Otomobilde Klima Temel Aksamları


Klimanın Temel Aksamları Nelerdir?
Kondansatör
Bu cihaz araçların ön kısmına monte edilen bir nevi ısı değiştiricisidir. Araçların seyir esnasında, maruz kaldığı havayı kullanarak veya araç durur haldeyken fandan faydalanarak soğutma işlemi gerçekleştirir. Bunu ise içerisinde bulunan gazı, sıvıya dönüştürerek gerçekleştirir.
Nem Alma Deposu
Araçlarda bulunan klima sisteminin parçalarını olan kondansatör ve detandör arasında bulunan bir cihazdır. Görevi ise sistem devresinde oluşan nemi emmek ve bu aşamada oluşacak pislikleri filtre etmektir.  Otomobillerde kullanılan cinslere göre farklılık göstermektedir. Diğer türü ise avaporatördür.
Detandör
En önemli parçalardan sayılabilen evaporatör içinde yer alırlar. Görevleri ise soğutucu akışkan debisini ayarlamaktadırlar. Basınca ve sıcaklığa uygun hareket etmektedir.
Evaporatör
Araçların torpido bölümünün alt kısmında, ısıtma radyatörünün yanında yer almaktadır. Görevi ise kendisini dolaşmakta olan havayı soğutmak ve kurutmaktır. Bundan ötürü klimalı araçlar durduğu zaman alt kısımlarından su damlaları görülmesi gayet normaldir.
Kompresör
Araçlarda bulunan evaporatörden gelen buharı emer ve bu buharı kondansatör yönünde sıkıştırarak basınç ve sıcaklık artışına neden olur.
Polen Filtresi
Araçların içinde her türlü toz, duman, polen, uçuşan parçalar, kül ve pisliklierin girmesini engellemek ve orada tutulmasını sağlamaktadır. Çevreyi kirleten herşeyi içinde tutmayı amaçlar. Araç kabininin temiz kalması önceliğidir. Buna istinaden, araçların ön kısmında kiri bakteriyi önlemeyi amaçlar.