• TARAFSIZ, BAĞIMSIZ, PROFESYONEL

Kış Lastiği Nedir? Kış Lastiği Neden Kullanılmalıdır?


Kış Lastiği Nedir? Ne İşe Yarar?

Kış lastikleri, yağışlı ve soğuk havalarda otomobilin yol tutuşunu maksimum düzeyde tutabilmek için tasarlanmaktadır. Üretiminde kullanılan kauçuk malzemenin daha yumuşak olması nedeniyle lastikler daha esnek bir yapıya sahip olur ve aracın yol tutuşunu arttırır. Lastik dişi diye tabir edilen lastiğin desenli yapısının derin ve çatallı olması sayesinde lastik üzerinde biriken suyun tahliyesi daha kolay olmaktadır. Karlı ve buzlu yollarda yol tutuşunu artırmak, sürüş emniyetini tehlikeye atmamak ve konforlu bir sürüş yapmak için kış sezonunda kış lastikleri kullanılmalıdır.


Kış Lastikleri Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Kış lastikleri hakkında bilinen en büyük yanlış, sadece kar yağdığı zamanlarda kullanılacağının sanılmasıdır. Bu doğru bir bilgi değildir. Kış lastiklerinin kış sezonu boyunca kullanılması uygun görülmektedir. Daha net bir çizgi çizmek gerekirse; hava sıcaklığının 7 derecenin altına düştüğü anlarda, karlı ve buzlu yollarda mutlaka kullanılmalıdır. Dolayısıyla kış sezonu gelmeden önce lastiklerinizi değiştirmenizi öneririz


Kış Lastiği Nasıl Anlaşılır?

Kış lastiğini dört mevsim ve yazlık lastiklerden ayıran en büyük farklılık, lastik dişlerinin derinliği ve desenidir. Kış lastiklerinde daha derin ve daha çatallı bir lastik deseni bulunmaktadır. Ayrıca Lastiğin üzerinde çamur ve kar anlamına gelen M/S(mud/snow) ibaresi veya kar sembolü bulunur.


Kış Lastiği Taktırmak Zorunlu mu? Kış Lastiği Kimlere Zorunlu?

Ülkemizde zorunlu kış lastiği uygulaması, 1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri arasında şehirler arası yolcu ve yük taşımacılığı yapan ticari araçlar için zorunlu olmaktadır. Kurala uymayan sürücülere Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın belirlediği oranda cezai işlem uygulanmaktadır. Kış lastiği cezası hususi araçlar için geçerli olmasa da trafiğe çıkan tüm araçların, trafik emniyetini sağlamak için bu tarihler arasında kış lastiği kullanması oldukça önemlidir.


4x4 Araçlarda Kış Lastiğine Gerek Var mı?

Otomobilinizin motor gücünün yüksek olması veya otomobilinizin 4x4 olması yol tutuşuna doğrudan etki etmemektedir. Kış lastiği kullanımı ölçüt olmaktadır. Dolayısıyla aracınıza gerektiği anlarda kış lastiği taktırmalısınız.


Zincir mi Kış Lastiği mi?

Zincir yerine kar lastiği kullanılması daha faydalıdır. Çünkü zincirin, asfalta ve otomobilin yürür aksamına zarar oluşturmaktadır. Ayrıca zincir zamanla lastiklerde yer alan çelik tellerin kırılmasına yol açan bir durumdur. Bu sebeple kış aylarında kış lastiği kullanılması gerekmektedir.


Kışlık Lastik Ömrü Kaç Yıl?

Kış lastiğinin ömrü, araca takıldıktan sonra 5 yıl içerisinde dolmaktadır. Araç hiç kullanılmasa dahi beşinci yıldan sonra lastiğin yapısı bozulmaktadır ve deforme olmaktadır. Beş yıldan önce araç lastik derinliği 3mm altına düşerse lastiklerin değiştirilmesi gerekmektedir.


Kış Lastiği Nasıl Muhafaza Edilir?

