SIKÇA SORULAN SORULAR

Ekspertiz, bir konunun uzmanı, yani bilirkişi tarafından yapılan inceleme anlamına gelmektedir.
OTORAPOR hiçbir surette komisyonculuk, aracılık ve oto alım – satım yapmaz. Tek işi oto ekspertizdir.
OTORAPOR, son teknoloji cihaz, ekipman ve robotlarla ikinci el araçların kaza ve arıza durumlarını test ve muayene edip, detaylı oto ekspertiz raporları düzenlemektedir.
OTORAPOR’un sunduğu profesyonel hizmet paketleri ile ilgiyi bilgiyi Oto Ekspertiz Paketleri sayfamızdan alabilirsiniz.
Evet. OTORAPOR, aracını tamamını ekspertizden geçirdikten sonra size detaylı, kaşeli, bağımsız ve tarafsız olarak hazırlanmış profesyonel bir oto ekspertiz raporu teslim eder.
Aracınızı internette satılığa çıkarmadan önce ekspertiz raporunu alıp ilanınızda yayınlayabilirsiniz. Böylece aracınız ilk sıralarda talep görür. Aracınızı değerinde satmış olursunuz.
Yetkili OTORAPOR eksperlerimize istediğiniz soruları sorabilir, ekspertizini yaptırdığınız araç hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Oto check-up eksperlerimiz, kafanızdaki tüm soru işaretlerini giderecek ve araç hakkında daha fazla fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır.
Oto kiralama şirketleri, filo şirketleri, çok aracı bulunan holdingler ve bankalar, araçlarını kendi bünyelerindeki servislerde onarmaktadır. Bu nedenle bu araçların hiçbir yerde servis ve hasar kaydı bulunmamaktadır. Ayrıca kasko yapılmayan araçlarda da hasar kaydı bulunmamaktadır. <br><br>Aracın sadece geçmişini sorgulatmak sizi yanıltır. Bu nedenle fiziksel test son derece önemlidir. OTORAPOR, fren, yanal kayma, amortisör, dinamometre cihazı, ön takım boşluk robotu, kaporta boya test, bilgisayar test, arıza teşhis ekipmanları ve hidrolik asansörler ile aracı fiziksel olarak test ve muayene eder. OTORAPOR’da tüm testler son teknoloji cihazlarla ve robotlarla yapılmaktadır.
&Ouml;rneğin ekspertizi yapılan ara&ccedil;ta yağ ka&ccedil;ağı varsa, OTORAPOR bu ka&ccedil;ağın nereden geldiği, ka&ccedil;ağın &ouml;nemi gibi bilgileri rapor eder. Ancak ne kadar masraf &ccedil;ıkartabileceği gibi diğer bilgileri raporlamaz. Ekspertizi OTORAPOR tarafından yapılan bir aracın ileride kesinlikle arıza ve problem &ccedil;ıkarmayacağı garanti edilmez. Ara&ccedil;ta ekspertiz yapıldığı sırada mevcut olan hatalar ve kazalar kontrol edilir.
Kaza esnasında bir aracın %40’dan fazlası zarar görmüş ise o araç “Pert” olmuş demektir. Ancak artık “pert” kavramı değil, “çekme belgeli” veya “ağır hasarlı” ifadeleri kullanılmaktadır. <br><br>Pert kavramı üzerinden oldukça fazla ticari oyun dönmektedir. Kaskolu bir araca sahip olan bir kişi kaza esnasında aracın kaçta kaç hasarı olduğunu raporlayan kişiyle görüşüp aracını %40 hasarlı gibi gösterip bedelini alabilir ve sonrasında aracı tekrar satın alabilir ya da bu işi yapan kişilere aracı satın aldırdıktan sonra az hasarlı diye iyi bir fiyata satabilir. Araç sahibi kaza esnasında aracı %40’tan fazla zarar görmesine rağmen aracın pert olduğunu yazdırmaz ve daha sonra aracı toplatarak “kazasız” araba diye satabilir.
Evet. OTORAPOR’un sunduğu Tur Assist 2. El Otomobil Garantisi paketlerinden birini satın alarak, 2. el aracınızı garanti kapsamına alabilir, ileride doğabilecek motor ve mekanik arızalara karşı aracınızı koruyabilirsiniz.
Kasko Sigortası Genel Şartları’nın B. 3.3.2.2. maddesi gereğince aracın tam hasara uğraması halinde aracın hasar anındaki rayiç değeri, 3.3.2.4 maddesi gereğince aracın çalınması halinde çalınma günündeki rayiç değeri ödenir. Rayiç değer, hiçbir biçimde Türkiye Sigorta Birliği’nin yayınladığı araç değer listesinde belirtilen değeri aşmamak koşulu ile internet üzerinden ikinci el araç satışı yapan sitelerden ve/veya yetkili/özel satıcılardan en az üç teklif alınarak tespit edilir. Bu teklifler üzerinden belirlenecek rayiç değer üzerinden, eksper veya şirket değerleme uzmanı tarafından aracın hasardan önceki durumu (aracın kilometresi, genel bakım durumu, geçmiş hasar durumu vb.) da dikkate alınarak sigortacının tazminat tutarından indirim yapma hakkı saklıdır. <br><br>Bu durumda Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin ilgili maddesi hükümleri doğrultusunda aracın hurdaya ayrıldığına dair hurda tescil belgesi, sigorta şirketine ibraz edilmeden araç sahibine sigorta tazminatı ödenmez. Değeri tamamen ödenen araç ve aksamı, talep ettiği takdirde sigortacının malı olur. Onarım masraflarının sigortalı taşıtın rizikonun gerçekleştiği tarihteki değerini aşsın veya aşmasın, ağır hasarlı aracın onarımının mümkün olduğunun eksper raporu doğrultusunda tespit edilmiş olması durumunda, aracın Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin ilgili maddesi hükümleri doğrultusunda trafikten çekildiğine dair “Trafikten Çekilmiştir” kaşeli tescil belgesi sigorta şirketine ibraz edilmeden araç sahibine sigorta tazminatı ödenmez.
Evet. OTORAPOR’da check-up hizmeti 2003 model ve öncesi araçları kapsamaz. Sadece 2003 model ve sonrası ile 100.000 km’ye kadar olan araçların check-up’ı yapılır. Ancak aracınız 2003 yılı öncesinde üretilmiş ise, talep ettiğiniz takdirde ekspertizi yapılır ve size gerekli bilgiler verilir.
Ön ekspertiz raporunun sigorta şirketine ulaşmasını müteakip, gerekli incelemeler yapılır. Hasarın genel ve özel şartlar çerçevesinde hukuken ödenmesine engel olan bir durum yok ise aracın rayiç bedeli; üretim yılı, genel durumu, kilometresi, geçmiş hasar durumu gibi kriterler esas alınmak suretiyle, internet siteleri, yetkili servisler vb. yerlerden araştırılarak belirlenir. Aracın tam ziya işlemine tabi tutulacağı, ödenebilecek piyasa rayiç bedeli hakkında gerekli bilgiler, yapılan araştırmalar ile birlikte sigortalı ile paylaşılır.
OTORAPOR &Ccedil;ağrı Merkezi&rsquo;ne satın almak istediğiniz aracın bilgilerini verebilir, satın almak istediğiniz ekspertiz / raporlama paketini se&ccedil;ip servisimizden randevu alabilirsiniz. Sonrasında yetkili teknik ekibimiz t&uuml;m aracın ekspertizini serviste tepeden tırnağa yapıp ayrıntılı raporunu size hazırlar.<br /> <br /> Se&ccedil;eceğiniz ekspertiz paketine g&ouml;re paket i&ccedil;eriklerindeki ekspertizler, yol testleri (ara&ccedil; sahibinin izin vermesi ve yol şartlarının uygun olması gereklidir), motor, şasi, kaporta, fren, s&uuml;spansiyon, boya &ouml;l&ccedil;&uuml;mleri, alt g&ouml;vde kontrol&uuml;, elektrik &ndash; elektronik d&uuml;zeni kontrol&uuml; yapılır; aracın t&uuml;m &ouml;nemli noktaları değerlendirilir. İsteğe ve pakete g&ouml;re aracın hasar sorgulaması, 5664 sorgulaması, ara&ccedil; sorgulaması, kaza sorgulaması, dosya, fatura, trafik cezası, sigorta, kasko kayıtları ile haciz, rehin ve banka kredi kayıtları da rapor edilir.
Sigortalı ile aracın tam zayi işlemine (çekme / hurda belgeli olarak) tabi tutulması ve ödenebilecek tazminat tutarı üzerinden mutabık kalınması halinde, tam ziya işlemlerinin yapılabilmesi için sigortalıya mutabakatname imzalatılır. Aşağıdaki belgeler talep edilir:<br><ul> <li>Aracın plakaları</li> <li>Ruhsatın aslı</li> <li>Aracın borcu olmadığına dair yazı (Motorlu Taşıtlar Vergi Dairesi’nden)</li> <li>Araçta haciz veya tedbir varsa borçlu olduğu banka veya kurumdan<br> alınacak haciz veya tedbirin kalktığına dair noter tasdikli fek veya rehin<br> yazısı (E-devlet sistemi üzerinden gerekli kontroller ayrıca hasar personeli tarafından yapılır.)</li> <li>Aracın asıl ve yedek anahtarları</li> <li>Araca ait tüm dosya asılları</li> </ul><br>Çekme / hurda belgesi örneğinin temin edilmesini müteakiben sigortalıya tespit edilen ve mutabık kalınan tazminat bedeli, ibraname, feragatname ve taahhütnamenin imzalanmasını müteakip en geç 5 iş günü içerisinde ödenir.
<div>OTORAPOR tarafından TARAFSIZ ve BAĞIMSIZ olarak ger&ccedil;ekleştirilen t&uuml;m oto ekspertiz s&uuml;re&ccedil;lerinde aşağıda bulunan a&ccedil;ıklama ve kriterler baz alınmaktadır.</div> <div>OTORAPOR, t&uuml;m ara&ccedil;larda gizli ve a&ccedil;ık kusurları raporlar. Satıcı ile alıcı arasında tarafsız bir 3. G&ouml;z olarak teknik, uzman, usta g&ouml;z&uuml;yle oto ekspertiz raporu d&uuml;zenler.</div> <div>OTORAPOR, ikinci el satış merkezleri, galeriler ve a&ccedil;ık artırma şirketleriyle iş birliği yapmaz. Ara&ccedil;ta olmayan kusurları raporlamaz, olan kusurları saklamaz.</div> <div>&nbsp;</div> <div>Ara&ccedil;ların yaş ve km&rsquo;lerine uygun bulgular normal yıpranma olarak kabul edilirler ve oto ekspertiz raporlarına ayrıca işlenmemektedir.</div> <div>&nbsp;</div> <div>Ekspertiz s&uuml;recinde &ccedil;ekilen fotoğraflar, ispat olarak kabul edilmektedir.</div> <div>&nbsp;</div> <div>Aşağıda yer alan a&ccedil;ıklamalar, ara&ccedil; ekspertiz kriterlerini m&uuml;şterilerle paylaşmak amacıyla hazırlanmıştır.</div> <div>&nbsp;</div> <div>Hasar Tanımları:</div> <div>Boyutlarına bakılmaksızın, yoldan k&uuml;&ccedil;&uuml;k taşların &ccedil;arpması ile (taş izi) oluşan boya hasarları.</div> <div>Aydınlatmalarda veya camlarda bulunan &ccedil;izikler, &ccedil;atlamalar veya kraterler.</div> <div>Boya onarımı gerektiren &ccedil;izikler veya b&uuml;y&uuml;kl&uuml;ğ&uuml;ne, şekline ya da bulunduğu yere bakmaksızın, t&uuml;m boya hasarları.</div> <div>&nbsp;</div> <div>VURUKLAR: 10 cm ve &uuml;st&uuml;nde &ccedil;apı olan hasarlar.</div> <div>EZİKLER: 2 ile 10 cm &ccedil;ap arasında kalan hasarlar.</div> <div>NOKTASAL EZİK: 2 cm ve altında &ccedil;apı olan hasarlar.</div> <div>&nbsp;</div> <div>Şekline veya bulunduğu yere bakılmaksızın, oluşmuş deformasyonlar.</div> <div>Otomobilin tavanında; b&uuml;y&uuml;kl&uuml;ğ&uuml;ne, şekline veya bulunduğu yere bakılmaksızın oluşmuş vuruklar ve t&uuml;msekler.</div> <div>Onarım gerektiren, &ccedil;izilmiş ve deformasyona uğramış tamponlar.</div> <div>&nbsp;</div> <div>&Ccedil;izikler</div> <div>&Ccedil;İZİK:</div> <div>Otomobilin ilgili par&ccedil;a boyasının birinci ve ikinci katmanlarında hasar meydana getiren bulgularına denir.</div> <div>&nbsp;</div> <div>&Ccedil;izik T&uuml;rleri:</div> <div>Y&Uuml;ZEYSEL &Ccedil;İZİK: Tırnak ge&ccedil;meyecek ve derinliği olmayan &ccedil;izik t&uuml;rleridir (Pasta ile &ccedil;ıkma ihtimali olan &ccedil;izikler)</div> <div>K&Uuml;&Ccedil;&Uuml;K &Ccedil;İZİK: Tırnak takılabilecek derinlikte olan ve uzunluğu 1 ile 10 cm arası &ccedil;iziklerdir.</div> <div>&Ccedil;İZİK: Tırnak takılabilecek derinlikte ve 10cm&rsquo;den uzun olan &ccedil;iziklerdir.</div> <div>&nbsp;</div> <div>&Ccedil;İZİK &Ouml;RNEKLERİ / BOYA</div> <div>&nbsp;</div> <div>Y&Uuml;ZEYSEL &Ccedil;İZİK: &Ccedil;izik pasta cila y&ouml;ntemi ile yok edilebilir.</div> <div>&nbsp;</div> <div>&Ccedil;İZİK: B&uuml;y&uuml;k &ouml;l&ccedil;&uuml;de ve astar boyaya kadar inmiş &ccedil;izik. Pasta cila y&ouml;ntemi ile onarılamaz.</div> <div>&nbsp;</div> <div>Y&Uuml;ZEYSEL &Ccedil;İZİK: &Ccedil;izik pasta cila y&ouml;ntemi ile yok edilebilir.</div> <div>&nbsp;</div> <div>&Ccedil;İZİK: B&uuml;y&uuml;k &ouml;l&ccedil;&uuml;de ve astar boyaya kadar inmiş &ccedil;izik. Pasta cila y&ouml;ntemi ile onarılamaz.</div> <div>&nbsp;</div> <div>Y&Uuml;ZEYSEL &Ccedil;İZİK: &Ccedil;izikler k&uuml;&ccedil;&uuml;k alanda pasta cila y&ouml;ntemi veya boya kalemi ile yok edilebilir.