Sıfır Otomobil mi ikinci el otomobil mi

İkinici el otomobillerin fiyatlarının da düşmesi ile birlikte alıcılar sıfır Otomobilden ikinci el otomobil almaya geçiş yaptı. Bunun en önemli nedeni elbette ki uygun fiyatlardır. İkinci el araç pazarları indirimler ile alıcıya istediği fiyatı vermektedir.
İkinci el otomobillerin sıfır araçlardan önde olduğu birçok konu bulunmaktadır. Örneğin sıfır araçların alınması süreci çok uzun ve sıkıntılıdır. Otomobili almak için birçok belge gerektiği gibi en az 2-3 gün sonra araç galeriden çıkarılmaktadır. Bu da doğal olarak büyük sıkıntılar yaratabilmektedir. İkinci el otomobiller ise ikinci el araç pazarlarından ya da ikinci el araç satımı yapan bir siteden alındığı takdirde işlemler tamamlandıktan sonra hemen kullanılabilmektedir.
Yeni ehliyet almış olan sürücüler veya ilk kez araba alacak olan alıcılar da ikinci el otomobil tercih etmektedir. Kısa süre sonra araç değiştirilecekse ya ilerde üst model yeni bir araç almayı düşünüyorsa eğer alıcı uygun fiyata ikinci el bir araç tercih etmelidir.
İkinci el araçların bir diğer avantajı ise çıkabilecek yakın zamandaki tüm bakım masrafları bizzat satıcı tarafından yapılmış olacak. Sıfır bir araç alındığında ise birçok bakım ve işlem gerekiyor.

Sıfır Araçlardaki Sorunlar

Alıcılar bazı durumlarda sıfır araçları da tercih edebilmektedir. Ancak sıfır otomobiller de ne kadar resmi bayiden alınmış olunursa olsun çok fazla sorun çıkarmaktadır.
Orijinal parçalar yerine yan sanayi parçaların takıldığı otomobiller bu yetkili bayilerde ya da galerilerde sıfır Otomobil diye müşteriye sunulmaktadır. Yeni bana ait, kullanılmamış bir arabam olsun diye düşünenler ise bu bayilerden araç aldığı takdirde Pek çok sorun ile karşılaşabilmektedir. En çok karşılaşılan sorun ise elbette boyalı, arızalı parçalardır. Sıfır diye tanıtılan araçta boya ile karşılaşmak alıcıyı oldukça rahatsız etmektedir. Ya da daha yeni alınmasına rağmen araçta art arda çok fazla arıza gerçekleşmektedir. Bunların tüm bakımı ile beraber araca verilen para daha da artmaktadır. Özellikle alım sırasında pazarlık yapamamak da çok büyük sıkıntılar yaratmaktadır. Galeride ya da resmi bayide bir aracın tek bir fiyatı varken ikinci el oto pazarlarında alıcı ile satıcı arasında fiyat son ana kadar belirlenebilmektedir. Zaten uygun olan fiyat daha da aşağı çekilebilirken sıfır araçlarda sezon indirimleri dışında araçların fiyatları ile çok fazla oynanmamaktadır.
Alıcılar ise bu tür sorunlar ile karşılaşmamak adına uygun fiyata, bakımları yapılmış araçlar almayı tercih etmektedir.