Kış lastikleri kuru ve serin yerlerde muhafaza edilmelidir. Sıcak hava ve güneş ışığı kış lastiklerinin yapısına zarar vermektedir. Mümkünse lastiklerin koruyucu bir naylona veya brandaya sarılı bir şekilde saklanmasında fayda vardır.


Kış Lastiği Nasıl Ses Yapar?

Kış lastikleri yapısı gereği diğer lastiklere göre bir miktar daha ses yapmaktadır. Derinden geliyor gibi hissedilen bu ses, sürüş konforunu etkilemeyecek düzeyde olmaktadır.Kış Sezonunda Sürüş Önerileri


  • Aşırı hız yapmaktan kaçının
  • Kış lastiği olmadan yola çıkmamaya özen gösterin
  • Ani manevra ve frenleme yapmak, aracınızın yol tutuşunu düşürür. Buzlu havalarda aracınızın kayma ihtimali artar
  • Buzlu ve karlı havalarda frenleme mesafesi artacağı için takip mesafenizi koruyun
  • Özellikle kar yağışının olduğu zamanlarda yola her zamankinden daha fazla odaklanın


Bu yazıya da göz atabilirsiniz:  KIŞ LASTİKERİ YAZIN KULLANILIRSA NE OLUR?

Oto Ekspertiz Nedir?
Oto ekspertiz; bir otomobilin, konusunda uzman personeller tarafından teknik cihazlar yardımıyla A’dan Z’ye incelenmesi ve tüm kontrollerin sonucunda aracın genel durumuna dair rapor oluşturulmasıdır. Ekspertiz raporu(link: https://otorapor.com/ornek-raporlar2), aracın teknik incelemelerinin yanı sıra Otorapor ekspertiz uzmanlarının görüşlerini, değerlendirmelerini ve aracın masraf çıkartabilecek parçaları gibi yorumları da içermektedir. Tam kapsamlı bir ekspertizde; kaporta/boya, motor, mekanik, fren/süspansiyon, dinamometre, iç ve dış kondisyon, OBD/beyin testleri ve aracın borç/ceza sorgulamaları gerçekleştirilmektedir. Hemen randevu(link: https://otorapor.com/Arac/Randevu) alarak kendi aracınızın veya satın alacağınız aracın durumu hakkında detaylı rapora sahip olun.

Neden Oto Ekspertiz Yaptırılmalı?
Otomobil satın almadan önce mutlaka ekspertiz yaptırarak yatırımınızı garanti altına almalısınız. Satın alacağınız aracı gerçek değerinde almak, aracın performansını bilmek ve satarken sürprizle karşılaşmamak için Otoraporlamalısınız. Ekspertiz yaptırmadan satın alacağınız aracın; kilometresinin düşürülmüş, kayıt dışı tamir işlemi görmüş, çeşitli hilelerde(link: https://otorapor.com/ikinci-elde-dolandiricilik-hikayeleri) kullanılmış ve bilmediğiniz kusurlarının örtülmüş olma ihtimali oldukça yüksektir.

Kurumsal Oto Ekspertiz
Türkiye’de gelişmekte olan ekspertiz sektörünün en önemli kriterlerine Otorapor ile sahip olabilirsiniz. Tüm operasyonunu tarafsızlık ve bağımsızlık ilkesiyle gerçekleştiren Otorapor, ikinci el otomobil ticaretinin güvenle gerçekleşmesini sağlamaktadır. Hem ekspertiz öncesinde hem de ekspertiz sonrasında sunduğu hizmetler ve çözümlerle müşterilerine sıra dışı bir deneyim sunmaktadır.

501 Nokta Ekspertiz
Aracınızın ekspertizi, Otorapor tarafından tescillenmiş 501 noktanın kontrolleri yapılarak gerçekleştirilir. Tüm bu noktalara ait detaylı raporlama yapılır. Tüm müşterilerimize hitap eden, farklı kontrol noktalarına sahip ekspertiz paketleri (link: https://otorapor.com/coklu-paketler2) bulunmaktadır. Aracınızın markasına, modeline ve taleplerinize göre paketlerden birisini tercih ederek ekspertiz işlemlerine başlayabilirsiniz.

