Şanzıman Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Şanzıman araç kullanıcılarının bir kısmı tarafından hiç bilinmese bile aslında sürekli olarak yapılan vites atma hareketi bile şanzıman dahilindedir. Şanzıman motorda yer alır, fizik sistemi ile belirlenmiş pek çok görevi yerine götürmekle yükümlüdür. Bu araç parçasının birden fazla modeli mevcuttur.

Şanzıman Çeşitleri Nelerdir?

Şanzıman birden fazla çeşitte incelenebilir. Şanzımanın beş çeşidi vardır ve bu çeşitlerden her birinin farklı görevleri vardır. Bu çeşitleri sayacak olursak; otomatik şanzıman, manuel şanzıman, sıralı şanzıman, otomatikleştirilen manuel şanzıman ve son olarak çift kavramalı şanzımandır. Bu şanzımanların hepsi motor üzerinde bulunmaktadır.

Şanzıman Bakımı?

Şanzıman bakımını daha önce hiç yaptırmamış pek çok kişi olduğu için bu bakımı gerekli görmeyebilir ancak pek çok sebepten şanzıman bakımı yapılması gereken en önemli bakımlardan bir tanesidir.
Şanzıman bakımı yaptıran kişiler bakımdan sonra araçlarını kullanmaya başladıklarında fark edeceklerdir ki araç sürüş kalitesi sonuna kadar artıyor aynı zamanda motor verimliliği de artıyor. Bu sayede araçlar yeni gibi daha kaliteli bir şekilde sürülebiliyor. Hem motor ömrünü uzatmak hem de sürüş kalitesini artırmak isteyen kişiler için şanzıman bakımı neredeyse zorunlu olan bir bakımdır diyebiliriz. Aynı zamanda şanzımanın sağlığı için yağı vesaire de vardır. Bakımı esnasında bu oranlar kontrol edilmekte ve ona göre şanzıman ideal seviyeye getirilmektedir.

Şanzıman Yağı Nedir Ve Değişimi Nasıl Yapılır?

Arabanın belli başlı yağları vardır ve belli aralıklarla bu yağlar değiştirilmektedir. Bu yağların arasında şanzıman yağı da örnek gösterilebilir. Bakıma gitmesi gerektiği zaman yağı da mutlaka değişmelidir. Her aracın şanzımanına uygun yağ seviyesi de farklılık gösterebilir. Araçların modeline ve yağ ihtiyacına uygun yağ seviyesini görmek için vites kutusunun içinde diğerine kıyasla daha yüksek olan tıpaya bakılmalıdır. Bu tıpaya bakılarak şanzıman yağının seviyesi tespit edilebilir ve doldurulabilir. Tamamen yağ boşaltılmak isteniyorsa vites kutusu içindeki alçak tıpadan bu işlem yapılabilir. Ancak kişilerin bu konuda daha bilgili ve deneyimli bir ustadan yardım alması önerilir çünkü tıpalar karıştırılabilir veya yağ düzeyi ayarlanamayabilir.