Toyota’nın Model İsimlerinin Anlamları 1

Previa: Bu modelin adı İtalyanca “previdanza” kelimesinden geliyor. Kelime manası ileri görüşlü demek olan araç, kabin alanını büyütmek için motoru ön ve arka aksların arasına konulan Dünya’nın ilk MPV’si.

Auris: Auris kelimesi Latince fiil “aurum” dan geliyor. Aynı zamanda İngilizce “aura” kelimesinden de etkilenen bu model adı yeni modele mistik ve olumlu bir hava katmak üzere düşünülmüş. İlk ortaya çıkışı 2006 Paris Motor Show’da tanıtılan konsept modelle olan bu kelimenin “aura” sının satış rakamlarına da yansıdığı söylemek mümkün.
 
Avensis: Avensis kelimesi Fransızca fiil “advancer” kökeninden geliyor. Tecrübe eden anlamına geldiğini de söyleyebileceğimiz bu kelime arabanın selefinden aldığı bayrağı daha ileri taşıyacağı anlamına geliyor.
 
Yaris: Yaris kelimesi Almanca ve Yunan mitolojisinden gelen iki kelimenin birleşimi. Yunan mitolojisinde “Charis” güzellik ve zarafeti temsil eder. Toyota Almanca’daki “ya”(evet) kelimesini Charis’teki “ch” harfleri ile değiştirince  ortaya Yaris adı çıkmış.
 
Camry: Camry Japonca “kanmuri” kelimesinden gelmekte. Hükümdarlık anlamına gelen bu kelime etkisini göstermiş olsa gerek araba Amerika’da 12 yıl boyunca satış listelerinin tepesinde yer aldı.
 
Corolla: Corolla kelimesi çiçeklerin orta kısmının kenarlarında bulunan taçyapraklarını kasteder. Bu model adı ile Toyota güzel tasarlanmışlığı ve göz alıcılığı vurgulamayı amaçlamış.

Yorumlar:

Yorumunuz: