Küçükçekmece Nöbetçi Noter

Küçükçekmece Nöbetçi Noter

İstanbul’un her ilçesinde bulunan noterler, Küçükçekmece’de Küçükçekmece Nöbetçi Noter adıyla hafta sonları işlemleri yapabilmekte. Notere giden kişiler, hukuki şekilde düzenlenmiş evraklarını onaylatabilirler. Noter, bir evrakı inceler, uygun bulmaz ve hukuki açıdan onaylamazsa, artık o evrakın bir hükmü kalmamıştır. Evrak resmi bir belge olarak sayılmaz ve hiçbir yerde kullanılamaz.  Yabancı dil hazırlanan belgelerin tercüme onayını da noterler yapmakta. Onay almayan tercümeler geçerlilik kazanamazlar. Her kişiyi ilgilendiren Aslı Gibidir Belgesi’ de noterler tarafından çıkarılmakta. Araba satışları, şans oyunları, çekilişler de noter huzurunda yapılır. 
 
 

Noter Olmak İçin Ne Yapmak Lazım?   

 
Hafta sonu olmasına karşın, Küçükçekmece Nöbetçi Noter de işlemler yapılmaya devam etmekte. Noter unvanında olan kişiler, hukuk fakültesinde 4 yıl eğitim almış kimselerden oluşur. Noter olan bu kişilerin eğitim aldığı zamanlarında noterlik stajı yapmış olmaları zorunludur. Stajı tamamlayıp, noterlik belgesini alan kişiler noter olmaya hak kazanmış olan kişilerdir.
Noterlik belgesi, sadece Adalet Bakanlığından alınır. Alındıktan sonraki süreçte noter işi bulmak biraz zordur. Noterlik ilanlarının her an takipten bırakılmaması gerekir. İş bulan kişiler, onay çıktıktan sonra noter olarak göreve başlayabilirler. Küçükçekmece Nöbetçi Noter de bu işlemlerden geçmiş kişiden oluşur. Personeller ve stajyerlerini seçerek göreve başlayabilirler. Geleceğin noterlerini geliştirip, noterlik belgesini almaya hak kazandırabilirler. Noter olmak için bekleme süresi göz önünde bulundurulduğunda çoğu kişinin vazgeçmeyeceği bir meslek.