• TARAFSIZ, BAĞIMSIZ, PROFESYONEL

Motor Arıza Lambası Neden Yanar?

(Son Güncelleme : 22.11.2021 )


Birçok sürücünün karşılaştığı ya da karşılaşması muhtemel olan motor ikaz ışığının yanmasının farklı sebepleri bulunmaktadır. Işığın yanmasına çözülmesi kolay bir arıza sebep olabileceği gibi zamanında müdahale edilmemesi durumunda aracınıza ciddi oranda zarar verebilecek bir sebep de olabilmektedir. Bu ışık ortada hiçbir neden yokken yanmaz. Dolayısıyla motor ikaz ışığınız yanıyorsa mutlaka tedbirli davranmalısınız. Işığın yanmasına sebep olan durum;

  • Yavaş hızlanma
  • Çekme gücünün dülmesi
  • Motorda tekleme
  • Düşük devirde veya rölantide aracın stop etmesi
  • Aracın geç çalışması

gibi performans düşüklüğüne sebep olan sorunlara da yol açabilmektedir.


Motor İkaz Işığının Yanmasının Sebepleri

Motor ikaz ışığının yanmasına genellikle;

  • Ateşleme sistemi
  • Hava akış sistemi
  • Egzoz sistemi
  • Yakıt sistemi

arızaları neden olmaktadır.

Otomobil motorları, aracın fabrika değerleriyle aracın o anda yakıt ve egzoz sisteminde bulunan verilerin değerlerini karşılaştırmaktadır. Kalitesiz yakıt kullanımı, ateşleme sisteminin verimli çalışmaması, hava emiş sisteminin efektif çalışmaması, egzos siteminde yaşanan problemler vb. durumlar, olağan değerlerin şaşmasına ve fabrika değerleriyle uyuşmamasına sebep olmaktadır. Bundan ötürü OBD(aracın beyni) bu farklılığı tespit ederek sıra dışı bir durum olduğunu bildirmek için motor ikaz ışığını yakmaktadır.

İkaz ışığının aracı çalıştırdığımız anda yanıyorsa, problem önceki sürüşümüz sırasında yaşanmış ve beyin tarafından bu durum tespit edilmiştir. Ancak seyir halinde yanıp sönmeye başlıyorsa ışığın yanmasına sebep olan problemin o anda yaşandığı anlamına gelmektedir.

İkaz ışığının yanmasına neden olan durum çoğunlukla OBD/Beyin cihazıyla kolaylıkla tespit edilebilmektedir. OBD/Beyin testini aracınızın yetkili servislerinde yaptırabilirsiniz.


Motor İkaz Işığı Yandığında Ne Yapılmalıdır?
Işığın yanması, aracımızda ters giden bir şeylerin olduğunu aktarmaktadır. Bu ikazı görmezden gelmek ya da geç müdahale etmek, telafisi zor sorunlara yol açabilmektedir. Uzun vadede dolaylı yoldan aracın diğer parçalarına da zarar verebilmektedir. Dolayısıyla mümkün olan en kısa süre içerisinde destek alınmalıdır. Özellikle kırmızı yanan motor ikaz ışığı, sorunun ciddi bir sebepten kaynaklandığını bildirmektedir. Böyle bir durumda araç kullanılmamalı ve destek çağırılmalıdır.


LPG’li araçlarda Motor Arıza Lambası Neden Yanar?

Motor ikaz ışığının yanması sorunuyla en çok otogazlı araçlarda karşılaşılmaktadır. Bu araçlarda da sorunun temel kaynağı, yakıt ve egzoz sistemlerinde yaşanan teknik hatalar ve otogaz sisteminin yanlış montajlanması olmaktadır. Genellikle LPG’li araçlarda motor ikaz ışıklarının yandıktan sonra ömürlük olduğu yönünde yanlış bir bilgi vardır. Bakımları hataya sebep olan parçaların ayarları çok iyi bir işçilikle yapılırsa ikaz ışığı sönecektir.

Oto Ekspertiz Nedir?
Oto ekspertiz; bir otomobilin, konusunda uzman personeller tarafından teknik cihazlar yardımıyla A’dan Z’ye incelenmesi ve tüm kontrollerin sonucunda aracın genel durumuna dair rapor oluşturulmasıdır. Ekspertiz raporu(link: https://otorapor.com/ornek-raporlar2), aracın teknik incelemelerinin yanı sıra Otorapor ekspertiz uzmanlarının görüşlerini, değerlendirmelerini ve aracın masraf çıkartabilecek parçaları gibi yorumları da içermektedir. Tam kapsamlı bir ekspertizde; kaporta/boya, motor, mekanik, fren/süspansiyon, dinamometre, iç ve dış kondisyon, OBD/beyin testleri ve aracın borç/ceza sorgulamaları gerçekleştirilmektedir. Hemen randevu(link: https://otorapor.com/Arac/Randevu) alarak kendi aracınızın veya satın alacağınız aracın durumu hakkında detaylı rapora sahip olun.

Neden Oto Ekspertiz Yaptırılmalı?
Otomobil satın almadan önce mutlaka ekspertiz yaptırarak yatırımınızı garanti altına almalısınız. Satın alacağınız aracı gerçek değerinde almak, aracın performansını bilmek ve satarken sürprizle karşılaşmamak için Otoraporlamalısınız. Ekspertiz yaptırmadan satın alacağınız aracın; kilometresinin düşürülmüş, kayıt dışı tamir işlemi görmüş, çeşitli hilelerde(link: https://otorapor.com/ikinci-elde-dolandiricilik-hikayeleri) kullanılmış ve bilmediğiniz kusurlarının örtülmüş olma ihtimali oldukça yüksektir.

