki yıllarda hafta sonları kapalı olmalarına rağmen yeni gelen yasa ile nöbetçi noterler hafta sonları da çalışmaktadır. Çoğu kişi noterlerin yoğunluğundan dolayı şikayetçi olmasından dolayı nöbetçi noterlik, Adalet Bakanlığı ve Türkiye Noterler Birliğinin ortak çalışması sonucunda hayata geçirilmiştir. Hafta sonları noterlik bir durumunuzda Kartal Nöbetçi Noter gidip işlemlerinizi yapabilirsiniz.
Noterlere ; ev veya araba gibi maddi şeylerin satışında başvurulur. Noterlerde daha güvenli ve resmi işlemler yapıldığından herkes noterliklere gelip satışlarını yapmaktadır. Eğer yurt dışında yaşıyorsanız bile en yakın Türkiye Konsolosluklarına gidip noter işlemlerinizi yapabilirsiniz.