50 Bin Liranın Altında Satın Alabileceğin En İyi Otomobiller

Fiyat Aralığı: 50 Bin Liranın Altında Satın Alabileceğin En İyi Otomobiller

50 bin liran var ama hangi otomobili satın alacağına karar veremiyor musun?

A ve B sınıfı olarak tanımlanan küçük boyutlardaki otomobiller, şehir hayatında kurtarıcın olabilir. Düşük boyutları ve ekonomik yakıt tüketimleriyle öne çıkan araçların en belirgin özelliği ise fiyatlarının oldukça düşük olmasıdır. Markalar arasında yoğun bir rekabetin bulunduğu A ve B sınıfında 100’e yakın alternatifin bulunuyor. Bir ya da iki valizin sığdığı, şehir içerisinde düşük yakıt tüketen, 4 kişilik ve 50 bin lirayı geçmeyen gibi kriterlerle hazırladığımız en iyi otomobilleri senin için derledik.

1. SEAT Ibiza: Rekabetçi
seat-ibiza-en-iyi-ikinci-el-fiyatlari

Volkswagen Grubu tarafından satın alındıktan sonra hızla yükselişe geçen SEAT’ın en çok satan modellerinden olan Ibiza, B sınıfındaki diğer rakipleriyle kıyasıya bir mücadele veriyor. Fiyat ve yakıt tüketimi açısından oldukça başarılı olan otomobilin, sürüş konforu konusunda ufak da olsa eksileri bulunuyor. B sınıfı otomobillerin genelinde görülen dış sesin içeriye girmesi SEAT Ibiza’da biraz daha fazla görülüyor. Turbo beslemeli ve düşük hacimli motorlar ile düşük yakıt tüketimi sağlayan otomobil, periyodik bakımlar dışında yetkili teknik servise uğramamasıyla tanınıyor. İkinci el fiyatları ise ortalama 40.000 TL'den başlıyor.

2. Volkswagen Polo: Yılların Değiştiremediği 
volkswagen-polo-ikinci-el-fiyatlari

Volkswagen’in B segmenti araçlar arasında senelerdir rekabeti körükleyen aracı Polo, yırtıcı ve estetik yapısıyla öne çıkıyor. Polo’nun internette sevenleri kadar sevmeyenleri de var. Hepsinin yorumlarına denk geleceksin. Sevmeyenlerinin ortak eleştirisi ise fiyatının biraz yüksek olmasıdır. Ancak kimsenin Polo hakkında kötü yorum yapmadığı nokta ise oldukça düşük yakıt tüketimidir. Sıfır fiyatları 55.000 TL ve üzerinde başlayan Polo’nun, ikinci el fiyatları ortalama 45.000 TL’den başlıyor.

3. Ford Fiesta: Gönüllerin Birincisi
ford-fiesta-ikinci-el-fiyatlari

Ford’un belki de en sevilen otomobillerinden olan Fiesta, 50.000 Türk Lirası’nın altında kalan rakipleri arasında Polo ile büyük bir mücadele veriyor. Tıpkı Polo gibi turbo beslemeli motorların kullanıldığı Fiesta, ideal yakıt tüketimiyle karşına çıkacak. Amerikanvari tasarımıyla seni karşılayan otomobilin sorunsuz ikinci el modelleri ortalama 45.000 TL’den başlıyor. En önemli özelliklerinin başında ise gerçekten etkileyici Sony ses sistemi ve güçlü yol tutuşu geliyor.

4. Opel Corsa: Hem Avrupalı Hem Kuzey Amerikalı
opel-corsa-en-iyi-ikinci-el-fiyatlari

Almanya’da üretimini sürdürmesine ve Alman kökenli olmasına rağmen Opel, Kuzey Amerikalı bir otomobil şirketi olan General Motors’a ait. General Motors’un FIAT Grubu ile iş birliği sonucu ortaya çıkan CTDI motorların kullanıldığı Corsa’nın yakıt tüketimi oldukça düşük. B sınıfı küçük şehir otomobilleri kategorisinin önde gelen araçlarından olan Corsa’nın, ortalama 43.000 TL’den başlayan ikinci el fiyatları 60.000 TL’ye kadar uzanıyor. Çekirdek ailen için şık ve sportif bir araba istiyorsan ya da tek başına yaşıyorsan Corsa tam sana göre bir otomobildir.

5. Hyundai i10: Yükselen Aktör

Listeye girmeyi başaran en küçük üye Hyundai i10 olacak. Otomobillerini “fazla fazla donanım koyun” gibi bir yaklaşım ile hazırladığı için Hyundai marka otomobillerle donanım açısından bir problem yaşamazsın. Ancak her zaman olduğu gibi Hyundai yapacağını yakıt tüketiminde yapıyor. A sınıfı yani süper mini bir otomobil olmasına rağmen beklenenin üstünde yakıt tüketimine sahip. Fiyatları ise listemizdeki diğer araçlara göre oldukça düşük. Piyasasının yükselen aktörlerinden olan Hyundai i10 ikinci el piyasası 35.000 TL’den başlayacak.

6. Skoda Fabia: Herkese Uygun Otomobil
skoda-fabia-ikinci-el-fiyatlari

Volkswagen Grubu’nun Çekyalı üyesi Skoda ve yılların eskitemediği modeli Fabia’nın birçok versiyonu, VW Polo ile aynı platforma sahip. Turbo beslemeli TDI ve TSI motorlar ile düşük yakıt tüketimine sahip olan Fabia, güçlü bir ikinci el piyasasına sahip. 40.000 ila 55.000 Türk Lirası arasında değişen fiyatlarla karşına çıkacak olan Skoda Fabia’nın, yılların getirdiği kendini ispat etmiş hatchback tasarımı ve yakıt ekonomisiyle seni üzmeyeceğini peşinen söyleyebiliriz.

7. Hyundai i20: Kore Kaplanı
hyundai-i20-ikinci-el-fiyatlari

Koreli üreticilerin otomobilleri ülkemizde son 10 yılda oldukça sık tercih ediliyor. Daha önce değindiğimiz donanım tercihinin bu duruma neden olduğunu söylemek çok güç değil. Ayrıca Hyundai LPG yakıt seçeneğiyle karşına çıkacak nadir otomobil markalarından biridir. Hyundai’nin eskiden kullandığı Getz, Atos gibi isimler yerine i ile başlayan i10, i20 ve i30 gibi modelleri ülkemizde diğer Kore menşeili otomobiller gibi oldukça sevildi. Bu sevginin ana kaynaklarından birisi kuşkusuz i20’dir. Donanım ve ilham verici görünümü ile öne çıkan otomobil, yine diğer Koreli üreticilerde gördüğümüz gibi biraz fazla yakıt tüketmesi sıralamadaki yerini birkaç basamak düşürüyor. Ancak sadece ev ve iş arasında ya da hafta sonu gezintilerinde düşünmeyi planlıyorsan oldukça makul bir otomobil olduğunu söylemeden edemeyeceğiz. Hyundai i20’nin ikinci el fiyatları 40.000 ila 55.000 Türk Lirası arasında değişiyor. 

Karar Veremiyor musun

Satın alacağın otomobile karar vermek kolay değil. Çok fazla seçenek içerisinden bütçene ve ihtiyaçlarına en uygun olanı seçmeye çalışıyorsun. Senin için hazırladığımız listede kendine göre bir seçenek bulamadıysan otomobil fiyatlarına şu linkten bakabilirsin:

https://otorapor.com/arac-fiyatlandirma 
Sosyal medyada paylaş:
Yorum bırakabilirsiniz

Yorumlarınız bizim için değerli

Ad Soyad *

Yorumunuzu yazabilirsiniz *