OTO EKSPERTİZ NEDİR?

no_image
Ekspertiz kelimesi, Fransızca kökenli “expert” kelimesinden türetilmiştir. Bu kelime Türkçe’ye eksper şeklinde çevrilerek günlük kullanıma dahil edilmiştir. Eksper, belirli bir konuda teknik bilgisi olan kişi anlamına gelmektedir. 2. el “oto ekspertiz” ise ustaların teknik cihaz ve ekipmanlarla otomobilleri detaylı bir biçimde inceleyerek onlar hakkında görüş bildirmesi anlamına gelmektedir.

Oto ekspertiz işlemleri ilgili aracın geçmişte yaşadığı kazalardan değişen parçalara, mekanik aksamında bozulan yerlerden yakın zamanda masraf çıkarabilecek tüm noktalara kadar otomobilin incelenmesinden oluşmaktadır. Oto ekspertiz işlemleri son bulduğunda ise bu işlemin yapılmasını isteyen kişiye yazılı rapor ve bilgi sunumu gerçekleştirilmektedir.

501 nokta ekspertiz yapılmadan ikinci el otomobil satın alma gerçekleştirilmesi durumunda çok daha sıkıntılı sonuçlarla karşı karşıya kalınacağından, oto ekspertiz oldukça önemli bir işlemdir.
 
 

Neden Oto Ekspertiz Yaptırılmadan Otomobil Alınmamalı?

2. el otomobil pazarında, “Bayandan az kullanılmış” ve “Doktordan yeni” gibi başlıklar altında pek çok garip ilanla karşılaşmış olabilirsiniz. Burada iddia edilen, söz konusu aracın herhangi bir masrafı olmadığı, herhangi bir kazasının ya da bu yönde bir kaydının olmadığı şeklindedir.

Tüm bakımlarının aksatılmadan yapıldığı söylenen ve kazasız olduğu öne sürülen otomobillerin daha sonradan tam tersi notlara sahip olmasıyla sektörde sıkça karşılaşabiliyoruz.

Piyasada çok kullanılan ve kesinlikle inanmamanız gereken bu tarz iddia ve ifadelerle sizi kandırmaya çalışan, daha doğrusu aracını size satmaya çalışan kişilerle görüştüğünüzde oto ekspertiz raporu almak istediğinizi dile getirmelisiniz. Böylece aracın hasar durumunu daha tarafsız bir biçimde öğrenebilir ve aracın geçmişteki kayıtlarına ulaşabilirsiniz.
no_image
 
 
no_image
Her ne kadar kaza kaydı olmayan pek çok araç ile karşılaşacak olsanız da dışarıda onarılmış olma ihtimalini göz önünde bulundurarak alacağınız aracın oto ekspertiz raporunu detaylıca incelemelisiniz.

Araç kilometresini düşürerek satmaya çalışan insanlardan tutun çok daha türlü hilelerle size araç satmaya çalışacak kişilerle karşılaşabilirsiniz. Bu tür satış yapan çok kişi bulunmaktadır. İlgili aracın kilometre tespiti yapmak şu an teknik olarak pek mümkün olmasa bile geçmiş bakım ya da muayene kayıtları size aracın kilometresiyle ilgili fikir verebilmektedir. Ancak OTORAPOR, sunduğu eşsiz hizmetler ve uzman kadrosuyla belirli noktaları daha detaylı inceleyip size aracın kilometresiyle ilgili önemli tespitler yapabilir.

İkinci el otomobil pazarında çok daha farklı hilelerle de karşılaşabilirsiniz. Önemli olan oto ekspertiz hizmetinin bilincinde olmak ve kendinizi garantiye alarak bu hizmetten faydalanmaktır.

OTORAPOR, özellikle 2. el otomobil alırken ciddi anlamda zarara uğramamak için aracın komple kontrolden geçirilmesini tavsiye etmektedir.
 
 
İkinci el otomobil sektörünün genişlediği Türkiye’de kullanılmış araç alırken sadece kaporta görünüşüne ve motora bakmanın yeterli olmadığını unutmamalısınız.

