• TARAFSIZ, BAĞIMSIZ, PROFESYONEL

50 Bin Liranın Altında Satın Alabileceğin En İyi Otomobiller

Fiyat Aralığı: 50 Bin Liranın Altında Satın Alabileceğin En İyi Otomobiller

50 bin liran var ama hangi otomobili satın alacağına karar veremiyor musun?

A ve B sınıfı olarak tanımlanan küçük boyutlardaki otomobiller, şehir hayatında kurtarıcın olabilir. Düşük boyutları ve ekonomik yakıt tüketimleriyle öne çıkan araçların en belirgin özelliği ise fiyatlarının oldukça düşük olmasıdır. Markalar arasında yoğun bir rekabetin bulunduğu A ve B sınıfında 100’e yakın alternatifin bulunuyor. Bir ya da iki valizin sığdığı, şehir içerisinde düşük yakıt tüketen, 4 kişilik ve 50 bin lirayı geçmeyen gibi kriterlerle hazırladığımız en iyi otomobilleri senin için derledik.

1. SEAT Ibiza: Rekabetçi
seat-ibiza-en-iyi-ikinci-el-fiyatlari

Volkswagen Grubu tarafından satın alındıktan sonra hızla yükselişe geçen SEAT’ın en çok satan modellerinden olan Ibiza, B sınıfındaki diğer rakipleriyle kıyasıya bir mücadele veriyor. Fiyat ve yakıt tüketimi açısından oldukça başarılı olan otomobilin, sürüş konforu konusunda ufak da olsa eksileri bulunuyor. B sınıfı otomobillerin genelinde görülen dış sesin içeriye girmesi SEAT Ibiza’da biraz daha fazla görülüyor. Turbo beslemeli ve düşük hacimli motorlar ile düşük yakıt tüketimi sağlayan otomobil, periyodik bakımlar dışında yetkili teknik servise uğramamasıyla tanınıyor. İkinci el fiyatları ise ortalama 40.000 TL'den başlıyor.

2. Volkswagen Polo: Yılların Değiştiremediği 
volkswagen-polo-ikinci-el-fiyatlari

Volkswagen’in B segmenti araçlar arasında senelerdir rekabeti körükleyen aracı Polo, yırtıcı ve estetik yapısıyla öne çıkıyor. Polo’nun internette sevenleri kadar sevmeyenleri de var. Hepsinin yorumlarına denk geleceksin. Sevmeyenlerinin ortak eleştirisi ise fiyatının biraz yüksek olmasıdır. Ancak kimsenin Polo hakkında kötü yorum yapmadığı nokta ise oldukça düşük yakıt tüketimidir. Sıfır fiyatları 55.000 TL ve üzerinde başlayan Polo’nun, ikinci el fiyatları ortalama 45.000 TL’den başlıyor.

3. Ford Fiesta: Gönüllerin Birincisi
ford-fiesta-ikinci-el-fiyatlari

Ford’un belki de en sevilen otomobillerinden olan Fiesta, 50.000 Türk Lirası’nın altında kalan rakipleri arasında Polo ile büyük bir mücadele veriyor. Tıpkı Polo gibi turbo beslemeli motorların kullanıldığı Fiesta, ideal yakıt tüketimiyle karşına çıkacak. Amerikanvari tasarımıyla seni karşılayan otomobilin sorunsuz ikinci el modelleri ortalama 45.000 TL’den başlıyor. En önemli özelliklerinin başında ise gerçekten etkileyici Sony ses sistemi ve güçlü yol tutuşu geliyor.

4. Opel Corsa: Hem Avrupalı Hem Kuzey Amerikalı
opel-corsa-en-iyi-ikinci-el-fiyatlari

Almanya’da üretimini sürdürmesine ve Alman kökenli olmasına rağmen Opel, Kuzey Amerikalı bir otomobil şirketi olan General Motors’a ait. General Motors’un FIAT Grubu ile iş birliği sonucu ortaya çıkan CTDI motorların kullanıldığı Corsa’nın yakıt tüketimi oldukça düşük. B sınıfı küçük şehir otomobilleri kategorisinin önde gelen araçlarından olan Corsa’nın, ortalama 43.000 TL’den başlayan ikinci el fiyatları 60.000 TL’ye kadar uzanıyor. Çekirdek ailen için şık ve sportif bir araba istiyorsan ya da tek başına yaşıyorsan Corsa tam sana göre bir otomobildir.

5. Hyundai i10: Yükselen Aktör

Listeye girmeyi başaran en küçük üye Hyundai i10 olacak. Otomobillerini “fazla fazla donanım koyun” gibi bir yaklaşım ile hazırladığı için Hyundai marka otomobillerle donanım açısından bir problem yaşamazsın. Ancak her zaman olduğu gibi Hyundai yapacağını yakıt tüketiminde yapıyor. A sınıfı yani süper mini bir otomobil olmasına rağmen beklenenin üstünde yakıt tüketimine sahip. Fiyatları ise listemizdeki diğer araçlara göre oldukça düşük. Piyasasının yükselen aktörlerinden olan Hyundai i10 ikinci el piyasası 35.000 TL’den başlayacak.

