Taksimetre Nedir?

Şehir içinde yaşıyor ve araba kullanma imkanınız yok ya da araç sahibi değilseniz bir yere gideceğiniz zaman veya aceleniz var ise sıklıkla taksi kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Eğer gideceğiniz yer için taksi kullanıyorsanız, pek çok durumlarla sıklıkla karşılaşıyorsunuz demektir. Kısaca gideceğiniz yere taksi ile gitmek istediğiniz zaman güvenli bir seyahat edebilirsiniz ya da çok konuşkan bir şoföre denk gelebilir, şöförün gevezeliğinden şikayet edebilirsiniz. Yağmur altında kaldığınızda taksi çağırıp beklemekte çabası. Gelen taksi şoförünün sizi gideceğiniz yere kısa yoldan mı götürecek düşünceleri ve benzeri şeyler. Özellikle İstanbul , Ankara ve İzmir gibi büyükşehirler de taksi kullanımı oldukça yoğundur ve bu tip şikayetler olabiliyor.
Taksi şoföründen şüphe duyarken araçlarda bulunan taksimetrelerden şüphe duymamaktadırlar. Taksiye ilk bindiğiniz an, taksimetrenin sıfırlanmış bir şekilde görmenin yeterli olduğu düşüncesi vardır. Aslında bu yanlıştır, çünkü kimi taksilerde şöförler taksimetre ayarlarıyla oynamakta 10 liralık yoldan 15 – 20 lira gibi tutarlar almaktadırlar. Fakat bunu size fark ettirmeden yaparlar.
Taksimetre adı verilen küçük kutu, şöförün hemen yanında bulunur. Amaç yolcu ücretinin şüphe çekmeden alınmasıdır. Günümüzde bu cihazın nasıl çalıştığını kullanıldığını bilen sayı kişisi azdır.
Kısaca taksimetre, taksi araçları içerisinde bulunan mesafe/ücret oranını gösteren size yolculuk sonrası bir ödeme çıkartan küçük kutulardır.