</div> <div>&nbsp;</div> <div>&Ccedil;izik b&uuml;y&uuml;k alanda ve par&ccedil;anın kenarında.</div> <div>&nbsp;</div> <div>K&Uuml;&Ccedil;&Uuml;K &Ccedil;İZİK &Ouml;RNEKLERİ / BOYA</div> <div>&nbsp;</div> <div>K&uuml;&ccedil;&uuml;k &Ccedil;izikler</div> <div>K&uuml;&ccedil;&uuml;k &Ccedil;izik</div> <div>Taş İzleri</div> <div>TAŞ İZLERİ TANIMLAMALARI</div> <div>TAŞ İZİ: Taş izi hasarları, taşıyıcı materyale zarar vermemiş nokta şeklindeki hasarlardır.</div> <div>Taş izleri r&ouml;tuşla giderilebilecek ve 10cm x 10cm alan i&ccedil;inde 3 veya daha fazla olmaları durumunda raporda bulgu olarak belirtilmektedir.</div> <div>&nbsp;</div> <div>TAŞ İZİ &Ouml;RNEKLERİ / BOYA</div> <div>Vuruk ve Ezikler</div> <div>VURUK / EZİK / NOKTASAL EZİK</div> <div>VURUK:</div> <div>Boyaya zarar vermemiş, &ccedil;apı 10cm&rsquo;den fazla ve deformasyonun sadece tek bir par&ccedil;ada olduğu hasarlardır.</div> <div>EZİK:</div> <div>Ezik</div> <div>2 ila 10 cm arasında olan hasarlardır.</div> <div>NOKTASAL EZİK:</div> <div>Noktasal Ezik</div> <div>2 cm &ccedil;apından k&uuml;&ccedil;&uuml;k olan hasarlardır.</div> <div>EZİK &Ouml;RNEKLERİ / BOYA</div> <div>&nbsp;</div> <div>Noktasal Ezik</div> <div>Noktasal ezik tam bir kenar &uuml;zerinde</div> <div>&nbsp;</div> <div>Noktasal Ezik</div> <div>Boya hasarı olmayan noktasal ezik</div> <div>Noktasal Ezik</div> <div>&nbsp;</div> <div>VURUK-EZİK &Ouml;RNEKLERİ / BOYA</div> <div>&nbsp;</div> <div>Noktasal ezik tam bir kenar &uuml;zerinde</div> <div>Noktasal ezik</div> <div>Ezik tam bir kenar &uuml;zerinde</div> <div>Boya hasarı olmayan ezik</div> <div>Boya hasarı olmayan vuruk</div> <div>Kaporta Hasarları</div> <div>KAPORTA HASAR TANIMLARI</div> <div>Hasar:</div> <div>Boya ve kaportanın birlikte zarar g&ouml;rd&uuml;ğ&uuml; durumlara hasar denir.</div> <div>&Ouml;rnek vermek gerekirse; ara&ccedil; park ederken bir direğe s&uuml;rtmek, aracın farklı aksamlarında oluşabilecek ve kaportanın i&ccedil;inden d&uuml;zeltilemeyen t&uuml;m vuruklar, &ccedil;apı 10 cm&rsquo;yi ge&ccedil;en kırılmalar, marşpiyedeki sac aksama hasar vermiş bulgular gibi &ouml;rnekler hasar kabul edilir.</div> <div>&nbsp;</div> <div>HASAR &Ouml;RNEKLERİ / KAPORTA</div> <div>&nbsp;</div> <div>&Ccedil;amurlukta hasar</div> <div>&nbsp;</div> <div>Kapıda hasar</div> <div>Marşpiyede hasar</div> <div>&nbsp;</div> <div>Marşpiyede hasar</div> <div>Kırılmış plastik</div> <div>Kırılmış plastik</div> <div>Camlar ve Aydınlatma</div> <div>&nbsp;</div> <div>EKSPERTİZDE BELİRTİLENLER:</div> <div>Aydınlatmaların &uuml;zerinde ve &ouml;n camın g&ouml;r&uuml;ş alanı i&ccedil;indeki derin &ccedil;izikler</div> <div>&Ouml;n camın g&ouml;r&uuml;ş alanı i&ccedil;erisinde bulunan taş izleri</div> <div>&Ouml;n camdaki &ccedil;atlaklar</div> <div>Aydınlatmaların &uuml;zerinde &ccedil;atlamaya sebep olmuş taş izleri</div> <div>Farların kapaklarındaki solmalar</div> <div>Ekspertizde belirtilmeyenler:</div> <div>Fır&ccedil;alı otomobil yıkamadan oluşmuş y&uuml;zeydeki &ccedil;izikler</div> <div>&Ouml;n camda, g&ouml;r&uuml;ş alanının dışında, az sayıda &ccedil;izikler</div> <div>Aydınlatmaların &uuml;zerinde yok edilebilecek &ccedil;izikler</div> <div>&nbsp;</div> <div>CAM &Ouml;RNEKLERİ</div> <div>Camın ilk katmanına zarar vermemiş k&uuml;&ccedil;&uuml;k taş izleri</div> <div>&nbsp;</div> <div>Camın ilk katmanına zarar vermiş taş izi</div> <div>&Ccedil;atlamaya sebep olmuş taş izi</div> <div>&nbsp;</div> <div>G&ouml;r&uuml;ş alanı</div> <div>&nbsp;</div> <div>AYDINLATMA &Ouml;RNEKLERİ</div> <div>&nbsp;</div> <div>&Ccedil;ok az g&ouml;r&uuml;nen taş izleri</div> <div>&nbsp;</div> <div>&Ccedil;atlamaya sebep olmuş taş izi</div> <div>&nbsp;</div> <div>Solmuş veya Su almış far camı</div> <div>Kırılmış sinyal lambası camı</div> <div>&nbsp;</div> <div>LASTİK HASARLARI</div> <div>Oto Ekspertizde belirtilenler:</div> <div>Yetersiz diş derinliği (binek ara&ccedil;ta diş derinliği en az 1,6 mm olmalı)</div> <div>Lastik yanaklarındaki kesikler ve delikler</div> <div>Karkastaki hasarlar (derin kesik, vuruk)</div> <div>Tek taraflı aşınmış veya doğa şartlarından eskimiş lastikler</div> <div>Aynı aks &uuml;zerinde farklı marka ve ebatta, desenli lastikler</div> <div>&nbsp;</div> <div>LASTİK &Ouml;RNEKLERİ</div> <div>Yanakta balon</div> <div>&gt; 75.000 KM OTOMOBİLLER İ&Ccedil;İN EKSPERTİZDE BELİRTİLİR</div> <div>Yanakta derin kesik</div> <div>Yanakta derin kesik</div> <div>Tek taraflı aşınma</div> <div>Jantlar</div> <div>&nbsp;</div> <div>JANT HASARLARI</div> <div>Ekspertizde belirtilenler:</div> <div>&Ccedil;izik uzunluğu 3cm&rsquo;yi ge&ccedil;erse hasar olarak kabul edilir</div> <div>&Ccedil;izik derinliği 1mm&rsquo;nin &uuml;st&uuml;nd&uuml;yse (tırnak takılıyorsa) hasar olarak kabul edilir</div> <div>Jant kapaklarında hafif s&uuml;rt&uuml;nmeler normal kulanım izi olarak kabul edilir</div> <div>Jant kapaklarındaki t&uuml;m kırılmalar hasar olarak kabul edilir</div> <div>&nbsp;</div> <div>Ekspertizde belirtilmeyenler:</div> <div>Jant kapaklarındaki hafif s&uuml;rt&uuml;nmeler oto ekspertizde belirtilmez</div> <div>&nbsp;</div> <div>JANT &Ouml;RNEKLERİ</div> <div>OTORAPOR RAPORUNDA BELİRTİLMEYEN DEFORMASYON &Ouml;RNEĞİ</div> <div>Jant boynuzu deforme olmamış, hafif s&uuml;rt&uuml;nmeler</div> <div>Jant boynuzu deforme olmuş hasar. Hava kaybına sebep olabilir</div> <div>&nbsp;</div> <div>JANT KAPAĞI &Ouml;RNEKLERİ</div> <div>OTORAPOR RAPORUNDA BELİRTİLMEYEN DEFORMASYON &Ouml;RNEĞİ</div> <div>Jant kapağında y&uuml;zeysel &ccedil;izikler</div> <div>Jant kapağının b&uuml;y&uuml;k &ccedil;aplı kırılması</div> <div>&nbsp;</div> <div>Otomobil İ&ccedil;i</div> <div>Detaylı temizlik işlemi ile giderilebilecek lekeler haricinde; delikler, kesikler, yırtıklar, yanıklar, konsola monte edilmiş par&ccedil;alardan kalan vida delikleri hasar olarak kabul edilir.