• TARAFSIZ, BAĞIMSIZ, PROFESYONEL

SIKÇA SORULAN SORULAR

Otorapor, ekspertiz uzmanlarını kendi akademisinde yetiştirmektedir. Otomobil sektöründe tecrübeli personellere seçilerek eğitim verilmektedir ve eğitimi başarıyla tamamlayan adaylar Otorapor bayilerinde görevlendirilmektedir.

Otorapor aracın kusurlu noktaları hakkında bilgi vermektedir. Ancak bu noktaların tamir ücretinin ne kadar olacağı hakkında kesinlikle fikir beyan etmemektedir.

Otorapor hem alıcıya hem de satıcıya eş zamanlı, objektif hizmet sunmaktadır. Hiçbir ticari veya bireysel müşteriye imtiyaz tanımadan ekspertiz raporunu oluşturmaktadır. Ayrıca Otorapor personelleri tarafından araç bakım/servis/tamir kuruluşlarına yönlendirme yapılmamaktadır.

Otorapor, aracın ekspertizi sırasında kontrol edilebileceği 501 noktanın tamamını belirlemiş ve literatüre kazandırmıştır.

Otorapor sadece ekspertiz hizmeti vermektedir. Hiçbir koşulda araç tamir, bakım, parça değişimi, araç yıkama vb. hizmetler sunmamaktadır.

Otorapor mobil, ekspertiz işlemlerinizi kolayca yapmanızı sağlayan, her an ulaşabileceğiniz bir mobil uygulamadır.

Detaylı bilgi için: https://www.otorapor.com/otorapor-mobil

Otorapor bayileri hafta içi ve cumartesi günleri 09:00-18:00 arasında hizmet vermektedir. Talebiniz doğrultusunda bayilerimiz uygunluk durumuna göre çalışma saatlerinde esneklik gösterebilmektedir. Detaylı bilgi almak için hizmet almak istediğini Otorapor bayileri ile iletişime geçebilirsiniz.

Pazar günü hizmet bayilerimiz için buraya tıklayınız.

Oto ekspertiz, beğendiğiniz bir aracı satın almadan önce detaylı bir şekilde kontrol edilmesini ve varsa kusurlarının tespit edilerek gönül rahatlığıyla satın almanıza karar vermenizi sağlamaktadır. Ayrıca, satıcılar ekspertiz yaptırdığı zaman aracını şeffaf bir şekilde ilana koyduğu için daha fazla müşteriye hitap edebilmektedir.

Ekspertiz ücretinin ödemesi normal şartlarda alıcı tarafından gerçekleştirilmektedir. Çünkü aracı satın alma ve kontrollerini sağlama niyetinde olan taraf alıcıdır. Ancak bazı durumlarda bu değişkenlik gösterebilir. Alıcı ile satıcının arasındaki anlaşmaya göre, araçta satıcının beyan ettiği durumlar dışında bir kusurun tespit edilmesi durumunda, iki tarafın anlaşmazlığa düşmesi vb. durumlarda ödeme satıcı tarafından veya ortaklaşa gerçekleştirilebilir. Bu gibi olaylar için her iki tarafın da ekspertizden önce anlaşarak işlem yaptırmasını öneririz.

Ekspertiz raporunun herhangi bir geçerlilik süresi bulunmamaktadır. Ancak, zaman geçtikçe ve aracın kat ettiği mesafe arttıkça rapor güncelliğini yitirmektedir.

Ekspertiz süresi, satın almış olduğunuz paketin içeriğine göre değişkenlik göstermektedir. Oto ekspertiz yaklaşık olarak 30 dakika ile 60 dakika arasında tamamlanmaktadır. Bayilerimizdeki yoğunluk bu süreye etki edebilir. Dolayısıyla Randevu alarak bayiye gitmenizi öneririz.

Güncel paket ve fiyat bilgilerimize Fiyatlarımız sayfasından ulaşabilirsiniz

Oto Ekspertiz Nedir?
Oto ekspertiz; bir otomobilin, konusunda uzman personeller tarafından teknik cihazlar yardımıyla A’dan Z’ye incelenmesi ve tüm kontrollerin sonucunda aracın genel durumuna dair rapor oluşturulmasıdır. Ekspertiz raporu(link: https://otorapor.com/ornek-raporlar2), aracın teknik incelemelerinin yanı sıra Otorapor ekspertiz uzmanlarının görüşlerini, değerlendirmelerini ve aracın masraf çıkartabilecek parçaları gibi yorumları da içermektedir. Tam kapsamlı bir ekspertizde; kaporta/boya, motor, mekanik, fren/süspansiyon, dinamometre, iç ve dış kondisyon, OBD/beyin testleri ve aracın borç/ceza sorgulamaları gerçekleştirilmektedir. Hemen randevu(link: https://otorapor.com/Arac/Randevu) alarak kendi aracınızın veya satın alacağınız aracın durumu hakkında detaylı rapora sahip olun.

Neden Oto Ekspertiz Yaptırılmalı?
Otomobil satın almadan önce mutlaka ekspertiz yaptırarak yatırımınızı garanti altına almalısınız. Satın alacağınız aracı gerçek değerinde almak, aracın performansını bilmek ve satarken sürprizle karşılaşmamak için Otoraporlamalısınız. Ekspertiz yaptırmadan satın alacağınız aracın; kilometresinin düşürülmüş, kayıt dışı tamir işlemi görmüş, çeşitli hilelerde(link: https://otorapor.com/ikinci-elde-dolandiricilik-hikayeleri) kullanılmış ve bilmediğiniz kusurlarının örtülmüş olma ihtimali oldukça yüksektir.

