• TARAFSIZ, BAĞIMSIZ, PROFESYONEL

Otomobil Piyasasında Son Durum - Sıfır Otomobiller 6 Ay Satılamayacak mı?

(Son Güncelleme : 30.11.2022 )2022 yılının bahar aylarından itibaren ikinci el otomobil piyasasında yaşanan hareketlilik ve yüksek alım-satım oranları, Temmuz ayı itibariyle yerini daha durağan ve sakin bir piyasaya bıraktı. Üretim tedariğinde yaşanan sorunlar, kredi temininde yaşanan zorluklar ve ÖTV indirimi beklentisi gibi önemli etkenlerden ötürü alış-satış işlemlerinde yavaşlama olduğu görülüyor. Son olarak, otomobil piyasasındaki yüksek fiyatlara değinen ve bazı yeni uygulamaları hayata geçirmeye çalışan resmi kurumlar tarafından yapılan açıklamalar belirsizliğin artmasına sebep oldu.


Sıfır Araçların Satışıyla İlgili Yeni Düzenleme

Ticaret bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, galeri ve kiralama firmalarının sıfır otomobil satış işlemlerine kısıtlama getirildi. Yürürlüğe girecek düzenleme ile birlikte, sıfır otomobilin galerileri şirketler veya kiralamı firmaları tarafından satışa çıkartılabilmesi için ilk tescil tarihinden itibaren 6AY ya da 6000KM geçmiş olması gerekecek. Bu uygulamayla birlikte distribütörden satın alınan aracın üzerine kar koyularak fahiş fiyatla ilana verilmesinin önüne geçilmesi ve ikinci el pazarındaki yükselişi tetikleyen sebeplerden birisinin engellenmesi hedefleniyor. Ayrıca ilan sitelerinde sıfır araç satımı için yalnızca yetkili distribütörlerin ilan verebileceği bir düzenleme gerçekleştirilecek.
Yeni uygulamanın açıklanmasından sonra ilan sitelerindeki sıfır araç ilanlarında artış gözlemlendi. Bu uygulamadan etkilenmek istemeyen şirketler, uygulama hayata geçmeden ellerindeki sıfır araçları ilana çıkartmaya başladı. Sektörün önde gelen isimleri, sıfır araçların satışıyla ilgili yapılan yeni düzenlemenin ikinci el piyasasındaki yüksek fiyatları bir nebze olsun aşağı çekeceğini düşünüyor.


Otomobilde ÖTV İndirimi Beklentisi

Yakın zamanda otomobil piyasasında en çok tartışılan konulardan birisi ÖTV indirimi beklentisiydi. Otomobil piyasasında ÖTV indirimi olacağı yönünde ortaya atılan iddialar ve beklentilerden ötürü ikinci el otomobile olan talep azalarak bir nevi bekleme moduna girilmişti. Ancak Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından yapılan son açıklamada, otomobilde ÖTV indiriminin gündemde olmadığı ve şu an için herhangi bir çalışma yapılmadığı belirtildi.


Çip Krizinin Devam Eden Etkileri

Ülkemize otomobil sektörüyle ilgili bu gelişmeler yaşanırken diğer yandan da küresel boyutta süren çip krizi de piyasayı etkilemeye devam ediyor. 2020 yılından beri devam eden kriz, başta otomobil sektörü olmak üzere bir çok sektörüde olumsuz etkiye sebep oldu. Çip krizinin ne zaman biteceği sorusuna ise uzmanlar, krizin 2022 yılının sonuna doğru bitebileceğini ön görüyor. Beklentilerin bu yönde olmasına rağmen uzak doğuda yaşanan Çin-Tayvan gerilimi ise yine piyasayı tedirgin eden durumlardan birisi haline geldi. Bilindiği gibi dünyada en çok çip uzak doğuda üretiliyor. Çin ise çipin hammaddesi Silisyum’un en büyük üreticisi. Dolayısıyla uzak doğuda yaşanacak olağandışı bir durum çip tedariğinde büyük sorunlara yol açabilir.


Oto Ekspertiz Nedir?
Oto ekspertiz; bir otomobilin, konusunda uzman personeller tarafından teknik cihazlar yardımıyla A’dan Z’ye incelenmesi ve tüm kontrollerin sonucunda aracın genel durumuna dair rapor oluşturulmasıdır. Ekspertiz raporu(link: https://otorapor.com/ornek-raporlar2), aracın teknik incelemelerinin yanı sıra Otorapor ekspertiz uzmanlarının görüşlerini, değerlendirmelerini ve aracın masraf çıkartabilecek parçaları gibi yorumları da içermektedir. Tam kapsamlı bir ekspertizde; kaporta/boya, motor, mekanik, fren/süspansiyon, dinamometre, iç ve dış kondisyon, OBD/beyin testleri ve aracın borç/ceza sorgulamaları gerçekleştirilmektedir. Hemen randevu(link: https://otorapor.com/Arac/Randevu) alarak kendi aracınızın veya satın alacağınız aracın durumu hakkında detaylı rapora sahip olun.

Neden Oto Ekspertiz Yaptırılmalı?
Otomobil satın almadan önce mutlaka ekspertiz yaptırarak yatırımınızı garanti altına almalısınız. Satın alacağınız aracı gerçek değerinde almak, aracın performansını bilmek ve satarken sürprizle karşılaşmamak için Otoraporlamalısınız. Ekspertiz yaptırmadan satın alacağınız aracın; kilometresinin düşürülmüş, kayıt dışı tamir işlemi görmüş, çeşitli hilelerde(link: https://otorapor.com/ikinci-elde-dolandiricilik-hikayeleri) kullanılmış ve bilmediğiniz kusurlarının örtülmüş olma ihtimali oldukça yüksektir.