</div> <div>Paspaslar yalnızca eksik oldukları takdirde raporda belirtilir.</div> <div>Otomobil i&ccedil;i zincir, ilk yardım seti, yangın t&uuml;p&uuml; raporda belirtilir. M&uuml;şteriden bilgi alınır.</div> <div>Otomobilin g&uuml;ncel yakıt durumu oto ekspertiz raporunda belirtilmez. Kadran fotoğrafındaki yakıt durumu değişiklik g&ouml;sterebilir.</div> <div>&nbsp;</div> <div>KOLTUK &Ouml;RNEKLERİ</div> <div>Normal kullanım izi.</div> <div>S&uuml;nger ezilmiş, kaplama dalgalı</div> <div>Kullanım izi.</div> <div>S&uuml;nger ezilmiş, kaplama dalgalı</div> <div>Kirlenme</div> <div>Sigara yanığı</div> <div>Materyale zarar verilmemiş, hafif aşınma izleri</div> <div>&nbsp;</div> <div>Koltuk kenarı aşınmış (delinmiş)</div> <div>&nbsp;</div> <div>&Ouml;N KONSOL / PANEL &Ouml;RNEKLERİ</div> <div>&nbsp;</div> <div>G&ouml;r&uuml;ş alanında, telefon tutucusu gibi monte edilmiş par&ccedil;alardan kalan vida delikleri</div> <div>&nbsp;</div> <div>YER D&Ouml;ŞEMESİ / HALI &Ouml;RNEKLERİ</div> <div>Yer d&ouml;şemesi aşınmadan dolayı yırtılmış</div> <div>&nbsp;</div> <div>KAPI D&Ouml;ŞEMESİ &Ouml;RNEKLERİ</div> <div>&nbsp;</div> <div>Kol dayama yırtık</div> <div>Yanma izi</div> <div>&nbsp;</div> <div> <div>&nbsp;</div> <div>Y&Uuml;R&Uuml;YEN AKSAM KONTROLLERİ</div> <div>&nbsp;</div> <div>ARKA AKS</div> <div>Sağ aks mili</div> <div>Arka aks g&ouml;vdesi</div> <div>Sol aks mili</div> <div>Arka amortis&ouml;r</div> <div>Sol arka amortis&ouml;r</div> <div>Sağ arka Amortis&ouml;r</div> <div>Sağ amortis&ouml;r k&ouml;r&uuml;ğ&uuml;</div> <div>Sol amortis&ouml;r k&ouml;r&uuml;ğ&uuml;</div> <div>Arka aks travers bur&ccedil;ları</div> <div>Arka denge &ccedil;ubuğu</div> <div>Sağ bağlantı denge &ccedil;ubuğu</div> <div>Sol bağlantı denge &ccedil;ubuğu</div> <div>Diferansiyel arka aks</div> <div>Diferansiyel kapağı</div> <div>Sağ porya bilyası</div> <div>Sol porya bilyası</div> <div>Sağ porya</div> <div>Sol porya</div> <div>Sağ porya taşıyıcısı</div> <div>Sol porya taşıyıcısı</div> <div>Arka sağ salıncak</div> <div>Arka sol salıncak</div> <div>Arka sağ s&uuml;spansiyon</div> <div>Arka sol s&uuml;spansiyon</div> <div>Sağ arka yay</div> <div>Sol arka yay</div> <div>Sağ travers</div> <div>Sol travers</div> <div>&nbsp;</div> <div>&Ouml;N AKS</div> <div>Sağ aks mili</div> <div>Sol aks mili</div> <div>Sağ toz k&ouml;r&uuml;ğ&uuml; aks mili</div> <div>Sol toz k&ouml;r&uuml;ğ&uuml; aks mili</div> <div>Sağ amortis&ouml;r k&ouml;r&uuml;ğ&uuml;</div> <div>Sol amortis&ouml;r k&ouml;r&uuml;ğ&uuml;</div> <div>Sağ bağlantı denge &ccedil;ubuğu</div> <div>Sol bağlantı denge &ccedil;ubuğu</div> <div>Sol porya bilyası</div> <div>Sağ porya</div> <div>Sol porya</div> <div>Sağ porya taşıyıcısı</div> <div>Sol porya taşıyıcısı</div> <div>Sağ porya bilyası</div> <div>&Ouml;n aks g&ouml;vdesi</div> <div>&Ouml;n amortis&ouml;r</div> <div>Sol &ouml;n amortis&ouml;r</div> <div>Sağ &ouml;n amortis&ouml;r</div> <div>&Ouml;n denge &ccedil;ubuğu</div> <div>&Ouml;n sağ alt salıncak</div> <div>&Ouml;n sağ &uuml;st salıncak</div> <div>&Ouml;n sol alt salıncak</div> <div>&Ouml;n sol &uuml;st salıncak</div> <div>Sağ &ouml;n s&uuml;spansiyon</div> <div>Sol &ouml;n s&uuml;spansiyon</div> <div>Sağ &ouml;n yay</div> <div>Sol &ouml;n yay</div> <div>&nbsp;</div> <div>KAPORTA VE BOYA KONTROLLERİ</div> <div>&nbsp;</div> <div>Arka B&ouml;l&uuml;m</div> <div>Bagaj havuzu</div> <div>Arka sac / panel</div> <div>Bagaj kapağı fitili</div> <div>D&ouml;şeme</div> <div>İlave par&ccedil;alar /sabitlemesi</div> <div>Stepne yuvası</div> <div>R&ouml;mork &ccedil;eki demiri</div> <div>Taban D&ouml;şemesi</div> <div>&nbsp;</div> <div>Bagaj Kapağı ve Kapısı</div> <div>Amortis&ouml;r</div> <div>Bagaj kapısı</div> <div>Sağ bagaj kapısı</div> <div>Sol bagaj kapısı</div> <div>Arka spoyler</div> <div>Kapı kolu</div> <div>Kilit mekanizması</div> <div>Kilit şifresi</div> <div>Menteşe</div> <div>Nikelaj</div> <div>Reflekt&ouml;r</div> <div>&nbsp;</div> <div>Camlar</div> <div>Arka camlar</div> <div>Cam fitilleri</div> <div>Yan cam fitilleri</div> <div>Arka cam mekanizması</div> <div>Cam mekanizmaları</div> <div>Cam rezistansları</div> <div>&Ouml;n kapı camları</div> <div>Kelebek camları</div> <div>&Ouml;n camlar</div> <div>&Ouml;n cam anteni</div> <div>Yan camlar</div> <div>&nbsp;</div> <div>Sağ ve Sol &Ouml;n &Ccedil;amurluk</div> <div>Amblem</div> <div>&Ccedil;amurluk</div> <div>Bağlantı ayağı</div> <div>&Ccedil;amurluk ağzı</div> <div>Davlumbaz</div> <div>Izgara nikelaj</div> <div>&nbsp;</div> <div>Sağ ve Sol Arka &Ccedil;amurluk</div> <div>&Ccedil;amurluk ağzı</div> <div>Sağ ve sol arka &ccedil;amurluk</div> <div>Davlumbaz</div> <div>İ&ccedil; d&ouml;şeme</div> <div>Nikelaj</div> <div>Saklama b&ouml;l&uuml;m&uuml;</div> <div>Saklama b&ouml;l&uuml;m&uuml; kapağı</div> <div>Yakıt deposu kapağı</div> <div>&nbsp;</div> <div>Dikiz Aynaları</div> <div>Ayna