Lastiğin Ömrü Nasıl Artırılır

Araçların en önemli parçalarının başında lastikleri gelmektedir. Lastiği olmayan bir aracın kullanılmasına imkan yoktur. Lastik aracın seyir halinde yol tutuşunu sağlar. Can güvenliği için en önemli araç parçası olan lastiklere daha fazla özen göstermek gerekmektedir.

Lastikler önemli olduğu kadar maliyetli parçalar olarak da bilinir. Bu nedenle sürücüler genelde lastiklerin ömrünü nasıl daha fazla uzatabileceklerini merak ederler. Lastiklerin ömrünü uzatmak aslında sanıldığı kadar zor bir durum değildir. Bazı noktalara dikkat ederek lastiklerin ömrünü kolaylıkla uzatabilirsiniz.

Lastik kullanımında öncelikle basıncına dikkat etmek gerekir. Uygun olmayan bir hava basıncı lastikleri geri dönülmez bir duruma getirecektir. Lastik basıncının düzenli olarak ölçülmesi doğru olacaktır. Bu işlem için en doğru zaman ise lastiğin soğuk olduğu zamandır.

Aracın rot ayarının doğru olması da lastiklerin ömrünü uzatmanızı sağlar. Bir aracın direksiyon ve araç yönünün farklı olması lastikleri fazlasıyla zorlayacaktır. Bu nedenle mekanik akşamların da düzenli kontrolden geçmesi doğru olacaktır.

Aracın kullanımı zamanında zıplama, vuruntu, yalpalama gibi durumlar hem konforunuzu azaltacak hem de lastiklerin ömründen yiyecektir. Buna engel olmak için aracın balans ayarını yaptırabilirsiniz. Lastiklerin ömrünü uzatmanın en kolay yolu ise düzenli olarak yerlerinin değiştirilmesidir. Sürekli aynı yerde takılı olan lastik tek bir yerden aşınma yapar. Ancak düzenli olarak değiştirilen lastiklerde her yerde eşit aşınma olur ve ömrü daha da uzar.  

 
Sosyal medyada paylaş:
Yorum bırakabilirsiniz

Yorumlarınız bizim için değerli

Ad Soyad *

Yorumunuzu yazabilirsiniz *