Kurumsal Oto Ekspertiz
Türkiye’de gelişmekte olan ekspertiz sektörünün en önemli kriterlerine Otorapor ile sahip olabilirsiniz. Tüm operasyonunu tarafsızlık ve bağımsızlık ilkesiyle gerçekleştiren Otorapor, ikinci el otomobil ticaretinin güvenle gerçekleşmesini sağlamaktadır. Hem ekspertiz öncesinde hem de ekspertiz sonrasında sunduğu hizmetler ve çözümlerle müşterilerine sıra dışı bir deneyim sunmaktadır.

501 Nokta Ekspertiz
Aracınızın ekspertizi, Otorapor tarafından tescillenmiş 501 noktanın kontrolleri yapılarak gerçekleştirilir. Tüm bu noktalara ait detaylı raporlama yapılır. Tüm müşterilerimize hitap eden, farklı kontrol noktalarına sahip ekspertiz paketleri (link: https://otorapor.com/coklu-paketler2) bulunmaktadır. Aracınızın markasına, modeline ve taleplerinize göre paketlerden birisini tercih ederek ekspertiz işlemlerine başlayabilirsiniz.

Otorapor ile TSE Belgeli Ekspertiz
TSE tarafından istenen tüm şartları karşılayan ekspertiz bayileri, hizmet yeterlilik belgesi ile sertifikalandırılır. Bu sertifika sayesinde ekspertiz raporu, TSE hizmet standartları çerçevesinde oluşturulur.

Otorapor ile Garantili Ekspertiz
Otorapor, garanti şartlarını (link: https://otorapor.com/2--el-otomobil-garantisi) sağlaması durumunda (yaş,km,ağır hasarsızlık,kg vb.) ekspertizi yapılan araca kaporta/boya ve motor/mekanik garanti poliçesi oluşturmaktadır. Garantinin süresi içerisinde aracınızı garanti altında kullanma imkanına sahip olacaksınız.

Oto Ekspertiz Yaptırmak Zorunlu mu?
2.El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticaretine İlişkin Yönetmelik’e (https://otorapor.com/ikinciel-yasasi) göre; ikinci el otomobil veya arazi taşıtı satışı yapan işletme tarafından, satışın yapıldığı tarihten üç gün içinde yapılmış olan ekspertiz raporu şartı aranmaktadır. Bu zorunluluk şahsi alım/satımlar için henüz zorunlu hale getirilmemiştir.

Otorapor Akademi
Otorapor, kendi bünyesinde yetiştirdiği ekspertiz uzmanlarını görevlendirmektedir. Otorapor Akademi bünyesinde eğitimini başarıyla tamamlayan adaylar, eğitimin ardından sertifikalı oto ekspertiz uzmanı olarak görevlendirilmektedir.

Otorapor Bayisi Olmak
Otorapor, denenmiş ve kanıtlanmış başarılarıyla rakiplerinden her zaman bir adım önde yer almaktadır. Bu başarılara ortak olmak için başvuruda(https://otorapor.com/bayilik-franchise-basvurusu) bulunabilirsiniz. Otorapor bayilik şartlarını (https://otorapor.com/bayilik-franchise-sartlari) karşılayan adayların değerlendirme süreci tamamlandıktan sonra bayi açılış süreci başlamaktadır. Ayrıca, farklı bir marka çatısı altında bulunan ekspertiz firmalarının Otorapor’a dönüşüm (https://otorapor.com/Form/Index?id=18) başvuruları da değerlendirilmektedir.

Otorapor Mobil ile Ekspertiz Raporunuz Cebinizde
Otorapor’un güçlü bilişim altyapısının bir ürünü olan Otorapor Mobil(https://otorapor.com/otorapor-mobil) uygulaması ile ekspertiz raporunu istediğiniz her an yanınızda taşıyabilme imkanına sahipsiniz. QR kod(https://www.youtube.com/watch?v=HCrSGecjJ8c&t=262s) uygulamasıyla ekspertiz raporunuzu dijital olarak mobil cihazlarınıza kaydedebilirsiniz.

Eski Ekspertiz Raporunuza Erişin
Rapor sorgulama ekranından (https://otorapor.com/Arac/Rapor) eski ekspertiz raporunuza ulaşabilir, satın almayı düşündüğünüz araç daha önce otoraporlandıysa bu aracın eski ekspertiz raporunu sorgulayabilirsiniz. Sorgulama sonucunda aracın raporunu dijital olarak saklayabilirsiniz.

Otorapor Youtube Kanalı ile Otomobil Gündemi
Birbirinden farklı içeriklerin sunulduğu Otorapor youtube kanalında (https://www.youtube.com/user/otorapor), otomobil gündemine dair gelişmeleri takip edebilir ve otomobil hakkında sıra dışı bilgilere sahip olabilirsiniz. Her hafta paylaşılan eğitici ve bilgilendirici videoları kaçırmamak için youtube kanalımızı ziyaret etmeyi ve abone olmayı unutmayın.

Göz atın

Elektikli araçta bitcoin madenciliği yapılır mı? (https://www.youtube.com/watch?v=vBkIxD9TwRw&t=102s)

Otomobil Sektörüne Balyoz: Çip Krizi (https://www.youtube.com/watch?v=beiVwvZTAo0&t=1388s)

Devamını Göster