Bazı alıcılar otomobili sanayiye ya da tanıdığa gösterse bile birçok ayrıntı gözden kaçırılmaktadır. Sonradan ortaya çıkacak bir hasar sizin zarara uğramanıza neden olacağı için bu tür adımlar atmamalısınız. 501 nokta oto ekspertiz raporu alarak işinizi garantiye almalısınız. Özellikle 10 yaşa kadar ikinci el otomobil alırken aracın komple teste sokulması gerektiğini ve aracın bölümlerinde yer alan yıpranma durumuna göre belirli bir fiyat aralığının tespit edilmesi OTORAPOR uzmanları tarafından tavsiye edilmektedir.

OTORAPOR uzmanları, araç alırken öncelikle tramer, pert ve kaza kaydı olup olmadığının kontrol edilmesini ve daha sonra teknik oto testinin gerçekleştirilmesini tavsiye etmektedir. Bir çok araçta kaza ve hasar kaydı olmamasına rağmen araçların ağır hasara sahip olabileceğinin unutulmaması gerekmektedir. Tüm sorgulamalar OTORAPOR merkezlerinde eksiksiz yapılmaktadır.
no_image
 
 
no_image
Almak istediğiniz araç her ne kadar dıştan temiz görünse bile bazı bölümleri aşırı yıpranmış veya bir kazada bölümleri değiştirilmiş olabilmektedir. Bu durumda otomobilin fiyatının düşmesi gerekmektedir. Bunları bildiğiniz ya da bilmediğiniz halde ilgili aracı satın alırsanız, sonradan binlerce liralık masrafla karşı karşıya kalmanız söz konusu olacaktır. Bu nedenle oto ekspertiz yapılması oldukça önem taşımaktadır.
 

OTORAPOR’da Oto Ekspertiz Nasıl Yapılır?

Bir otomobili satın almadan önce detaylı ekspertiz için OTORAPOR’a getirmek istiyorsanız, size en yakın OTORAPOR bayiinden randevunuzu alabilir ve aracı kapsamlı kontroller için bayiye götürebilirsiniz. OTORAPOR, aracın detaylı oto ekspertizini yaptıktan sonra size tüm problemleri en ufak ayrıntısına kadar bildirir. Bu sayede satın alacağınız otomobilin geçmiş kazalarının olup olmadığını öğrenebilir ve mevcut durumu hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

OTORAPOR’da otomobiliniz test sırasında bir çok cihaza bağlamaktadır ve kontroller bilgisayar ortamında gerçekleştirmektedir.
 
 
Test süreci adım adım işlemektedir. Araç öncelikle motor testine alınır. Burada gücü, yıpranma payı ve aşınma durumu belirlenir. Sonraki aşamada bilgisayarla ve teknik ustalar eşliğinde aracın boya, kaporta, değişen parçalar, hangi parçalarda boya olup olmadığı, kazaya karışıp karışmadığı kontrol edilir. Tüm testler ayrı ayrı ustalar tarafından yapılır ve raporlar hazırlanır.

Daha sonra sırasıyla DYNO kontrolü, yol simülasyonu, çeşitli normlarda motor gücü ölçümleri, aktarma organlarındaki sürtünme kayıplarının ölçümü, tork ölçümü, şanzuman aralık ölçümü ve tekerlek gücü ölçümü gibi bütün bölümleri en ince detayına kadar incelenir. İnceleme sonucunda size aracın hangi bölümlerinde hasar olduğunu belirtecek teknik rapor hazırlanır.

Motor gücü ölçümü, motorun her devirde ne kadar güç ürettiğini tespit etmek ve grafik ekranında göstermek için gerçekleştirilir. Herhangi bir revizyon ya da modifikasyon yapılmışsa öncesi ve sonrası güç değerleri karşılaştırılır. Tekerlek gücü ölçümünde motorun ürettiği gücün ne kadarının tekerleklere iletildiği grafik ekranında gösterilir. Tork ölçümünde motorun hangi devirde ne kadar tork üretebildiği grafik ekranda gösterilir.
no_image
 
 
no_image
Maksimum torku ve bu torkun üretildiği motor devri ortaya konur. Aktarma organlarındaki sürtünme kayıplarının ölçümünde motorun ürettiği gücün şanzıman, diferansiyel ve aks gibi aktarma organlarında ne kadarının kaybolduğunun tespiti yapılır ve grafik ekranında gösterilir.