Otorapor ile TSE Belgeli Ekspertiz
TSE tarafından istenen tüm şartları karşılayan ekspertiz bayileri, hizmet yeterlilik belgesi ile sertifikalandırılır. Bu sertifika sayesinde ekspertiz raporu, TSE hizmet standartları çerçevesinde oluşturulur.

Otorapor ile Garantili Ekspertiz
Otorapor, garanti şartlarını (link: https://otorapor.com/2--el-otomobil-garantisi) sağlaması durumunda (yaş,km,ağır hasarsızlık,kg vb.) ekspertizi yapılan araca kaporta/boya ve motor/mekanik garanti poliçesi oluşturmaktadır. Garantinin süresi içerisinde aracınızı garanti altında kullanma imkanına sahip olacaksınız.

Oto Ekspertiz Yaptırmak Zorunlu mu?
2.El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticaretine İlişkin Yönetmelik’e (https://otorapor.com/ikinciel-yasasi) göre; ikinci el otomobil veya arazi taşıtı satışı yapan işletme tarafından, satışın yapıldığı tarihten üç gün içinde yapılmış olan ekspertiz raporu şartı aranmaktadır. Bu zorunluluk şahsi alım/satımlar için henüz zorunlu hale getirilmemiştir.

Otorapor Akademi
Otorapor, kendi bünyesinde yetiştirdiği ekspertiz uzmanlarını görevlendirmektedir. Otorapor Akademi bünyesinde eğitimini başarıyla tamamlayan adaylar, eğitimin ardından sertifikalı oto ekspertiz uzmanı olarak görevlendirilmektedir.

Otorapor Bayisi Olmak
Otorapor, denenmiş ve kanıtlanmış başarılarıyla rakiplerinden her zaman bir adım önde yer almaktadır. Bu başarılara ortak olmak için başvuruda(https://otorapor.com/bayilik-franchise-basvurusu) bulunabilirsiniz. Otorapor bayilik şartlarını (https://otorapor.com/bayilik-franchise-sartlari) karşılayan adayların değerlendirme süreci tamamlandıktan sonra bayi açılış süreci başlamaktadır. Ayrıca, farklı bir marka çatısı altında bulunan ekspertiz firmalarının Otorapor’a dönüşüm (https://otorapor.com/Form/Index?id=18) başvuruları da değerlendirilmektedir.

Otorapor Mobil ile Ekspertiz Raporunuz Cebinizde
Otorapor’un güçlü bilişim altyapısının bir ürünü olan Otorapor Mobil(https://otorapor.com/otorapor-mobil) uygulaması ile ekspertiz raporunu istediğiniz her an yanınızda taşıyabilme imkanına sahipsiniz. QR kod(https://www.youtube.com/watch?v=HCrSGecjJ8c&t=262s) uygulamasıyla ekspertiz raporunuzu dijital olarak mobil cihazlarınıza kaydedebilirsiniz.

Eski Ekspertiz Raporunuza Erişin
Rapor sorgulama ekranından (https://otorapor.com/Arac/Rapor) eski ekspertiz raporunuza ulaşabilir, satın almayı düşündüğünüz araç daha önce otoraporlandıysa bu aracın eski ekspertiz raporunu sorgulayabilirsiniz. Sorgulama sonucunda aracın raporunu dijital olarak saklayabilirsiniz.

Otorapor Youtube Kanalı ile Otomobil Gündemi
Birbirinden farklı içeriklerin sunulduğu Otorapor youtube kanalında (https://www.youtube.com/user/otorapor), otomobil gündemine dair gelişmeleri takip edebilir ve otomobil hakkında sıra dışı bilgilere sahip olabilirsiniz. Her hafta paylaşılan eğitici ve bilgilendirici videoları kaçırmamak için youtube kanalımızı ziyaret etmeyi ve abone olmayı unutmayın.

Göz atın

Elektikli araçta bitcoin madenciliği yapılır mı? (https://www.youtube.com/watch?v=vBkIxD9TwRw&t=102s)

Otomobil Sektörüne Balyoz: Çip Krizi (https://www.youtube.com/watch?v=beiVwvZTAo0&t=1388s)

Devamını Göster