Otomobil Kullanırken Meydana Gelen Acil Durumlarda Yapılması Gerekenler

Otomobil kullanmak dünyanın en keyifli işlerinden birisidir. Ancak bu keyif bazı durumlarda kabusa dönüşebilir. Araç seyir halindeyken sürücünün inisiyatifi dışında bazı sıkıntılar yaşanabilir. Bu sıkıntılar için acil çözüm yolları bulmak gerekmektedir.

Araç kullanırken yaşanabilecek olumsuzluklar arasında ilk sırayı aracın kayması alır. Aracın kayması sürücünün büyük telaş yaşamasına neden olacaktır. Ancak bu durumda yapılması gerekeni bilen bir sürücü için bu durum sıkıntı olmaktan çıkacaktır. Araçlarda kaymanın engellenmesi için aracın çekiş durumu göz önünde bulundurulur.

Arkadan çekişli araçlarda aracın kayması durumu genelde ani frenlerde meydana gelmektedir. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda öncelikle ayağınızı gazdan çekmeniz gerekir. Frene ise asla basmamalısınız. Direksiyonu sıkı bir şekilde tuttuktan sonra kayan yöne doğru hafifçe çevirmeniz gerekir. Böylece kayma durumunu toparlayabilirsiniz.

Önden çekişli araçlarda ise kayma yaşanması ani gaza basma ya da virajlara süratli girme durumunda meydana gelir. Bu durumda debriyaj ve frene asla dokunmamanız gerekir. Aracın direksiyonunu dönmek istediğiniz yöne oldukça yumuşak hareketlerle çevirmeniz kaymayı engellemenizi sağlayacaktır.

Aracınızla seyir halindeyken sürate bağlı olarak ön camda ani kırılmalar yaşanabilir. Bu kırılmalarda oldukça soğukkanlı olmalısınız. Öncelikle düzgün bir görüş alanı sağladıktan sonra aracı en uygun zamanda kenara çekmeniz gerekecektir.

Seyir halindeyken birden lastiğiniz patlarsa ve patlayan lastik arkadaysa araç kaymaya başlar. Ön lastik patladığında ise araç patlak lastik tarafına süratle çekilir. Bu durumda mümkün olduğunca direksiyon yardımıyla aracı düz tutmaya çalışmalı ve firene yavaş yavaş basarak aracı durdurmalısınız.

 
Sosyal medyada paylaş:
Yorum bırakabilirsiniz

Yorumlarınız bizim için değerli

Ad Soyad *

Yorumunuzu yazabilirsiniz *