Çeşitli normlarda motor gücü ölçümünde ise ölçüm anındaki hava sıcaklık, basınç ve nem değerleri dikkate alınarak DIN 70020, EWG 80/1269, ISO 1585, SAE J1349 ve JIS D1001 normlarında motor gücü ölçümü ve katalog verileri ile karşılaştırma yapılır.

Yol simülasyonu testinde motorun hareketine direnç uygulayarak yolda gidiyormuş gibi sadece yük altında ortaya çıkan arızaların tespiti için daha uygun bir durum oluşturulur. DYNO kontrolü ise aracın takometre ve hız göstergelerinin hata oranının belirlenmesi konusunda yardımcı olur.
 
 
Tüm bu testlere ek olarak gerçekleştirilen el freni testinde ise farklı bir işleyiş söz konusudur. Bu test sayesinde oto ekspertiz işlemleriniz güvenli bir şekilde ilerler. El freni test sisteminin özellikleri aşağıdaki gibidir:
 
 1. Maksimum sol ve sağ fren kuvvetleri ölçümü
 2. Frenleme şiddetine göre tekerleklerin katkı payı ölçümü
 3. Sol ve sağ tekerlek farkı yüzde hesaplama işlemi
 4. Frenleme şiddetine göre fren yüzdeleri hesaplama işlemi
 5. İsteğe bağlı olarak gerçekleştirilen kol kuvveti ölçümü
 6. Araç ağırlığına göre fren sistemi yeterlilik kontrolü
no_image
 
 
no_image
Standart fren test sisteminde ise aracın frenleme konusundaki yeterliliği gözden geçirilir. Bu test sisteminin özellikleri de şöyledir:
 
 1. Dört tekerleğin maksimum fren kuvvetleri ölçümü
 2. Frenleme şiddetine göre tüm tekerleklerin katkı payı ölçümü
 3. Ön ve arka dingillerde yer alan sol ve sağ tekerlek farkı yüzde hesaplama işlemi
 4. Frenleme şiddetine göre ön ve arka fren tekerlek farkı yüzde hesaplama işlemi
 5. Arka fren kısıtlayıcı kontrolü
 6. Frenleme boyunca fren kuvvetlerinin denge kontrolü
 7. İsteğe bağlı pedal kuvveti ölçümü
 8. Araç ağırlığına göre fren sistemi yeterlilik kontrolü
 9. ABS öncesi fren kontrolü
 
 
El freni ve fren test sisteminin yanında süspansiyon test sistemi ile aracın süspansiyon konusunda yeterliliği ortaya çıkarılır. Oto ekspertiz işlemlerinin standardına göre uygulanan süspansiyon testi 5 aşamadan oluşur:
 
 1. Dört tekerleğin minimum tutunma kuvveti
 2. Minimum tutunma frekansı
 3. Eusama standartlarına göre test
 4. Her bir tekerleğin ağırlık ölçümü
 5. Araç ağırlığı ölçümü
no_image
Sosyal medyada paylaş:
2 adet yorum
 1. SELAHİTTİN SİPAHİ siaphi47@gmail.com

  Aydınlatıcı ve açıklayıcı bilimsel yönlü açıklamalarınızdan dolayı çok teşekkürler ediyor işlerinizde başarılar diliyorum

 2. selahattin sipahi

  selahattin sipahi

  26.10.2017

  Göstermiş olduğunuz ilgi .dikkat ve objektif davranışlarınız için sizleri kutluyorum .Bir araba almaya niyetim var .ilk ekspertiz yaptıracağım yer siz olacaksınız...işlerinizde başarılar diliyorum..


Yorum bırakabilirsiniz

Yorumlarınız bizim için değerli

Ad Soyad *

Yorumunuzu yazabilirsiniz *