Oto Ekspertiz Nedir

İkinci el araç alım satımlarında aracın daha önceki hasar kayıtları, değişen parçaları, bozulan kısımları veya risk oluşturan parçalarını belirlemekte kullanılmaktadır. Bu konuda özellikle alıcı çok dikkatli olmalıdır. Son zamanlarda ikinci el araç alım satımlarında ortaya çıkan aldatmacalara kanılmamalıdır.
Bazı satıcılar otomobili olduğundan daha fazla özelliği varmış gibi göstererek satmaya çalışmakta, olan hasarı gizlemektedir. Bu durumda alıcı sonrasında çok fazla sorun ile karşılaşır. Bu tür sorunlar ile karşılaşmamak için Müşteri satıcıdan oto Ekspertiz raporu istemelidir. Sadece hasar olarak değil aracın içine veya dışına eklenen herhangi bir ekstra parça da bu şekilde belirlenebilir.
 

Oto Ekspertiz Nasıl Yapılır

Ekspertiz için öncelikle aracın temiz olması gerekmektedir. Araç temiz olmadığı takdirde ekspertiz işlemi yapılamamaktadır. İlk olarak süspansiyon testi yapılır araca. Bu şekilde tekerleklerde güç kaybı veya bir eksiklik var mı diye kontrol edilir. Sonrasında aracın frenleri kontrol edilir. Frenlerde bir sorun olup olmadığına bakılır. Bundan sonrasında ise aracın motorunda mekanizmasında herhangi bir hasar, kırık, güç kaybı var mı diye kontrol edilir. Motorun yeterince iyi çalışıp çalışmadığı çok önemlidir. Deforme olan herhangi bir parça alıcının hayatına mal olabileceği için oto ekspertizinde çok titiz davranılmalıdır. Ekspertiz işleminde arabanın her yeri tarandıktan sonra aracın beynine bağlanılmaktadır. Bu sayede araçta sonradan oluşabilecek tüm hasar ihtimalleri rapora dökülebilir. Son olarak da tüm bu testlerin ve taramaların sonucu bilgisayara gönderilir ve rapor olarak yazdırılır. Bu rapor dosya halinde alıcıya sunulur. Alıcı aracın tüm hasarlarına bakarak buna göre kararını verir.
 

İkinci El Araç Alımında Ekspertiz Raporunun Önemi

Araç alınırken uygun fiyatlı olması adına ikinci el tercih edilebilir. İkinci el araç alırken de oldukça dikkatli olunmalıdır. Daha önce kullanılmış olan bir otomobilin hasarı çok fazla olabilmektedir. Bu durumda da yeni alıcı bu hasarı gidermek adına çok fazla zarara uğrayabilir. Bunun önüne geçmek için ekspertiz raporu oldukça iyi bir hizmettir. Bu hizmetten yararlanarak alıcılar yeni otomobillerinin tüm arıza geçmişini ve hasarlı bölümlerini teşhis edebilir. Ayrıca ekspertiz raporu  değiştirilen parçaları da teşhis edebilmektedir. Aracın gerçek değeri de bu rapor sayesinde anlaşılabilir. Yani satıcının aracı olduğundan fazla değere satmaması için bir kanıt niteliğindedir