• TARAFSIZ, BAĞIMSIZ, PROFESYONEL

Türkiye Dönüşüme Hazır! Elektrikli Otomobillerin Yıllara Göre Oranı Artıyor

(Son Güncelleme : 08.08.2023 )


Elektrikli araçlara dünya çapında her geçen gün talep daha fazla artarken Türkiye’de bu değişimin gerisinde kalmıyor. TÜİK verilerine göre 2022 yılında elektrikli araç sayısı önceki yıla göre %132,2 arttı. Yıl boyunca trafiğe sicil kaydı yapılan 566 bin 280 otomobilin %1,4’ü elektrikli, %8,5’i ise hibrit araç kategorisinde. Raporda 2022 yılı sonunda 14 milyon 269 bin 352 olan trafiğe kayıtlı araç sayısının %0,9’u hibrit, %0,1’i ise elektrikli olduğu belirtiliyor.

İlk bakışta bu oran göze az gibi gelse de 2030 yılına kadar elektrikli araçların yaygınlaştırılması amacıyla atılan adımlar ve Togg Türkiye’nin de bu alanda hızlı bir gelişim çizgisine sahip olduğunu gösteriyor. Togg’un aktif olarak satışa başlaması ile elektrikli araç sayısının hızla artması bekleniyor.

Elektrikli Otomobil Satışında Türkiye Dünyayı Yakalıyor

Otorapor Oto Ekspertiz’in hazırlamış olduğu rapora göre 2023 yılının ilk 2 ayında %50,4 artan otomobil ve hafif ticari araç satışları artış gösterdi. En çok tercih edilen araçlar sırasıyla benzinli, dizel, hibrit, elektrikli ve LPG’li oldu. 2023 yılının Ocak ve Mart ayları arasında 4.670 adet elektrikli, 18.874 adet hibrit otomobil satıldı. Yılın ilk çeyreğinde satılan tüm araçların %2,7’sini elektrikli, %10,8’ini hibrit otomobiller oluşturdu.

Verilerden de anlaşılacağı üzere artan otomobil satışlarında çevreci olarak bilinen elektrikli otomobiller ve elektrik ve benzin- dizel ile çalışan hibrit motorlu araçlar satışların toplam 13,5’ini oluşturdu. Elektrikli araç satışında her geçen yıl beklentilerin üzerine çıkan grafikler göz önüne alındığında ülkedeki kullanıcıların elektrikli araçlara artan güven ve eğilimi net bir şekilde ortaya çıkıyor.2023 Yılı Türkiye’de Elektrikli Otomobiller için Bir Milat!

2022 yılında tüm otomobil satışları içerisinde %14’ünü elektrikli otomobiller oluşturdu ve dünya üzerindeki araç sayısı 10 milyonu aştı. Türkiye’de sadece elektrikli otomobil satışı %2,7 olsa da hibrit modellere eğilim göz önüne alındığında benzer bir tablodan söz edilebilir. Tabii hala elektrikli araç satışında ilk sırada %60 ile Çin, ardından Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri geliyor.

Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz, çip ve yedek parça sorunu, ülkede üretilen otomobillerin çoğunlukla yurt dışına ihraç edilmesi ve döviz kuru baz alındığında sıfır otomobil bulmanın zor olduğu bir gerçek. Önceki yıllarda sıfır otomobil arayanları zor duruma düşüren kaçak satıcılara karşı Tesla, Mercedes-Benz gibi markalar internetten online satışa başladı. Türkiye’nin otomobili Togg ise en başından beri internetten satış imkanı ile dikkatleri üzerine çekti.

Markalar sıfır araca ulaşmayı kolaylaştırmakla kalmadı 2023 yılında daha önce duyurulan birçok yeni modeli de Türkiye pazarına sürdü. Tesla ve Mercedes-Benz gibi ünlü elektrikli araç üreticilerine karşılık Çin’de Skywell ve Chery marka elektrikli otomobilleri ile pazarda rekabet etmeye hazırlanıyor

Oto Ekspertiz Nedir?
Oto ekspertiz; bir otomobilin, konusunda uzman personeller tarafından teknik cihazlar yardımıyla A’dan Z’ye incelenmesi ve tüm kontrollerin sonucunda aracın genel durumuna dair rapor oluşturulmasıdır. Ekspertiz raporu(link: https://otorapor.com/ornek-raporlar2), aracın teknik incelemelerinin yanı sıra Otorapor ekspertiz uzmanlarının görüşlerini, değerlendirmelerini ve aracın masraf çıkartabilecek parçaları gibi yorumları da içermektedir. Tam kapsamlı bir ekspertizde; kaporta/boya, motor, mekanik, fren/süspansiyon, dinamometre, iç ve dış kondisyon, OBD/beyin testleri ve aracın borç/ceza sorgulamaları gerçekleştirilmektedir. Hemen randevu(link: https://otorapor.com/Arac/Randevu) alarak kendi aracınızın veya satın alacağınız aracın durumu hakkında detaylı rapora sahip olun.

Neden Oto Ekspertiz Yaptırılmalı?
Otomobil satın almadan önce mutlaka ekspertiz yaptırarak yatırımınızı garanti altına almalısınız. Satın alacağınız aracı gerçek değerinde almak, aracın performansını bilmek ve satarken sürprizle karşılaşmamak için Otoraporlamalısınız. Ekspertiz yaptırmadan satın alacağınız aracın; kilometresinin düşürülmüş, kayıt dışı tamir işlemi görmüş, çeşitli hilelerde(link: https://otorapor.com/ikinci-elde-dolandiricilik-hikayeleri) kullanılmış ve bilmediğiniz kusurlarının örtülmüş olma ihtimali oldukça yüksektir.

Kurumsal Oto Ekspertiz
Türkiye’de gelişmekte olan ekspertiz sektörünün en önemli kriterlerine Otorapor ile sahip olabilirsiniz. Tüm operasyonunu tarafsızlık ve bağımsızlık ilkesiyle gerçekleştiren Otorapor, ikinci el otomobil ticaretinin güvenle gerçekleşmesini sağlamaktadır. Hem ekspertiz öncesinde hem de ekspertiz sonrasında sunduğu hizmetler ve çözümlerle müşterilerine sıra dışı bir deneyim sunmaktadır.

501 Nokta Ekspertiz
Aracınızın ekspertizi, Otorapor tarafından tescillenmiş 501 noktanın kontrolleri yapılarak gerçekleştirilir. Tüm bu noktalara ait detaylı raporlama yapılır. Tüm müşterilerimize hitap eden, farklı kontrol noktalarına sahip ekspertiz paketleri (link: https://otorapor.com/coklu-paketler2) bulunmaktadır. Aracınızın markasına, modeline ve taleplerinize göre paketlerden birisini tercih ederek ekspertiz işlemlerine başlayabilirsiniz.

Otorapor ile TSE Belgeli Ekspertiz
TSE tarafından istenen tüm şartları karşılayan ekspertiz bayileri, hizmet yeterlilik belgesi ile sertifikalandırılır. Bu sertifika sayesinde ekspertiz raporu, TSE hizmet standartları çerçevesinde oluşturulur.

Otorapor ile Garantili Ekspertiz
Otorapor, garanti şartlarını (link: https://otorapor.com/2--el-otomobil-garantisi) sağlaması durumunda (yaş,km,ağır hasarsızlık,kg vb.) ekspertizi yapılan araca kaporta/boya ve motor/mekanik garanti poliçesi oluşturmaktadır. Garantinin süresi içerisinde aracınızı garanti altında kullanma imkanına sahip olacaksınız.

Oto Ekspertiz Yaptırmak Zorunlu mu?
2.El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticaretine İlişkin Yönetmelik’e (https://otorapor.com/ikinciel-yasasi) göre; ikinci el otomobil veya arazi taşıtı satışı yapan işletme tarafından, satışın yapıldığı tarihten üç gün içinde yapılmış olan ekspertiz raporu şartı aranmaktadır. Bu zorunluluk şahsi alım/satımlar için henüz zorunlu hale getirilmemiştir.

Otorapor Akademi
Otorapor, kendi bünyesinde yetiştirdiği ekspertiz uzmanlarını görevlendirmektedir. Otorapor Akademi bünyesinde eğitimini başarıyla tamamlayan adaylar, eğitimin ardından sertifikalı oto ekspertiz uzmanı olarak görevlendirilmektedir.

Otorapor Bayisi Olmak
Otorapor, denenmiş ve kanıtlanmış başarılarıyla rakiplerinden her zaman bir adım önde yer almaktadır. Bu başarılara ortak olmak için başvuruda(https://otorapor.com/bayilik-franchise-basvurusu) bulunabilirsiniz. Otorapor bayilik şartlarını (https://otorapor.com/bayilik-franchise-sartlari) karşılayan adayların değerlendirme süreci tamamlandıktan sonra bayi açılış süreci başlamaktadır. Ayrıca, farklı bir marka çatısı altında bulunan ekspertiz firmalarının Otorapor’a dönüşüm (https://otorapor.com/Form/Index?id=18) başvuruları da değerlendirilmektedir.

Otorapor Mobil ile Ekspertiz Raporunuz Cebinizde
Otorapor’un güçlü bilişim altyapısının bir ürünü olan Otorapor Mobil(https://otorapor.com/otorapor-mobil) uygulaması ile ekspertiz raporunu istediğiniz her an yanınızda taşıyabilme imkanına sahipsiniz. QR kod(https://www.youtube.com/watch?v=HCrSGecjJ8c&t=262s) uygulamasıyla ekspertiz raporunuzu dijital olarak mobil cihazlarınıza kaydedebilirsiniz.

Eski Ekspertiz Raporunuza Erişin
Rapor sorgulama ekranından (https://otorapor.com/Arac/Rapor) eski ekspertiz raporunuza ulaşabilir, satın almayı düşündüğünüz araç daha önce otoraporlandıysa bu aracın eski ekspertiz raporunu sorgulayabilirsiniz. Sorgulama sonucunda aracın raporunu dijital olarak saklayabilirsiniz.

Otorapor Youtube Kanalı ile Otomobil Gündemi
Birbirinden farklı içeriklerin sunulduğu Otorapor youtube kanalında (https://www.youtube.com/user/otorapor), otomobil gündemine dair gelişmeleri takip edebilir ve otomobil hakkında sıra dışı bilgilere sahip olabilirsiniz. Her hafta paylaşılan eğitici ve bilgilendirici videoları kaçırmamak için youtube kanalımızı ziyaret etmeyi ve abone olmayı unutmayın.

Göz atın

Elektikli araçta bitcoin madenciliği yapılır mı? (https://www.youtube.com/watch?v=vBkIxD9TwRw&t=102s)

Otomobil Sektörüne Balyoz: Çip Krizi (https://www.youtube.com/watch?v=beiVwvZTAo0&t=1388s)

Devamını Göster