Maltepe Nöbetçi Noter

Maltepe Nöbetçi Noter

Bir bölge de noterlik yapabilmek için, o bölgede belirlenen noter sayısının öğrenilmesi gerekir. Maltepe ilçesinde noterlik yapmak isteyen kişi, ilk başta Maltepe deki noter sayısını öğrenmeli ve eksik ise noter başvurusunda bulunmalı. Maltepe ilçesinde Noter olacak kişi, hafta sonları Maltepe Nöbetçi Noter olmayı da göz önünde bulundurmalı. Bir ilçede yeni noterlik için başvuru yapılırsa, kıdem bakımından en eski başvuru değerlendirmeye alınır.
Noterler, devlet daireleri gibi sabah 09:00 ve akşam 17:00 saatlerinde çalışırlar. Hafta sonları ise, Maltepe Nöbetçi Noter insanların, satışlarını, çekiliş gibi işlemlerini onaylamak, resmi belge haline getirilmesini sağlamak için çalışır. Nöbetçi noter uygulaması yeni başlayan bir uygulama olduğu için çoğu kişi tarafından bilinmez.  Nöbetçi noterler hafta sonlarından ziyade, hafta içlerinde 17:00’den sonra da çalışabilmektedirler. Noterlik durumunu inceleyen adalet bakanlığı her dört yılda bir bu durumda ilgili resmi gazeteden açıklama yayınlar.

 

Noterlerin Hafta içi ve Hafta Sonu Çalışma Saatleri

Noterlerin hafta sonu ve hafta içi saatleri aynıdır. Sırasıyla ; sabah 8.30 açılış, 12.30 öğle molası 17.00 kapanış şeklindedir. Öğle molası yarım saatlik bir zaman dilimi içerisinde olmaktadır. Bu saatler Maltepe Nöbetçi Noterde de geçerlidir. Bu saatler aralığında işlem yapamayan kişiler nöbetçi olarak atanan noterler vasıtasıyla işlemlerini gerçekleştirebilirler. Noterlerde özel bir ofis de görüşmelerin yapılmasının yanı sıra, yurt dışında yapılan işlemlerde konsolosluk dairelerinde yapılmaktadır.