Plaka Kaybolduğunda Veya Çalındığında Yapılması Gerekenler

Plaka; bir aracın kimliğini oluşturan ve aracın tanınması konusunda kişilere yardımcı olan en önemli vasıtalardan biridir. Fakat günümüzde sahte plakaların kullanımının yaygınlaşması ya da plaka hırsızlığının artması üzerine kişilerin plakaları kaybolduğunda veya çalındığında yapabileceği farklı şeyler meydana gelmiştir. Kişilerin plakaları kaybolduğunda veya çalındığında kişilere yeni bir dizilime göre araç plakası verilecektir.

Plakası Kaybolan Veya Çalınan Kişiler Ne Yapmalı?

Plakasının çalındığını düşünen kişiler öncelikle şikayetçi olmalıdır. Plakanın çalınması oldukça önemli bir konudur, plaka sahibinin adına pek çok suç işlenebilir ve bu durumun ortadan kaldırılması adına plakası çalınan kişiler derhal en yakın karakola giderek şikayetçi olmalıdır. Şikayetinden sonra polis memurları da gereken yerlere yönlendirecektir.

Plakamı Nasıl Geri Alabilirim?

Bir plaka kaybolduysa veya aynı plaka çalındı ise bu durumda kişilerin tekrar aynı plakayı alması mümkün değildir. Bunun yerine plakanın kaybolduğunu veya çalındığını belgeledikten sonra aracın bir kimliği olması ve kaybolmaması adına bir plaka daha almalıdır. Güvenlik ve benzeri sebeplerden dolayı kişiler araçlarına ait eski plakayı alamazlar ancak emniyet tarafından tescil plaka numaralarından bir adet boşta ve sırada olan verilecektir. Bu plaka kişinin yeni plaka almasına göre geçici olabilir fakat değiştirmek istemediği durumlarda tescil plakayı kullanabilir. Değişen yönetmeliğe göre çalınan ya da kaybolan aracın plakasının alınması mümkün değildir.

Plaka Bulunursa Ne Olur?

Plaka kaybolduğunda veya çalındığında her zaman çalan kişiler bulunmaz diye bir şey yoktur, çalan veya kaybolan plakayı bulan kişiler vasıtası ile plaka boşa çıkarıldığında araç sahibi aynı plakayı tekrardan alıp alamayacağını merak edebilir.
Plakası çalınan veya kaybolan araçlara yeni plakalar verilir. Bu plakalar verildiği süreçte kişinin adına olan eski plaka bulunabilir. Genellikle bu plakalar tescil plakaları olarak sona yazılırlar ve daha sonrasında tescil plakası olarak kendilerine sıra gelince kullanılabilirler. Yani kısacası plaka bulunsa dahi kişiler daha önce çalınmış veya kaybolmuş plakayı güvenlik nedeniyle bir süre boşta bırakmak zorundadır. Plaka bulunsa da kişiler bu plakayı tekrardan alamazlar.