6. Skoda Fabia: Herkese Uygun Otomobil
skoda-fabia-ikinci-el-fiyatlari

Volkswagen Grubu’nun Çekyalı üyesi Skoda ve yılların eskitemediği modeli Fabia’nın birçok versiyonu, VW Polo ile aynı platforma sahip. Turbo beslemeli TDI ve TSI motorlar ile düşük yakıt tüketimine sahip olan Fabia, güçlü bir ikinci el piyasasına sahip. 40.000 ila 55.000 Türk Lirası arasında değişen fiyatlarla karşına çıkacak olan Skoda Fabia’nın, yılların getirdiği kendini ispat etmiş hatchback tasarımı ve yakıt ekonomisiyle seni üzmeyeceğini peşinen söyleyebiliriz.

7. Hyundai i20: Kore Kaplanı
hyundai-i20-ikinci-el-fiyatlari

Koreli üreticilerin otomobilleri ülkemizde son 10 yılda oldukça sık tercih ediliyor. Daha önce değindiğimiz donanım tercihinin bu duruma neden olduğunu söylemek çok güç değil. Ayrıca Hyundai LPG yakıt seçeneğiyle karşına çıkacak nadir otomobil markalarından biridir. Hyundai’nin eskiden kullandığı Getz, Atos gibi isimler yerine i ile başlayan i10, i20 ve i30 gibi modelleri ülkemizde diğer Kore menşeili otomobiller gibi oldukça sevildi. Bu sevginin ana kaynaklarından birisi kuşkusuz i20’dir. Donanım ve ilham verici görünümü ile öne çıkan otomobil, yine diğer Koreli üreticilerde gördüğümüz gibi biraz fazla yakıt tüketmesi sıralamadaki yerini birkaç basamak düşürüyor. Ancak sadece ev ve iş arasında ya da hafta sonu gezintilerinde düşünmeyi planlıyorsan oldukça makul bir otomobil olduğunu söylemeden edemeyeceğiz. Hyundai i20’nin ikinci el fiyatları 40.000 ila 55.000 Türk Lirası arasında değişiyor. 

Karar Veremiyor musun

Satın alacağın otomobile karar vermek kolay değil. Çok fazla seçenek içerisinden bütçene ve ihtiyaçlarına en uygun olanı seçmeye çalışıyorsun. Senin için hazırladığımız listede kendine göre bir seçenek bulamadıysan otomobil fiyatlarına şu linkten bakabilirsin:

https://otorapor.com/arac-fiyatlandirma 

Oto Ekspertiz Nedir?
Oto ekspertiz; bir otomobilin, konusunda uzman personeller tarafından teknik cihazlar yardımıyla A’dan Z’ye incelenmesi ve tüm kontrollerin sonucunda aracın genel durumuna dair rapor oluşturulmasıdır. Ekspertiz raporu(link: https://otorapor.com/ornek-raporlar2), aracın teknik incelemelerinin yanı sıra Otorapor ekspertiz uzmanlarının görüşlerini, değerlendirmelerini ve aracın masraf çıkartabilecek parçaları gibi yorumları da içermektedir. Tam kapsamlı bir ekspertizde; kaporta/boya, motor, mekanik, fren/süspansiyon, dinamometre, iç ve dış kondisyon, OBD/beyin testleri ve aracın borç/ceza sorgulamaları gerçekleştirilmektedir. Hemen randevu(link: https://otorapor.com/Arac/Randevu) alarak kendi aracınızın veya satın alacağınız aracın durumu hakkında detaylı rapora sahip olun.

Neden Oto Ekspertiz Yaptırılmalı?
Otomobil satın almadan önce mutlaka ekspertiz yaptırarak yatırımınızı garanti altına almalısınız. Satın alacağınız aracı gerçek değerinde almak, aracın performansını bilmek ve satarken sürprizle karşılaşmamak için Otoraporlamalısınız. Ekspertiz yaptırmadan satın alacağınız aracın; kilometresinin düşürülmüş, kayıt dışı tamir işlemi görmüş, çeşitli hilelerde(link: https://otorapor.com/ikinci-elde-dolandiricilik-hikayeleri) kullanılmış ve bilmediğiniz kusurlarının örtülmüş olma ihtimali oldukça yüksektir.

Kurumsal Oto Ekspertiz
Türkiye’de gelişmekte olan ekspertiz sektörünün en önemli kriterlerine Otorapor ile sahip olabilirsiniz. Tüm operasyonunu tarafsızlık ve bağımsızlık ilkesiyle gerçekleştiren Otorapor, ikinci el otomobil ticaretinin güvenle gerçekleşmesini sağlamaktadır. Hem ekspertiz öncesinde hem de ekspertiz sonrasında sunduğu hizmetler ve çözümlerle müşterilerine sıra dışı bir deneyim sunmaktadır.

