LPG Dönüşümü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Günümüz zamanında, araç kullanımlarında ekonomi de kıyaslandığı takdirde, benzin fiyatlarının oldukça fazla cep yaktığını söyleyebiliriz. Bu yakıt türleri arasından en ekonomik olan yakıt türünün LPG olmasından ötürü, benzinli araç kullanan birçok sürücü de araçlarına bu yakıt sistemini taktırarak ekonomik bir yolculuk yapmaktadır. Ancak LPG taktırmak, çeşitli performans düşüklüğü, çalışma sorunları ya da gaz kaçağı gibi sorunlar da oluşturabilir. Bu gibi sorunların önüne geçmek adına sizler için yazmış olduğu LPG dönüşümü hakkında bilinmesi gerekenler yazımız ile beraber detaylı olarak bilgi edinebilirsiniz.

LPG Dönüşümü Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bazı araçların özellikleri ve motor yapısı itibari ile LPG sisteminin takılması pek uygun olmayabilir. Bu nedenle ilk olarak aracınızın bu yakıt sistemi için uygun olup olmadığını öğrenmek adına alanında uzman bir LPG sistemi takan birini bulmalısınız. Eğer aracınıza LPG takılması durumu hakkında herhangi bir sorun bulunmuyor ise, yapmanız gereken sonraki aşama, LPG takılacak olan markayı iyi seçmektir. Bu markayı seçerken ekonomik olanını değilde, gerçekten hem fiyat hem de performans açısından sizlere en iyi desteği verebilecek seçimle yapmalısınız.
  • Tüm bu sistemlerin takılacağı durumda bagajınızın belli bir miktar küçüleceğini de göz önünde bulundurmalısınız. Silindir bir yapısı olması itibari ile büyük bir alanı da kaplayacaktır. Bunun haricinde eğer bagajınız da oldukça küçük bir yapıda ise, stepnesiz kalma durumunu da göz önüne almalısınız.
  • LPG tankı takılırken, kullanım ömürlerinin 10 yıl olması ile beraber üretim tarihini kontrol edip ona göre işlemleri gerçekleştirmeyi ihmal etmeyin.
  • En son olarak ise LPG sistem parçalarının çeşitli belge ve standartlarına uygun bir şekilde, alanında uzman biri tarafından profesyonel montaj sistemleri ile takıldığına emin olun. Aksi takdirde yukarıda belirtmiş olduğumuz gaz kaçağı ya da motorda performans düşüklüğü gibi sorunları oluşturabilir.
LPG'nizi profesyonel bir şekilde taktırmanızın ardından, kullanım ömrünün uzun olması ve iyi bir performans almak için kaliteli oto gaz bulunduran istasyonlardan yakıtınızı almayı ihmal etmeyin. Bilinmeyen ve adı duyulmayan markalardan yakıt almayı tercih etmeyin.