• TARAFSIZ, BAĞIMSIZ, PROFESYONEL

Otomobil Alım Satım Sitelerinin Oto Ekspertiz Hizmeti Vermesinin Etik Olmayan Yönleri

(Son Güncelleme : 08.08.2023 )Günümüzde, ikinci el araç alımı yapmak isteyenlerin güvenilir bir kaynaktan araç seçme ve değerlendirme süreçleri oldukça zorlayıcı olabiliyor. İşte bu noktada, online otomobil alım-satım siteleri devreye giriyor. Artık birçoğunun niyeti, oto ekspertiz hizmetini de sunarak alıcıların güvenini kazanmaya çalışmak. Ancak, ilan sitelerinin oto ekspertiz hizmeti sunmasının ne kadar etik olduğu kafalarda soru işareti bırakıyor.


Online otomobil alım-satım siteleri her geçen gün popülerliğini arttırmaya devam ediyor. Özellikle geçtiğimiz 4-5 yıl içerisinde otomobil sektöründe köklü değişimlere neden olan online araç alım-satın siteleri sürekli bir yenilik niyetindeler. Bunlardan bir tanesi de oto ekspertiz hizmetini müşterilere sunmak. Otomobil ticareti için olmazsa olmaz bir hale gelen oto ekspertiz hizmetini bu sitelerin vermesi, etik olmayan uygulamalara yol açabilir. Bu yazımızda bu konuyla ilgili oldukça önemli noktalara değineceğiz.


Tarafsızlık Yoksunluğu

Oto ekspertiz raporlarının çevrimiçi araç alım-satım yapan sitelerin lehine manipüle edilme olasılığı vardır. İlan siteleri, araçların durumunu kendi çıkarlarını gözetecek şekilde oto ekspertiz raporuna müdahale edebilirler. Bu, satıcıların gerçek araç durumu hakkında yanıltıcı bilgilere maruz kalmasına ve olumsuz sürprizlerle karşılaşmasına neden olur.


Denetimsizlik Sorunu

Oto ekspertiz hizmeti sunan online otomobil alım-satım sitelerinin, bu hizmeti sağlayan ekspertiz noktalarının denetimini yeterince sağlayamaması durumu söz konusu olabilir. Bu da oto ekspertiz hizmeti sağlayan yetkililerin istenmeyen uygulamalara yönelebileceği ve objektifliğin kaybedilebileceği anlamına gelir. Denetimsizlik, güvenilirlik ve etik açıdan ciddi bir sorundur.
Gizlilik ve Veri Güvenliği

Oto ekspertiz raporları, araç sahiplerinin kişisel ve araç bilgilerini içerebilir. Bu nedenle, raporların gizliliğinin ve veri güvenliğinin sağlanması önemlidir. Etik açıdan sorun teşkil eden bir durum, bu verilerin izinsiz kişilerle paylaşılması veya kötü niyetli kişilerin eline geçmesidir.


Profesyonellik

Oto ekspertiz hizmeti, uzmanlık gerektiren bir alandır ve bu nedenle profesyonellik önemlidir. Araçların doğru bir şekilde değerlendirilmesi için uzman ekspertiz kadrosunun bulunması gerekir. Eğer ekspertiz hizmeti yeterince kaliteli değilse, müşterilerin alım süreci olumsuz etkilenir ve bu da etik bir sorun olarak değerlendirilebilir.


Sonuç olarak, oto ekspertiz hizmeti sunan araba ilanları sitelerinin etik açıdan bazı sorunları mevcuttur. Tarafsızlık yoksunluğu, eksik veya yanıltıcı raporlar, denetimsizlik, ilan verenlerin çıkarlarının önceliği ve gizlilik/veri güvenliği gibi konular, alıcıların ve satıcıların adil bir platformda işlem yapmasını engelleyebilir. Bu tür siteler, kullanıcıların güvenini kazanmak ve uzun vadeli başarı elde etmek için daha şeffaf, bağımsız ve objektif bir şekilde hizmet vermeye özen göstermelidirler.


Oto Ekspertiz Nedir?
Oto ekspertiz; bir otomobilin, konusunda uzman personeller tarafından teknik cihazlar yardımıyla A’dan Z’ye incelenmesi ve tüm kontrollerin sonucunda aracın genel durumuna dair rapor oluşturulmasıdır. Ekspertiz raporu(link: https://otorapor.com/ornek-raporlar2), aracın teknik incelemelerinin yanı sıra Otorapor ekspertiz uzmanlarının görüşlerini, değerlendirmelerini ve aracın masraf çıkartabilecek parçaları gibi yorumları da içermektedir. Tam kapsamlı bir ekspertizde; kaporta/boya, motor, mekanik, fren/süspansiyon, dinamometre, iç ve dış kondisyon, OBD/beyin testleri ve aracın borç/ceza sorgulamaları gerçekleştirilmektedir. Hemen randevu(link: https://otorapor.com/Arac/Randevu) alarak kendi aracınızın veya satın alacağınız aracın durumu hakkında detaylı rapora sahip olun.

Neden Oto Ekspertiz Yaptırılmalı?
Otomobil satın almadan önce mutlaka ekspertiz yaptırarak yatırımınızı garanti altına almalısınız. Satın alacağınız aracı gerçek değerinde almak, aracın performansını bilmek ve satarken sürprizle karşılaşmamak için Otoraporlamalısınız. Ekspertiz yaptırmadan satın alacağınız aracın; kilometresinin düşürülmüş, kayıt dışı tamir işlemi görmüş, çeşitli hilelerde(link: https://otorapor.com/ikinci-elde-dolandiricilik-hikayeleri) kullanılmış ve bilmediğiniz kusurlarının örtülmüş olma ihtimali oldukça yüksektir.