501 Nokta Ekspertiz
Aracınızın ekspertizi, Otorapor tarafından tescillenmiş 501 noktanın kontrolleri yapılarak gerçekleştirilir. Tüm bu noktalara ait detaylı raporlama yapılır. Tüm müşterilerimize hitap eden, farklı kontrol noktalarına sahip ekspertiz paketleri (link: https://otorapor.com/coklu-paketler2) bulunmaktadır. Aracınızın markasına, modeline ve taleplerinize göre paketlerden birisini tercih ederek ekspertiz işlemlerine başlayabilirsiniz.

Otorapor ile TSE Belgeli Ekspertiz
TSE tarafından istenen tüm şartları karşılayan ekspertiz bayileri, hizmet yeterlilik belgesi ile sertifikalandırılır. Bu sertifika sayesinde ekspertiz raporu, TSE hizmet standartları çerçevesinde oluşturulur.

Otorapor ile Garantili Ekspertiz
Otorapor, garanti şartlarını (link: https://otorapor.com/2--el-otomobil-garantisi) sağlaması durumunda (yaş,km,ağır hasarsızlık,kg vb.) ekspertizi yapılan araca kaporta/boya ve motor/mekanik garanti poliçesi oluşturmaktadır. Garantinin süresi içerisinde aracınızı garanti altında kullanma imkanına sahip olacaksınız.

Oto Ekspertiz Yaptırmak Zorunlu mu?
2.El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticaretine İlişkin Yönetmelik’e (https://otorapor.com/ikinciel-yasasi) göre; ikinci el otomobil veya arazi taşıtı satışı yapan işletme tarafından, satışın yapıldığı tarihten üç gün içinde yapılmış olan ekspertiz raporu şartı aranmaktadır. Bu zorunluluk şahsi alım/satımlar için henüz zorunlu hale getirilmemiştir.

Otorapor Akademi
Otorapor, kendi bünyesinde yetiştirdiği ekspertiz uzmanlarını görevlendirmektedir. Otorapor Akademi bünyesinde eğitimini başarıyla tamamlayan adaylar, eğitimin ardından sertifikalı oto ekspertiz uzmanı olarak görevlendirilmektedir.

Otorapor Bayisi Olmak
Otorapor, denenmiş ve kanıtlanmış başarılarıyla rakiplerinden her zaman bir adım önde yer almaktadır. Bu başarılara ortak olmak için başvuruda(https://otorapor.com/bayilik-franchise-basvurusu) bulunabilirsiniz. Otorapor bayilik şartlarını (https://otorapor.com/bayilik-franchise-sartlari) karşılayan adayların değerlendirme süreci tamamlandıktan sonra bayi açılış süreci başlamaktadır. Ayrıca, farklı bir marka çatısı altında bulunan ekspertiz firmalarının Otorapor’a dönüşüm (https://otorapor.com/Form/Index?id=18) başvuruları da değerlendirilmektedir.

Otorapor Mobil ile Ekspertiz Raporunuz Cebinizde
Otorapor’un güçlü bilişim altyapısının bir ürünü olan Otorapor Mobil(https://otorapor.com/otorapor-mobil) uygulaması ile ekspertiz raporunu istediğiniz her an yanınızda taşıyabilme imkanına sahipsiniz. QR kod(https://www.youtube.com/watch?v=HCrSGecjJ8c&t=262s) uygulamasıyla ekspertiz raporunuzu dijital olarak mobil cihazlarınıza kaydedebilirsiniz.

Eski Ekspertiz Raporunuza Erişin
Rapor sorgulama ekranından (https://otorapor.com/Arac/Rapor) eski ekspertiz raporunuza ulaşabilir, satın almayı düşündüğünüz araç daha önce otoraporlandıysa bu aracın eski ekspertiz raporunu sorgulayabilirsiniz. Sorgulama sonucunda aracın raporunu dijital olarak saklayabilirsiniz.

Otorapor Youtube Kanalı ile Otomobil Gündemi
Birbirinden farklı içeriklerin sunulduğu Otorapor youtube kanalında (https://www.youtube.com/user/otorapor), otomobil gündemine dair gelişmeleri takip edebilir ve otomobil hakkında sıra dışı bilgilere sahip olabilirsiniz. Her hafta paylaşılan eğitici ve bilgilendirici videoları kaçırmamak için youtube kanalımızı ziyaret etmeyi ve abone olmayı unutmayın.

Göz atın

Elektikli araçta bitcoin madenciliği yapılır mı? (https://www.youtube.com/watch?v=vBkIxD9TwRw&t=102s)

Otomobil Sektörüne Balyoz: Çip Krizi (https://www.youtube.com/watch?v=beiVwvZTAo0&t=1388s)

Devamını Göster