Yakıt Tasarrufu Yapılabilmesi İçin Sürücülerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Yakıt fiyatları sebebi ile ister LPG ister de dizel araç kullanılsın yakıt tasarrufu yapmak son derece önemlidir. Bu nedenle kişiler yakıt tasarrufu yapmak için takip edebileceği yolları izleyerek minimum düzeyde yakıt harcamayı amaçlarlar. Yakıt tasarrufu hem şehir içinde hem de şehir dışında yapılabilir.

Yakıt Tasarrufu Yapmak İçin Neler Yapmalıyım?

Yakıt tasarrufu yapabilmenin ilk seçeneği aracın başka bir araç arkasında giderken mesafeyi uzak tutması ile mümkün olur. Yakın mesafeden giden araçlar sık sık dur kalk yaparlar ve dur kalk yapmak aşırı derecede yakıt tüketimine sebebiyet verecektir. Bu nedenle önünüzde bulunan araç ile aranızı açmanız kısa vadede yüksek yakıt tasarrufu sağlayacaktır, araçlar dur kalk yapmaktan kaçınmalıdır.
Araç temizliği her ne kadar konu ile alakasız dursa da bir araç ne kadar temiz olursa sürüş esnasında o kadar verimli bir yakıt harcaması yapacaktır.
Hız yapmak aracın yakıtının hızla bitmesine sebep olacaktır. Bu esnada yakıt tüketimine etki eden bir diğer konunun da vites değişimi olduğu unutulmamalı.
Aşırı yük taşıyan araçların daha fazla yakıt aldığı herkesin gözlemlediği bir gerçektir. Bu nedenle aracın markası ve modeli ne olursa olsun araca göre aşırı yük taşımak aracı olumsuz etkileyecektir. Bu sebeple araçlarda yük taşımaktan kaçınılmalıdır.
Cam açmak oldukça masum gelse de daha fazla yakıt tüketimine sebep olan bir diğer nedendir. Camlar açıkken içeriye giren hava arabaya belli başlı bir kuvvet uygular ve araç hareket etmek için daha fazla enerji harcamaya, dolayısı ile de daha fazla yakıt yakmaya mecbur kalır. Bu sebeple camları açmadan giden kişiler yakıttan tasarruf sağlayabilir.

Yakıt Tasarrufu Çok Etkili Olur Mu?

Yakıt tasarrufu yapmak için yukarıda var olan şartlara dikkat eden kişilerin araçlarındaki yakıt verimliliklerinin çok daha fazla arttığı bilinmektedir. Bu sayede kişiler daha ilk seferde yakıtın daha uzun süre daha çok kilometre için dayandığını gözlemleyebilecektir. Yukarıdaki tavsiyelere uyulması durumunda araç %50 yakıt tasarrufu sağlayabilir ve daha fazla yol kat edebilir.