Lastik Havası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Araç sahipleri lastik hava basınçlarını bilmeden lastiklerine hava basmaktalar. Kimi zaman zararlı olsa da araç lastiğine her türlü zarar vermektedir. İç lastiksiz lastiklerin hava basıncı her marka ve model için firmalar tarafından belirlenir. Lastiklerin içerisinde yazan bu bilgilerin dikkatlice bakılıp hava basıncı yapılmalıdır. Hava basınçları genelde Bar veya Psi olarak ifade edilmektedir. 1 Bar = 14,5 Psi demektir. Bu değer aracınızın kitapçığında, benzin depo kapağında, kapı kilidi altında veya başka bir yerde yazmaktadır. Ön ve arka lastikler için ayrı belirtiliyor. Sebebi ise ön ve arka yük yoğunluluğunun farkıdır. Genel olarak yolcu ve yük ağırlığına göre değer verilmektedir. Bu değerlere kesinlikle sadık kalmak gerekmektedir. Sağdan soldan tavsiyeler ile değiştirilmelidir. Bunun için bir sürü öneri sunabilirler. Buzda kaymaz, yolu kavrar ve benzeri şeyler.
Zaman buldukça araç lastiklerininiz hava basıncını kontrol ediniz. Uzun yola çıkmadan önce kesinlikle araç lastik değerlerini ölçmeniz gerekmektedir. Seyir halinde araçta bir titreme veya sağa sola çekme var ise lastik hava basınçlarında farklılık olma olasılığı vardır. Bu durumda hemen kontrol edilmelidir.
Aracı ve yolcuyu basınçlı hava taşır. Bu sebeple lastik içinde hava basıncı oldukça önemlidir. Bagajınızda mutlaka sigara çakmaklığından çalışan elektrikli bir hava pompası ve stepne gerekli olabilir. Lastik değerlerinizi mutlaka kontrol ediniz.