camı</div> <div>Geniş a&ccedil;ı aynaları</div> <div>Kaldırım aynası</div> <div>Dış dikiz aynası</div> <div>Dış dikiz aynası bağlantısı</div> <div>Dış dikiz aynası &ccedil;er&ccedil;evesi</div> <div>Dış dikiz aynası elektrikli ayar sistemi</div> <div>Dış dikiz aynası ısıtma sistemi</div> <div>Dış dikiz aynası kapağı</div> <div>Sinyal lambası</div> <div>&nbsp;</div> <div>İlave Par&ccedil;alar</div> <div>&Ouml;n koruma demiri</div> <div>&Ouml;n koruma demiri - Bağlantı ayağı</div> <div>&Ouml;n panjur</div> <div>&Ouml;n panjur - Bağlantı ayağı</div> <div>Arka Kapılar</div> <div>Cam/Ayna/Koltuk kumanda tuşları</div> <div>Cam kızağı</div> <div>Cam mekanizması</div> <div>Cam sıyırıcı fitilleri</div> <div>Havalandırma ızgarası</div> <div>Hoparl&ouml;r</div> <div>Hoparl&ouml;r ızgarası</div> <div>Kapı bandı</div> <div>Kapı cebi</div> <div>Kapı fitili</div> <div>Kapı gergisi</div> <div>Kapı kenarı</div> <div>Kapı kolları</div> <div>Kilit</div> <div>Kilit şifresi</div> <div>Menteşe</div> <div>Nikelaj</div> <div>Sağ arka kapı</div> <div>S&uuml;rg&uuml;l&uuml; kapı</div> <div>&nbsp;</div> <div>KAPORTA</div> <div>A-direkler</div> <div>B-direkler</div> <div>C-direkler</div> <div>D-direkler</div> <div>Otomobil g&ouml;vdesi altı</div> <div>Fabrika tip etiketi</div> <div>Kilit karşılığı</div> <div>Muhafazalar</div> <div>Anten</div> <div>Bagaj kapağı fitili</div> <div>Kapı fitilleri</div> <div>Tavan</div> <div>Kaporta</div> <div>Şase bağlantıları</div> <div>&Ouml;n panel</div> <div>Nikelajlar</div> <div>&nbsp;</div> <div>Marşbiyel</div> <div>D&ouml;şeme</div> <div>Sağ Marşbiyel</div> <div>Arka kriko noktası</div> <div>Sağ kriko noktası kapağı</div> <div>&Ouml;n kriko noktası</div> <div>Marşbiyel plastiği</div> <div>Sabitleme</div> <div>&nbsp;</div> <div>Motor Kaputu</div> <div>Amblem</div> <div>Ayar tokuzu</div> <div>Fitili</div> <div>İzolasyon d&ouml;şemesi</div> <div>Kilit mekanizması</div> <div>Menteşe</div> <div>Dayama &ccedil;ubuğu / Amortis&ouml;r</div> <div>&nbsp;</div> <div>Taban</div> <div>Amblem</div> <div>Ayar tokuzu</div> <div>Fitili</div> <div>İzolasyon d&ouml;şemesi</div> <div>&nbsp;</div> <div>Tamponlar</div> <div>Bağlantı ayağı</div> <div>&Ccedil;eki demir kapağı</div> <div>Park sens&ouml;rleri</div> <div>Reflekt&ouml;r, sağ</div> <div>Reflekt&ouml;r, sol</div> <div>Far yıkama sistemi</div> <div>Spoyler</div> <div>Tampon koruyucu</div> <div>Arka tampon</div> <div>&Ouml;n tampon</div> <div>&nbsp;</div> <div>Tavan</div> <div>&Ouml;n cam direği, sağ</div> <div>&Ouml;n cam direği, sol</div> <div>Port bagaj demiri</div> <div>Sunroof</div> <div>Sunroof &ccedil;er&ccedil;eve/ kasa</div> <div>Sunroof elektrik sistemi</div> <div>Sunroof fitili</div> <div>Sunroof ilave par&ccedil;alar / sabitleyici</div> <div>Sunroof mekanizması</div> <div>Tavan direği</div> <div>&Ouml;n cam &uuml;stt&uuml; tavan</div> <div>Sağ kenar tavan</div> <div>Y&uuml;ksek tavan</div> <div>Tavan sol kenar</div> <div>Tente</div> <div>&nbsp;</div> <div>&nbsp;</div> <div>ELEKTRONİK VE ELEKTRİK AKSAM KONTROLLERİ</div> <div>&nbsp;</div> <div>Arka Lambalar</div> <div>Sağ arka lamba camı</div> <div>Sol arka lamba camı</div> <div>Sağ arka lambalar</div> <div>Sol arka lambalar</div> <div>Sağ geri vites lambası</div> <div>Sol geri vites lambası</div> <div>Sağ park lambası</div> <div>Sol park lambası</div> <div>&Uuml;&ccedil;&uuml;nc&uuml; fren lambası</div> <div>&nbsp;</div> <div>Cam yıkama / silme sistemi</div> <div>Cam suyu bidonu kapağı</div> <div>Arka silecek</div> <div>Sağ arka silecek</div> <div>Sol arka silecek</div> <div>Arka silecek kolu</div> <div>Arka sağ silecek kolu</div> <div>Arka sol silecek kolu</div> <div>Sol silecek kolu</div> <div>Sağ silecek kolu</div> <div>Arka silecekler</div> <div>&Ouml;n silecekler</div> <div>Silecek mekanizması</div> <div>Silecek motoru</div> <div>Arka silecek motoru</div> <div>Sağ silecek</div> <div>Silecek sistemi</div> <div>Sol silecek</div> <div>&nbsp;</div> <div>Elektrik sistemi</div> <div>Aydınlatma</div> <div>&nbsp;</div> <div>Elektrik donanımı / Pano</div> <div>Ak&uuml;</div> <div>Cruise control kolu</div> <div>&Ccedil;akmak</div> <div>Far d&uuml;ğmesi</div> <div>G&ouml;sterge panosu</div> <div>G&ouml;sterge panosu aydınlatması</div> <div>G&ouml;sterge panosu kapağı / camı</div> <div>İ&ccedil; arka aydınlatma</div> <div>İ&ccedil; &ouml;n aydınlatma</div> <div>İlave g&ouml;sterge</div> <div>İlave g&ouml;sterge aydınlatması</div> <div>Korna</div> <div>Sağ okuma lambası</div> <div>Sol okuma lambası</div> <div>Park asistanı</div> <div>Sinyal / silecek/far kolu</div> <div>&nbsp;</div> <div>Emniyet sistemleri / hava yastıkları</div> <div>Sağ &ouml;n diz hava yastığı</div> <div>Sol &ouml;n diz hava yastığı</div> <div>Sağ arka hava perdeleri</div> <div>Sağ &ouml;n hava perdeleri</div> <div>Sol arka hava perdeleri</div> <div>Sol &ouml;n hava perdeleri</div> <div>Sağ arka kapı hava yastığı</div> <div>Sol arka kapı hava yastığı</div> <div>Sol &ouml;n kapı hava yastığı</div> <div>Sağ &ouml;n kapı hava yastığı</div> <div>Sağ arka koltuk hava yastığı</div> <div>Sağ &ouml;n koltuk hava yastığı</div> <div>Sol arka koltuk hava yastığı</div> <div>Sol &ouml;n koltuk hava yastığı</div> <div>S&uuml;r&uuml;c&uuml; hava yastığı</div> <div>Yolcu hava yastığı</div> <div>&nbsp;</div> <div>Far yıkama sistemi</div> <div>Sağ far yıkama sistemi</div> <div>Sol far yıkama