Taksimetre Nasıl Çalışır?

Taksi kullanan kişilerin taksimetre güvencesi ile hakkında bahsedeceğiz. Yabancısı olduğunuz bir yerde acaba kandırılıyor muyum yoksa kandırıldım mı diye şüphe duyabilirsiniz. Kimi yerlerde taksinin merhametine kalarak yolculuk yaparsınız. Taksimetrenin nasıl çalıştığını konusunda çoğumuz bilgi sahibi değiliz. Konuya hakim olduğunuz zaman kendinizi daha rahat hissedeceksinizdir.
Genel olarak bildiğiniz gibi taksimetreler zaman ve mesafeyi ölçen aletlerdir. Zaman için yanlış yazıldığını düşünebilirsiniz. Taksimetreler genel hatlarıyla zaman/mesafe ölçmektedir. Ardından aldığı verileri ücretin para birimine çevirmesini gerçekleştirir. Taksilerde bölge bölge, şehir şehir ödenen ücretler farklılık göstermektedir. Yani kısaca aynı mesafeyi farklı bölgede daha az ya da daha fazla ödeyebilirsiniz.
Taksi ücretleri, taksi içindeki kişi sayısına, bagajın taşınma durumuna göre değişiklik göstermektedirler. Trafikte zaman harcanması durumunda yine ücret işlenir ve maddi olarak şöför açısından karşılaşmış olur. Trafik ve benzeri sebepler ücret farklılıklarını oluşturmaktadır.
Taksimetreler ölçüm yaparken elektrik akımından faydalanmaktadırlar. Seyahat mesafesi ölçümü, otomobilin aktarma sistemine bağlanan sensörler ile belirlenir. Elektrik sinyalleri alışverişleri sayesinde mesafe ölçümleri sağlanmaktadırlar. Taksimetre sinyalleri, ödenecek ücretten daha düşük olabilmektedir.
Örneğin, bir taksimetre 91,4 metrede bir ücret ekliyorsa ancak taksimetreye sinyaller her bir yarda bir yani 0,9 metrede bir geliyorsa; taksimetre 100 tane sinyale ulaştığı zaman ücreti ekrana yansıtmaktadır. Taksimetre ücretlendirmesi konusunda, New York City’den bir örnek verilecek olursa; taksimetrenin açılışı 2,5 dolardır. Seyahat edilen her 300 metrede bir ödenecek olan ücrete 40 cent eklenmektedir. Buna ek olarak otomobilin hareket etmediği her dakikada 40 cent ücrete eklenmektedir.

Yorumlar:

Yorumunuz: