Toyota’nın Model İsimlerinin Anlamları 2

Celica: Muhteşem bir sürüşe ve lineer aktarma organlarına sahip olan bu araba isminin anlamını taşıyor. Celica kutsal, ilahi anlamını taşıyan İspanyolca “celestial” kelimesinden geliyor.
 
Supra: Supra Latince’de üstün, yüksek anlamına geliyor. Supra gerçekten de otomobil magazinlerindeki yol testlerinde Porche 911 Turbo’yu ve Aston Martin DB7 yi alt etmesiyle biliniyor. C
 
Corona: Corona 1965 yılında İngiltere’de yollara çıkan ilk Toyota modeli. Adı astronomi kökenli olup, Güneşin etrafında görülen çember anlamına geliyor. Piyasaya çıktığı tarih itibariyle çok ta iyi arabalara binemeyen Avrupalı sürücülere tünel sonundaki ışığı gösteren araba ismini bu şekilde taşıyor.
 
Prius: Latince “prior” veya “prious” kelimelerinden esinlenilerek verilen bu ismin anlamı öncü, öncülük anlamına geliyor. 1997 yılında Japonya’da yollara çıkan araba seri üretim ilk hibrit araç olması yönünden bu konuda öncülük ediyor. Japon markası Toyota’nın marka adı 1933’e kadar dokuma tezgahı üreten Sakichi Toyoda’dan geliyor. Firma adı daha sonra daha kolay telaffuz edilebilmesi açısından Toyota olarak değiştirildi. Yukarıda görüldüğü üzere marka Japon kökenli olsa da diğer birçok Uzakdoğulu firmanın aksine model isimleri genelde Avrupa kültüründen alınmış. Bu aslında Toyota’nın globallik algısının ve ulaşmak istediği pazarın da bir kanıtı. Model isimleri gerek çağrışımları gerekse anlamları ile de hayatımızı renklendiriyor. En ünlü radyo programcılarından Cem Ceminay’a konu olacak kadar yaygın olan bu espri ile bu yazımızı noktalayalım.