Oto Ekspertiz Nasıl Yapılır?

Oto ekspertiz, aldığınız ya da almakta olduğunuz araçlar için, oluşabilecek çeşitli sorunların ortaya çıkarılması amacı ile uzman ve profesyonel bir ekip tarafından yapılan çeşitli test uygulamalarıdır. Gelişmekte olan teknoloji ile beraber otaya çıkmış olan bu uygulama, ikinci el araç alacak kişilerin mağduriyetini önleme amaçlı olarak oldukça fazla tercih edilen bir hizmettir.

Oto Ekspertiz Uygulaması

İlk olarak oto ekspertiz uygulaması yapabilmek için servise gelmekte olan araçların temiz bir şekilde getirilmesine özen gösterilmelidir. Aksi takdirde yapılacak olan testlerde çeşitli sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Araçlarda ilk olarak süspansiyon tesi uygulanır. Bu test, çeşitli makinalar ile beraber 4 teker üzerinden kontrol sağlanır. Testte direnç kayıpları, patlaklar ve işlevsellik anlamında çeşitli durumlar kontrol edilir. Ardından araç frenleri test cihazları ile kontrol edilerek sıkıntılı bir durum olup olmadığına bakılır. Tüm bunların ardından asıl önemli aşamalardan biri olan dyno testi ile beraber motor kondisyon testlerine tabii tutuyoruz. Bu test ile beraber araç motor durum tespiti sağlanır. En son araçta herhangi bir arıza gibi durumların tespit edilmesi adına, araç beynine çeşitli bir sistem takılarak arıza durumu görülür. Bu durum, araç içerisinde yer almayan ve ekranda gözükmeyen bazı sorunları da cihaz üzerinde gösterebilir. Bu kontrollerin hepsi teker teker not edilip kaşe ve imza ile beraber çıktı açınarak dosya şeklinde bir alıcıya teslim edilir ve ikinci el araç alacak kişiler için herhangi bir mağduriyet durumlarının önüne geçilmiş olunur.

Oto Ekspertiz Neden Yapılmalı?

İkinci el araç alımlarında, aracın sağlam bir durumda olması ya da büyük bir sorun ile beraber, araç alınmasının ardından zarar edilmemesi ve değerinde alınması için yapılmakta olan bir araç test uygulamasıdır. Bu testler, aracın tam raporu ile beraber ne tür hasarları olduğunu ortaya koyar.
Tüm bakımlarının yapılıp daha öncesinde herhangi bir kazası bulunmadığı söylenen bazı araçlarda, daha sonra teste tabii tutulduğu zaman, kazalı ya da ağır hasarlı bir şekilde çıkma durumları ile beraber aracın yeni sahibi mağdur olmakta ve araçtan zarar etmektedir. Bu durumların önüne geçilmesi için oto ekspertiz sistemlerinin araç alınmadan önce mutlaka yaptırılması gerekmektedir.