Kurumsal Oto Ekspertiz
Türkiye’de gelişmekte olan ekspertiz sektörünün en önemli kriterlerine Otorapor ile sahip olabilirsiniz. Tüm operasyonunu tarafsızlık ve bağımsızlık ilkesiyle gerçekleştiren Otorapor, ikinci el otomobil ticaretinin güvenle gerçekleşmesini sağlamaktadır. Hem ekspertiz öncesinde hem de ekspertiz sonrasında sunduğu hizmetler ve çözümlerle müşterilerine sıra dışı bir deneyim sunmaktadır.

501 Nokta Ekspertiz
Aracınızın ekspertizi, Otorapor tarafından tescillenmiş 501 noktanın kontrolleri yapılarak gerçekleştirilir. Tüm bu noktalara ait detaylı raporlama yapılır. Tüm müşterilerimize hitap eden, farklı kontrol noktalarına sahip ekspertiz paketleri (link: https://otorapor.com/coklu-paketler2) bulunmaktadır. Aracınızın markasına, modeline ve taleplerinize göre paketlerden birisini tercih ederek ekspertiz işlemlerine başlayabilirsiniz.

Otorapor ile TSE Belgeli Ekspertiz
TSE tarafından istenen tüm şartları karşılayan ekspertiz bayileri, hizmet yeterlilik belgesi ile sertifikalandırılır. Bu sertifika sayesinde ekspertiz raporu, TSE hizmet standartları çerçevesinde oluşturulur.

Otorapor ile Garantili Ekspertiz
Otorapor, garanti şartlarını (link: https://otorapor.com/2--el-otomobil-garantisi) sağlaması durumunda (yaş,km,ağır hasarsızlık,kg vb.) ekspertizi yapılan araca kaporta/boya ve motor/mekanik garanti poliçesi oluşturmaktadır. Garantinin süresi içerisinde aracınızı garanti altında kullanma imkanına sahip olacaksınız.

Oto Ekspertiz Yaptırmak Zorunlu mu?
2.El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticaretine İlişkin Yönetmelik’e (https://otorapor.com/ikinciel-yasasi) göre; ikinci el otomobil veya arazi taşıtı satışı yapan işletme tarafından, satışın yapıldığı tarihten üç gün içinde yapılmış olan ekspertiz raporu şartı aranmaktadır. Bu zorunluluk şahsi alım/satımlar için henüz zorunlu hale getirilmemiştir.

Otorapor Akademi
Otorapor, kendi bünyesinde yetiştirdiği ekspertiz uzmanlarını görevlendirmektedir. Otorapor Akademi bünyesinde eğitimini başarıyla tamamlayan adaylar, eğitimin ardından sertifikalı oto ekspertiz uzmanı olarak görevlendirilmektedir.

Otorapor Bayisi Olmak
Otorapor, denenmiş ve kanıtlanmış başarılarıyla rakiplerinden her zaman bir adım önde yer almaktadır. Bu başarılara ortak olmak için başvuruda(https://otorapor.com/bayilik-franchise-basvurusu) bulunabilirsiniz. Otorapor bayilik şartlarını (https://otorapor.com/bayilik-franchise-sartlari) karşılayan adayların değerlendirme süreci tamamlandıktan sonra bayi açılış süreci başlamaktadır. Ayrıca, farklı bir marka çatısı altında bulunan ekspertiz firmalarının Otorapor’a dönüşüm (https://otorapor.com/Form/Index?id=18) başvuruları da değerlendirilmektedir.

Otorapor Mobil ile Ekspertiz Raporunuz Cebinizde
Otorapor’un güçlü bilişim altyapısının bir ürünü olan Otorapor Mobil(https://otorapor.com/otorapor-mobil) uygulaması ile ekspertiz raporunu istediğiniz her an yanınızda taşıyabilme imkanına sahipsiniz. QR kod(https://www.youtube.com/watch?v=HCrSGecjJ8c&t=262s) uygulamasıyla ekspertiz raporunuzu dijital olarak mobil cihazlarınıza kaydedebilirsiniz.

Eski Ekspertiz Raporunuza Erişin
Rapor sorgulama ekranından (https://otorapor.com/Arac/Rapor) eski ekspertiz raporunuza ulaşabilir, satın almayı düşündüğünüz araç daha önce otoraporlandıysa bu aracın eski ekspertiz raporunu sorgulayabilirsiniz. Sorgulama sonucunda aracın raporunu dijital olarak saklayabilirsiniz.

Otorapor Youtube Kanalı ile Otomobil Gündemi
Birbirinden farklı içeriklerin sunulduğu Otorapor youtube kanalında (https://www.youtube.com/user/otorapor), otomobil gündemine dair gelişmeleri takip edebilir ve otomobil hakkında sıra dışı bilgilere sahip olabilirsiniz. Her hafta paylaşılan eğitici ve bilgilendirici videoları kaçırmamak için youtube kanalımızı ziyaret etmeyi ve abone olmayı unutmayın.

Göz atın

Elektikli araçta bitcoin madenciliği yapılır mı? (https://www.youtube.com/watch?v=vBkIxD9TwRw&t=102s)

Otomobil Sektörüne Balyoz: Çip Krizi (https://www.youtube.com/watch?v=beiVwvZTAo0&t=1388s)

Devamını Göster