sistemi</div> <div>&nbsp;</div> <div>Farlar</div> <div>Sağ park lambası</div> <div>Sol park lambası</div> <div>Sağ far bağlantı ayağı</div> <div>Sol far bağlantı ayağı</div> <div>Sağ far camı</div> <div>Sol far camı</div> <div>Sağ far fitili</div> <div>Sol far fitili</div> <div>Sağ far kontrol &uuml;nitesi</div> <div>Sol far kontrol &uuml;nitesi</div> <div>Sağ far reflekt&ouml;r&uuml;</div> <div>Sol far reflekt&ouml;r&uuml;</div> <div>Sağ far</div> <div>Sol far</div> <div>Sol far y&uuml;kseklik ayarı</div> <div>Sağ far y&uuml;kseklik ayarı</div> <div>&nbsp;</div> <div>İlave Lambalar</div> <div>Sağ sınırlama Lambaları</div> <div>Sol sınırlama Lambaları</div> <div>Sağ şerit takip lambaları</div> <div>Sol şerit takip lambaları</div> <div>Sağ yan işaretleme lambaları III</div> <div>Sol yan işaretleme lambaları III</div> <div>Sağ yan işaretleme lambaları II</div> <div>Sol yan işaretleme lambaları II</div> <div>Sağ yan işaretleme lambaları I</div> <div>Sol yan işaretleme lambaları I</div> <div>Sağ yan işaretleme lambaları IV</div> <div>Sol yan işaretleme lambaları IV</div> <div>&nbsp;</div> <div>İlave sinyal lambaları</div> <div>Sağ kapı ilave sinyal lambası</div> <div>Sağ &ouml;n ilave sinyal lambası</div> <div>Sol kapı ilave sinyal lambası</div> <div>Sol &ouml;n ilave sinyal lambası</div> <div>&nbsp;</div> <div>Kalorifer/Klima</div> <div>Borular ve hortumlar</div> <div>Fan motoru</div> <div>Havalandırma ızgara</div> <div>Havalandırma ızgara sabitlemesi</div> <div>Kalorifer/ Klima -g&ouml;sterge</div> <div>Kalorifer/ Klima -arka kumanda paneli</div> <div>Kalorifer/ Klima -&ouml;n kumanda paneli</div> <div>Klima fanı</div> <div>Klima kompres&ouml;r&uuml;</div> <div>Klima radyat&ouml;r&uuml;</div> <div>&nbsp;</div> <div>Kom&uuml;nikasyon/Navigasyon/Eğlence sistemleri</div> <div>Anten</div> <div>Hoparl&ouml;r ızgarası</div> <div>Hoparl&ouml;r</div> <div>Cd Changer</div> <div>Cep telefonu</div> <div>Dvd Cihazı</div> <div>Hoparl&ouml;r</div> <div>Hoparl&ouml;r ızgarası</div> <div>Navigasyon cd/dvd</div> <div>Navigasyon sistemi</div> <div>Radyo, cd, dvd</div> <div>Radyo/cd kolu</div> <div>Uzaktan kumanda</div> <div>&nbsp;</div> <div>Sinyal lambaları arka</div> <div>Sağ arka sinyal lambası camı</div> <div>Sol arka sinyal lambası camı</div> <div>Sağ arka sinyal lambası</div> <div>Sol arka sinyal lambası</div> <div>&nbsp;</div> <div>Sinyal lambaları &ouml;n</div> <div>Sağ &ouml;n sinyal lambası camı</div> <div>Sol &ouml;n sinyal lambası camı</div> <div>Sağ &ouml;n sinyal lambası</div> <div>Sol &ouml;n sinyal lambası</div> <div>&nbsp;</div> <div>Sis lambası</div> <div>Arka sağ sis lambası</div> <div>Arka sol sis lambası</div> <div>Sağ sis farı bağlantı ayağı</div> <div>Sol sis farı bağlantı ayağı</div> <div>Sağ sis farı camı</div> <div>Sol sis farı camı</div> <div>Sağ sis farı fitili</div> <div>Sol sis farı fitili</div> <div>Sağ sis farı reflekt&ouml;r&uuml;</div> <div>Sol sis farı reflekt&ouml;r&uuml;</div> <div>Sağ sis farı</div> <div>Sol sis farı</div> <div>&nbsp;</div> <div>MOTOR VE MEKANİK KONTROLLER</div> <div>&nbsp;</div> <div>Direksiyon Sistemi</div> <div>Hidrolik borular/Hortumlar</div> <div>Direksiyon - Direksiyon ayar mekanizması</div> <div>Direksiyon - Elektrik sistemi / tuşları</div> <div>Direksiyon - ilave par&ccedil;alar / sabitlemesi</div> <div>Direksiyon kolonu / direksiyon simidi</div> <div>Direksiyon kutusu</div> <div>Direksiyon - muhafazası</div> <div>Direksiyon simidi</div> <div>Direksiyon sistemi</div> <div>Direksiyon Soğutma borusu</div> <div>Direksiyon toz k&ouml;r&uuml;ğ&uuml;</div> <div>Hidrolik pompası</div> <div>Rot kolları</div> <div>Hidrolik yağı kabı</div> <div>&nbsp;</div> <div>Egzoz Sistemi</div> <div>Arka Boru</div> <div>Monifold</div> <div>Par&ccedil;alar, sabitleme, lamda sens&ouml;r&uuml;</div> <div>Arka susturucu</div> <div>Egzoz sistemi</div> <div>Esnek boru</div> <div>Katalitik konvert&ouml;r</div> <div>Monifold koruma sacı</div> <div>Orta susturucu</div> <div>&Ouml;n susturucu</div> <div>Partik&uuml;l filtresi</div> <div>Susturucu muhafaza sacları</div> <div>&nbsp;</div> <div>LPG/CNG sistemi</div> <div>Boru izolasyonu</div> <div>Borular</div> <div>Dolum ağzı</div> <div>Dolum kapağı</div> <div>Gaz D&uuml;ğmesi</div> <div>Tank</div> <div>Tank bağlantı ayakları/ kuşağı</div> <div>Tank bağlantı sehpası</div> <div>Tank g&ouml;stergesi</div> <div>Tank şamandıra kapağı</div> <div>Tank şamandıra kapağı fitili</div> <div>&nbsp;</div> <div>Motor</div> <div>Alt muhafaza</div> <div>Yağ karteri</div> <div>Yağ karteri contası</div> <div>Yağ Soğutucu</div> <div>Alternat&ouml;r</div> <div>Alt muhafaza</div> <div>Ateşleme sistemi</div> <div>Bakım</div> <div>Buji/ ısıtma bujisi</div> <div>Egzoz monifoldu</div> <div>Emme monifoldu</div> <div>Enjekt&ouml;r kablo demeti</div> <div>Hava filtresi</div> <div>Hava filtresi kabı</div> <div>Kaput izolasyonu</div> <div>Kızdırma sistemi ikaz ışığı</div> <div>Kompres&ouml;r</div> <div>K&uuml;lb&uuml;t&ouml;r kapağı</div> <div>K&uuml;lb&uuml;t&uuml;r kapağı contası</div> <div>Marş motoru</div> <div>Motor</div> <div>Motor bloğu</div> <div>Motor &uuml;st kapağı plastik</div> <div>Motor / yakıt sistemi</div> <div>Silindir kapağı</div> <div>Silindir kapağı contası</div> <div>Triger kayışı</div> <div>Triger zinciri</div> <div>Triger zinciri kapağı</div> <div>Turbo</div> <div>Turbo hava soğutucusu</div> <div>Turbo hortumları</div> <div>Yağ filtresi</div> <div>Yağ filtresi muhafazası</div> <div>Yağ kapağı</div> <div>Yağ karteri</div> <div>Yağ karteri contası</div> <div>Yağ kontrol &ccedil;ubuğu</div> <div>Yağ soğutucusu</div> <div>Yakıt borusu</div> <div>Yakıt deposu</div> <div>Yakıt deposu bağlantısı</div> <div>Yakıt doldurma borusu</div> <div>Yakıt sistemi</div> <div>&nbsp;</div> <div>&nbsp;</div> <div>Motor soğutması</div> <div>Fan</div> <div>Fan Muhafazası</div> <div>Hortumlar</div> <div>Kayış</div> <div>Radyat&ouml;r</div> <div>Genişleme kabı ka&ccedil;ak kontrol&uuml;</div> <div>Soğutma sıvısı ka&ccedil;ağı</div> <div>Su pompası</div> <div>Soğutma /Isıtma sistemi ka&ccedil;ak kontrol&uuml;</div> <div>&nbsp;</div> <div>Şanzıman</div> <div>Bilya</div> <div>Debriyaj</div> <div>Diferansiyel arka aks</div> <div>Diferansiyel orta</div> <div>Diferansiyel &ouml;n aks</div> <div>Şanzıman</div> <div>Şanzıman Askısı</div> <div>Şanzıman karteri</div> <div>Vites k&ouml;r&uuml;ğ&uuml;</div> <div>Vites topuzu</div> <div>&nbsp;</div> <div>DOK&Uuml;MAN VE EKİPMAN KONTROLLERİ</div> <div>&nbsp;</div> <div>Dok&uuml;mantasyonlar ve ekipmanlar</div> <div>Otomobil anahtarı</div> <div>Muayene tarihi</div> <div>Otomobil ruhsatı</div> <div>Egzoz emisyon tarihi</div> <div>Stepne</div> <div>Kriko</div> <div>Lastik tamir seti</div> <div>Lastik tamir seti kompres&ouml;r</div> <div>Lastik tamir seti sprey</div> <div>&nbsp;</div> <div>İ&Ccedil; MEKAN KONTROLLERİ</div> <div>&nbsp;</div> <div>D&ouml;şeme ve Kapaklar</div> <div>A- direk sağ i&ccedil; kaplaması</div> <div>A- direk sol i&ccedil; kaplaması</div> <div>Arka cam g&uuml;neşliği</div> <div>Arka avandanlık b&ouml;l&uuml;m&uuml;</div> <div>Orta avandanlık b&ouml;l&uuml;m&uuml;</div> <div>Sağ avandanlık b&ouml;l&uuml;m&uuml;</div> <div>Sol avandanlık b&ouml;l&uuml;m&uuml;</div> <div>&Uuml;st avandanlık b&ouml;l&uuml;m&uuml;</div> <div>Bagaj b&ouml;l&uuml;m&uuml; d&ouml;şemesi</div> <div>Bagaj kapağı i&ccedil; d&ouml;şemesi</div> <div>B- direk sağ i&ccedil; kaplaması</div> <div>B- direk sol i&ccedil; kaplaması</div> <div>C- direk sağ i&ccedil; kaplaması</div> <div>C- direk sol i&ccedil; kaplaması</div> <div>D- direk sağ i&ccedil; kaplaması</div> <div>D- direk sol i&ccedil; kaplaması</div> <div>D&ouml;şeme / Kapaklar</div> <div>G&uuml;neşlik</div> <div>Arka i&ccedil; d&ouml;şeme</div> <div>Sağ arka i&ccedil; d&ouml;şeme</div> <div>Sol arka i&ccedil; d&ouml;şeme</div> <div>Arka &uuml;st i&ccedil; d&ouml;şeme</div> <div>İlave bagaj taban b&ouml;l&uuml;m&uuml;</div> <div>Kabin ayırma sacı</div> <div>Sağ arka kapı d&ouml;şemesi</div> <div>Sağ &ouml;n kapı d&ouml;şemesi</div> <div>Sol arka kapı d&ouml;şemesi</div> <div>Sol &ouml;n kapı d&ouml;şemesi</div> <div>Arka kol dayama</div> <div>&Ouml;n kol dayama</div> <div>Nikelaj</div> <div>Arka orta konsol</div> <div>&Ouml;n orta konsol</div> <div>Pandizot</div> <div>S&uuml;rg&uuml;l&uuml; Pandizot</div> <div>Tavan D&ouml;şemesi</div> <div>Y&uuml;kleme eşiği kaplaması</div> <div>&nbsp;</div> <div>G&uuml;venlik Sistemleri/Kemerler arka</div> <div>Emniyet kemeri kemer tokaları</div> <div>Emniyet kemerleri</div> <div>&nbsp;</div> <div>G&uuml;venlik Sistemleri/Kemerler, Yolcu B&ouml;l&uuml;m&uuml;</div> <div>Yolcu b&ouml;l&uuml;m&uuml; emniyet kemerleri</div> <div>Yolcu b&ouml;l&uuml;m&uuml; emniyet kemer tokası</div> <div>&nbsp;</div> <div>İ&ccedil; donanım</div> <div>Bagaj b&ouml;l&uuml;m&uuml; d&ouml;şemesi</div> <div>Bagaj b&ouml;l&uuml;m&uuml; tabanı</div> <div>Bardak tutucusu</div> <div>İ&ccedil; b&ouml;l&uuml;m</div> <div>İ&ccedil; b&ouml;l&uuml;m</div> <div>&Ouml;n kol dayaması</div> <div>Kontak / kart yuvası</div> <div>Arka k&uuml;ll&uuml;k</div> <div>&Ouml;n k&uuml;ll&uuml;k</div> <div>Sağ arka tavan tutanağı</div> <div>Sağ &ouml;n tavan tutanağı</div> <div>Sol arka tavan tutanağı</div> <div>Sol &ouml;n tavan tutanağı</div> <div>&nbsp;</div> <div>Arka Koltuklar</div> <div>Bardak tutucusu</div> <div>Başlık</div> <div>Arka Kol dayaması</div> <div>Arka Koltuklar</div> <div>Arka koltuk ayar tuşları</div> <div>Arka koltuk d&ouml;şemesi</div> <div>Koltuk arkalığı</div> <div>Koltuk arkalığı d&ouml;şemesi</div> <div>Arka koltuk ayarı</div> <div>Arka koltuk kumandası/ ayar mekanizması</div> <div>Arka koltuk soğutmaları</div> <div>Arka koltuk ısıtmaları</div> <div>&nbsp;</div> <div>&Ouml;n Koltuklar</div> <div>Başlık</div> <div>Kol dayaması</div> <div>Koltuklar</div> <div>Koltuk arkalığı d&ouml;şemeleri</div> <div>Koltuk ayarı</div> <div>Koltuk ayar tuşları</div> <div>Koltuk d&ouml;şemeleri</div> <div>Koltuk kumanda ayar mekanizması</div> <div>Koltuk soğutmaları</div> <div>Koltuk s&uuml;spansiyonları</div> <div>&nbsp;</div> <div>&nbsp;</div> <div>FREN SİSTEMİ KONTROLLERİ</div> <div>Fren Sistemi</div> <div>Abs / Esp sens&ouml;rleri ikaz ışığı</div> <div>El fren sistemi</div> <div>El fren teli</div> <div>Arka fren balataları</div> <div>&Ouml;n fren balataları</div> <div>Sağ &ouml;n fren balatası</div> <div>Sol arka fren balatası</div> <div>Sol &ouml;n fren balatası</div> <div>Sağ arka fren balatası</div> <div>Sağ &ouml;n fren borusu</div> <div>Sol &ouml;n fren borusu</div> <div>Sağ arka fren borusu</div> <div>Sağ &ouml;n fren borusu</div> <div>Sağ arka fren diski</div> <div>Sağ &ouml;n fren diski</div> <div>Sol arka fren diski</div> <div>Sol &ouml;n fren diski</div> <div>Arka fren diskleri</div> <div>&Ouml;n fren diskleri</div> <div>Arka fren