Kurumsal Oto Ekspertiz
Türkiye’de gelişmekte olan ekspertiz sektörünün en önemli kriterlerine Otorapor ile sahip olabilirsiniz. Tüm operasyonunu tarafsızlık ve bağımsızlık ilkesiyle gerçekleştiren Otorapor, ikinci el otomobil ticaretinin güvenle gerçekleşmesini sağlamaktadır. Hem ekspertiz öncesinde hem de ekspertiz sonrasında sunduğu hizmetler ve çözümlerle müşterilerine sıra dışı bir deneyim sunmaktadır.

501 Nokta Ekspertiz
Aracınızın ekspertizi, Otorapor tarafından tescillenmiş 501 noktanın kontrolleri yapılarak gerçekleştirilir. Tüm bu noktalara ait detaylı raporlama yapılır. Tüm müşterilerimize hitap eden, farklı kontrol noktalarına sahip ekspertiz paketleri (link: https://otorapor.com/coklu-paketler2) bulunmaktadır. Aracınızın markasına, modeline ve taleplerinize göre paketlerden birisini tercih ederek ekspertiz işlemlerine başlayabilirsiniz.

Otorapor ile TSE Belgeli Ekspertiz
TSE tarafından istenen tüm şartları karşılayan ekspertiz bayileri, hizmet yeterlilik belgesi ile sertifikalandırılır. Bu sertifika sayesinde ekspertiz raporu, TSE hizmet standartları çerçevesinde oluşturulur.

Otorapor ile Garantili Ekspertiz
Otorapor, garanti şartlarını (link: https://otorapor.com/2--el-otomobil-garantisi) sağlaması durumunda (yaş,km,ağır hasarsızlık,kg vb.) ekspertizi yapılan araca kaporta/boya ve motor/mekanik garanti poliçesi oluşturmaktadır. Garantinin süresi içerisinde aracınızı garanti altında kullanma imkanına sahip olacaksınız.

Oto Ekspertiz Yaptırmak Zorunlu mu?
2.El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticaretine İlişkin Yönetmelik’e (https://otorapor.com/ikinciel-yasasi) göre; ikinci el otomobil veya arazi taşıtı satışı yapan işletme tarafından, satışın yapıldığı tarihten üç gün içinde yapılmış olan ekspertiz raporu şartı aranmaktadır. Bu zorunluluk şahsi alım/satımlar için henüz zorunlu hale getirilmemiştir.

Otorapor Akademi
Otorapor, kendi bünyesinde yetiştirdiği ekspertiz uzmanlarını görevlendirmektedir. Otorapor Akademi bünyesinde eğitimini başarıyla tamamlayan adaylar, eğitimin ardından sertifikalı oto ekspertiz uzmanı olarak görevlendirilmektedir.

Otorapor Bayisi Olmak
Otorapor, denenmiş ve kanıtlanmış başarılarıyla rakiplerinden her zaman bir adım önde yer almaktadır. Bu başarılara ortak olmak için başvuruda(https://otorapor.com/bayilik-franchise-basvurusu) bulunabilirsiniz. Otorapor bayilik şartlarını (https://otorapor.com/bayilik-franchise-sartlari) karşılayan adayların değerlendirme süreci tamamlandıktan sonra bayi açılış süreci başlamaktadır. Ayrıca, farklı bir marka çatısı altında bulunan ekspertiz firmalarının Otorapor’a dönüşüm (https://otorapor.com/Form/Index?id=18) başvuruları da değerlendirilmektedir.

Otorapor Mobil ile Ekspertiz Raporunuz Cebinizde
Otorapor’un güçlü bilişim altyapısının bir ürünü olan Otorapor Mobil(https://otorapor.com/otorapor-mobil) uygulaması ile ekspertiz raporunu istediğiniz her an yanınızda taşıyabilme imkanına sahipsiniz. QR kod(https://www.youtube.com/watch?v=HCrSGecjJ8c&t=262s) uygulamasıyla ekspertiz raporunuzu dijital olarak mobil cihazlarınıza kaydedebilirsiniz.

Eski Ekspertiz Raporunuza Erişin
Rapor sorgulama ekranından (https://otorapor.com/Arac/Rapor) eski ekspertiz raporunuza ulaşabilir, satın almayı düşündüğünüz araç daha önce otoraporlandıysa bu aracın eski ekspertiz raporunu sorgulayabilirsiniz. Sorgulama sonucunda aracın raporunu dijital olarak saklayabilirsiniz.

Otorapor Youtube Kanalı ile Otomobil Gündemi
Birbirinden farklı içeriklerin sunulduğu Otorapor youtube kanalında (https://www.youtube.com/user/otorapor), otomobil gündemine dair gelişmeleri takip edebilir ve otomobil hakkında sıra dışı bilgilere sahip olabilirsiniz. Her hafta paylaşılan eğitici ve bilgilendirici videoları kaçırmamak için youtube kanalımızı ziyaret etmeyi ve abone olmayı unutmayın.

Göz atın

Elektikli araçta bitcoin madenciliği yapılır mı? (https://www.youtube.com/watch?v=vBkIxD9TwRw&t=102s)

Otomobil Sektörüne Balyoz: Çip Krizi (https://www.youtube.com/watch?v=beiVwvZTAo0&t=1388s)

Devamını Göster