Lastiklerinizin Ömrünü Uzatmak İçin İpuçları

Araç lastikleri kısa süre içerisinde yıpranabilen yapıda oldukları için doğru düzgün kullanmak ve kullanımı esnasında bazı şeylere dikkat etmek gerekir. Bu sayede lastiklerin ömrü uzun olacak ve kişiler sürekli lastik değiştirme problemi yaşamayacaktır. Lastik çok ekonomik bir şey olmadığı için kimse erkenden lastiklerini kaybetmek istemez. İşte bu sebeple lastiklerin ömrünü uzatmak için bazı yöntemler vardır.

Bir Lastiğin Ömrü Nasıl Uzar?

Lastiklerin hava basıncı en doğru ayarla yapılmalıdır. Bir lastik doğru hava basıncı ile kullanılmadığı takdirde garanti kapsamından çıkabilir. Bu nedenle araç sahipleri sık sık lastiğin basıncını kontrol etmeli ve en doğru basıncı ayarlamalıdırlar.
Rot ayarı yapılan bir lastik mutlaka çok daha uzun ömürlü olacaktır. Rot ayarı yapılmadığı takdirde dört lastiğin dördüne de uygulanan kuvvet eş büyüklükte olmadığı için lastikler çok daha hızlı aşınıp deforme olabilir.
Fitil lastik tamirini olabildiğince hızlı bir şekilde yapmaktadır fakat bazı lastik firmaları bir lastik fitil ile tamir edildikten sonra garanti kapsamından çıkarır. Geçici bir yöntemdir ve sağlıklı bir yöntem de değildir. Bu nedenle fitil kullanımı yapılmamalıdır. Mantar tıpa kullanmak bile çok daha faydalı olacaktır.
Pek kimse uygulamasa da belirli aralıklarla aracın lastiğinin yerini değiştirmek aşınmaları ve aşınmalara bağlı olarak da lastiklerin ölmesinin önüne geçecektir. Bu sebeple rotasyon adı verilen olay aralıklarla uygulanmalıdır.
Fren ayarının yapılması lastik ömrünü mutlaka uzatacaktır. Fren ayarı çok sıkı ya da çok gevşek olunca lastikler yıpranabilir. Bu sebeple fren ayarları yapılıp lastik ömrü uzatılabilir.
Lastiklerinizin ömrünü uzatmak için iklime uygun lastikler tercih etmelisiniz. Kışın kar lastiği kullanmazsanız lastiğin yıpranacağı değiştirilemez bir gerçektir aynı zamanda yazın kar lastiği kullanmak da lastiği aşındıracak ve yine yıpratacak bir şeydir. Bu nedenle iklim ne olursa ona uygun lastikler takılmalıdır. Yol göz önünde bulundurulmalıdır.
Lastikler belirli bir yük değerlerine sahiptir. Taşıyabileceğinin üzerinde bir yük yüklemek lastikleri aşındırabilir. Bu sebeple araçların lastiklerinin yük kapasitesi göz önünde bulundurulmalı ve araçlara lastiklerin taşıyabileceğinden fazla yük yüklenmemelidir.