diskleri ve balataları</div> <div>&Ouml;n fren diskleri ve balataları</div> <div>Arka sağ fren disk y&uuml;zeyi</div> <div>Arka sol fren disk y&uuml;zeyi</div> <div>Sağ &ouml;n fren disk y&uuml;zeyi</div> <div>Sol &ouml;n fren disk y&uuml;zeyi</div> <div>Fren hidrolik ka&ccedil;ak kontrol&uuml;</div> <div>Fren hidroliği kabı</div> <div>Arka fren hortumları</div> <div>&Ouml;n fren hortumları</div> <div>Sağ arka fren hortumu</div> <div>Sağ &ouml;n fren hortumu</div> <div>Sol arka fren hortumu</div> <div>Sol &ouml;n fren hortumu</div> <div>Sağ arka fren kampanası</div> <div>Sol arka fren kampanası</div> <div>Fren sistemi</div> <div>&Ouml;n fren sistemi</div> <div>Arka fren sistemi</div> <div>Sağ arka kaliper</div> <div>Sağ &ouml;n kaliper</div> <div>Sol arka kaliper</div> <div>Sol &ouml;n kaliper</div> <div>Park freni</div> <div>&nbsp;</div> <div>LASTİK VE JANT KONTROLLERİ</div> <div>&nbsp;</div> <div>Jant / lastik</div> <div>Bijon</div> <div>Stepne</div> <div>Jant g&ouml;beği kapakları</div> <div>Jant kapakları</div> <div>Jant kapağı seti</div> <div>Lastikler</div> <div>Lastik tamir seti</div> <div>Tekerlerler / lastik</div> <div>Lastik deseni</div> </div>
Son d&ouml;nemlerde &uuml;lkemizde ikinci el ara&ccedil; ekspertiz istasyonlarının hızla arttığı g&ouml;r&uuml;lmektedir. Bu istasyonlarda ara&ccedil;ların mekanik, motor, kaporta, boya ve genel vaziyeti ile ilgili inceleme ve testler yapılarak aracın o anki durumu tespit edilmektedir. Uzman kişiler tarafından yapılan bu testler alıcı ve satıcı ile paylaşılarak &ouml;zellikle alıcının ara&ccedil; hakkında daha detaylı bilgi sahibi olması sağlanmaktadır.<br /> <br /> Ara&ccedil; ekspertiz sekt&ouml;r&uuml;n&uuml;n; oluşan talebi karşılamak adına hızla b&uuml;y&uuml;mesi bazı &ccedil;evrelerce suiistimal edilerek yanlış uygulamalara vesile olmakta bu da insanların sekt&ouml;re olan g&uuml;venini azaltmaktadır. Bu suiistimaller zinciri &ouml;ncelikle ehil olmayan kişilerin merdiven altı makine ve te&ccedil;hizatla bu işle başlaması, bunun sonucunda da yapılan hata ve yanlış yorumlar alıcı ve satıcıları mağdur etmektedir.<br /> <br /> Bunun en bariz &ouml;rneğini aracın motor performansını &ouml;l&ccedil;mek i&ccedil;in kullanılan dinamometre cihazlarında g&ouml;r&uuml;yoruz. Otomobil, SUV ve hafif ticari ara&ccedil;lar i&ccedil;in kullanılan dinamometre cihazları 2WD (iki &ccedil;eker) ve 4WD (d&ouml;rt &ccedil;eker) olarak iki tiptir. 4WD cihazlar da kendi i&ccedil;in de &ouml;zelliklerine g&ouml;re atalet momentum, frenli, frenli ve kilitleme sistemli olmak &uuml;zere 3 farklı b&ouml;l&uuml;me ayrılır. Bu modellemeler tamamen test edilecek 4WD ara&ccedil; sınıfına g&ouml;re se&ccedil;ilmektedir. Atalet momentum ve frenli sistemler mekanik olarak 4WD &ccedil;alışan ara&ccedil;larda hizmet verebilirken elektronik dağılımlı 4WD ara&ccedil;larda kesinlikle doğru sonu&ccedil; &uuml;retmez. Sadece yanlış sonu&ccedil; &uuml;retmekle kalmayıp araca da ciddi zararlar vermektedir. G&uuml;n&uuml;m&uuml;zde t&uuml;m modern 4WD ara&ccedil;ların motor performans testlerini yapabilecek tek cihaz &ouml;n ve arka ruloların eş hızla d&ouml;nmesini sağlayan kilitleme sistemli modellerdir. Bu cihazların yatırım maliyetleri &ccedil;ok y&uuml;ksek olduğu i&ccedil;in sadece otomobil fabrikalarında kullanılmaktadır. 4WD ara&ccedil;ların T&uuml;rkiye pazarında ki payı (yani trafikte ki oranı) &ccedil;ok az olduğu i&ccedil;in ara&ccedil; ekspertiz istasyonları bu yatırımı yapmakta haliyle teredd&uuml;t etmektedirler.<br /> <br /> Gelen talepleri geri &ccedil;evirmemek i&ccedil;in ise farklı metotlar geliştiren bazı &ccedil;evreler 4WD ara&ccedil;ları, 2WD dinamometre &uuml;zerinde test etmeye &ccedil;alışmakta, rulolar &uuml;zerinde olmayan tekerlerin altına, tekerlerin boşta d&ouml;nmesini sağlayan, hi&ccedil;bir sens&ouml;r veya &ouml;l&ccedil;&uuml;m sistemi bulunmayan d&uuml;zeneklerden yerleştirmektedirler. Bu sistem son derece tehlikeli ve araca zarar verebilen bir sistem olup ama&ccedil;; ara&ccedil; performansını test etmek değil sadece m&uuml;şterinin g&ouml;z&uuml;n&uuml; boyamaktır. Bu şekilde doğru &ouml;l&ccedil;&uuml;m alınmadığını test eden kişilerde bilmekte, sorulduğunda ise aracın şanzıman vites ge&ccedil;işlerini kontrol ettiklerini s&ouml;ylemektedirler.<br /> <br /> 4WD ara&ccedil;larda tekerlerin altına konulan ve boşta d&ouml;nemsini sağlayan d&uuml;zenekler aslında 4WD &ouml;zelliği olmayan, d&uuml;ş&uuml;k kapasiteli ve &ouml;zellikli fren test cihazları i&ccedil;in geliştirilmiştir. Yani bu d&uuml;zenekleri yerleştirmek aslında kullanmakta olduğu asıl cihazın &ouml;zelliklerinin eksikliğinden kaynaklanmaktadır.<br /> <br /> Bir başka husus ise aracın motor &ouml;mr&uuml; ile ilgilidir. Dinamometre testi sonucu aracın motor &ouml;mr&uuml;n&uuml; bilmek &ccedil;ok hayalci bir yaklaşımdır. Bir aracın onbinlerce par&ccedil;adan oluştuğu, bu par&ccedil;alar i&ccedil;inde ara&ccedil; motorunun da en karmaşık yapıya sahip olduğunu d&uuml;ş&uuml;n&uuml;rsek sadece 5 dakikalık bir test ile motor &ouml;mr&uuml;n&uuml; hesaplamanın m&uuml;mk&uuml;n olmadığını anlamamız hi&ccedil; de zor değil.<br /> <br /> Sonu&ccedil; olarak ara&ccedil; ekspertiz servislerini tercih ederken g&uuml;venilir marka ve firmaları araştırmanız, hem paranızı sokağa atmaktan kurtaracak hem de işini doğru yapan esnaflarımıza katkı sağlayacaktır.