Kurumsal Oto Ekspertiz
Türkiye’de gelişmekte olan ekspertiz sektörünün en önemli kriterlerine Otorapor ile sahip olabilirsiniz. Tüm operasyonunu tarafsızlık ve bağımsızlık ilkesiyle gerçekleştiren Otorapor, ikinci el otomobil ticaretinin güvenle gerçekleşmesini sağlamaktadır. Hem ekspertiz öncesinde hem de ekspertiz sonrasında sunduğu hizmetler ve çözümlerle müşterilerine sıra dışı bir deneyim sunmaktadır.

501 Nokta Ekspertiz
Aracınızın ekspertizi, Otorapor tarafından tescillenmiş 501 noktanın kontrolleri yapılarak gerçekleştirilir. Tüm bu noktalara ait detaylı raporlama yapılır. Tüm müşterilerimize hitap eden, farklı kontrol noktalarına sahip ekspertiz paketleri (link: https://otorapor.com/coklu-paketler2) bulunmaktadır. Aracınızın markasına, modeline ve taleplerinize göre paketlerden birisini tercih ederek ekspertiz işlemlerine başlayabilirsiniz.

Otorapor ile TSE Belgeli Ekspertiz
TSE tarafından istenen tüm şartları karşılayan ekspertiz bayileri, hizmet yeterlilik belgesi ile sertifikalandırılır. Bu sertifika sayesinde ekspertiz raporu, TSE hizmet standartları çerçevesinde oluşturulur.

Otorapor ile Garantili Ekspertiz
Otorapor, garanti şartlarını (link: https://otorapor.com/2--el-otomobil-garantisi) sağlaması durumunda (yaş,km,ağır hasarsızlık,kg vb.) ekspertizi yapılan araca kaporta/boya ve motor/mekanik garanti poliçesi oluşturmaktadır. Garantinin süresi içerisinde aracınızı garanti altında kullanma imkanına sahip olacaksınız.

Oto Ekspertiz Yaptırmak Zorunlu mu?
2.El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticaretine İlişkin Yönetmelik’e (https://otorapor.com/ikinciel-yasasi) göre; ikinci el otomobil veya arazi taşıtı satışı yapan işletme tarafından, satışın yapıldığı tarihten üç gün içinde yapılmış olan ekspertiz raporu şartı aranmaktadır. Bu zorunluluk şahsi alım/satımlar için henüz zorunlu hale getirilmemiştir.

Otorapor Akademi
Otorapor, kendi bünyesinde yetiştirdiği ekspertiz uzmanlarını görevlendirmektedir. Otorapor Akademi bünyesinde eğitimini başarıyla tamamlayan adaylar, eğitimin ardından sertifikalı oto ekspertiz uzmanı olarak görevlendirilmektedir.

Otorapor Bayisi Olmak
Otorapor, denenmiş ve kanıtlanmış başarılarıyla rakiplerinden her zaman bir adım önde yer almaktadır. Bu başarılara ortak olmak için başvuruda(https://otorapor.com/bayilik-franchise-basvurusu) bulunabilirsiniz. Otorapor bayilik şartlarını (https://otorapor.com/bayilik-franchise-sartlari) karşılayan adayların değerlendirme süreci tamamlandıktan sonra bayi açılış süreci başlamaktadır. Ayrıca, farklı bir marka çatısı altında bulunan ekspertiz firmalarının Otorapor’a dönüşüm (https://otorapor.com/Form/Index?id=18) başvuruları da değerlendirilmektedir.

Otorapor Mobil ile Ekspertiz Raporunuz Cebinizde
Otorapor’un güçlü bilişim altyapısının bir ürünü olan Otorapor Mobil(https://otorapor.com/otorapor-mobil) uygulaması ile ekspertiz raporunu istediğiniz her an yanınızda taşıyabilme imkanına sahipsiniz. QR kod(https://www.youtube.com/watch?v=HCrSGecjJ8c&t=262s) uygulamasıyla ekspertiz raporunuzu dijital olarak mobil cihazlarınıza kaydedebilirsiniz.

Eski Ekspertiz Raporunuza Erişin
Rapor sorgulama ekranından (https://otorapor.com/Arac/Rapor) eski ekspertiz raporunuza ulaşabilir, satın almayı düşündüğünüz araç daha önce otoraporlandıysa bu aracın eski ekspertiz raporunu sorgulayabilirsiniz. Sorgulama sonucunda aracın raporunu dijital olarak saklayabilirsiniz.

Otorapor Youtube Kanalı ile Otomobil Gündemi
Birbirinden farklı içeriklerin sunulduğu Otorapor youtube kanalında (https://www.youtube.com/user/otorapor), otomobil gündemine dair gelişmeleri takip edebilir ve otomobil hakkında sıra dışı bilgilere sahip olabilirsiniz. Her hafta paylaşılan eğitici ve bilgilendirici videoları kaçırmamak için youtube kanalımızı ziyaret etmeyi ve abone olmayı unutmayın.

Göz atın

Elektikli araçta bitcoin madenciliği yapılır mı? (https://www.youtube.com/watch?v=vBkIxD9TwRw&t=102s)

Otomobil Sektörüne Balyoz: Çip Krizi (https://www.youtube.com/watch?v=beiVwvZTAo0&t=1388s)

Devamını Göster