• TARAFSIZ, BAĞIMSIZ, PROFESYONEL

Akaryakıt Fiyatları Nasıl Belirlenir?

(Son Güncelleme : 23.12.2022 )


Son zamanlarda ülkemizin ve dünyanın gündeminde fazlasıyla yer alan ve değim yerindeyse ekonominin en önemli faktörlerinden bir tanesi olan akaryakıt fiyatları, birden fazla etkenin sonucunda oluşmaktadır. Özellikle ülkemizde akaryakıt fiyatlarında yaşanan ani dalgalanmalar, bu fiyatların nasıl oluştuğuna dair merakları da beraberinde getirmiştir.


Ülkemizde tüketiciye sunulan akaryakıt fiyatlarının oluşuması, dünyadaki petrol piyasasının fiyatlarıyla doğrudan bağlantılıdır. Brent petrol fiyatında yaşanacak herhangi bir değişim, ülkemizdeki akaryakıt fiyatlarının artmasına ya da azalmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla Brent petrol fiyatının etkisi oldukça önemlidir. Akaryakıt fiyatlarının oluşmasında lojistik maliyetler, vergi oranları, döviz kuru vb. diğer etkenler de etkili olduğu için Brent petrol fiyatlarındaki değişimin her zaman tüketiciye satış fiyatına eş zamanlı etki etmesi beklenmemelidir. Örneğin; Brent petrol fiyatında düşüş yaşanması, ülkemizdeki akaryakıt fiyatlarında direkt olarak düşüş yaşanmasına sebep olmayabilir. Özellikle petrolün ülkemizde ithal bir mal olarak kullanılması, döviz kurunda yaşanan artışın ya da düşüşün petrol fiyatına direkt olarak etki etmesine sebep olmaktadır.


Global ve ekonomik faktörlere ek olarak, ülkemizde petrol fiyatlarının oluşmasına etki eden 3 farklı süreç bulunmaktadır. Bunlardan ilki, rafineri satış fiyatının oluşumudur. Bu aşamada petrol rafineriden geçer. Sonrasında Özel Tüketim Vergisi(ÖTV) ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu(EPDK) payı petrol fiyatlarına eklenir ve rafineri satış fiyatı ortaya çıkar. İkinci aşama ise akaryakıt depo satış fiyatının belirlenmesidir. Rafineriden çıkan yakıt, dağıtıcı firma tarafından satın alınır ve depolanır. Dağıtıcı firma, hizmet ücretini ve kâr fiyatını ekleyerek satışa sunar ve bu şekilde depo satış fiyatı oluşmuş olur. Üçüncü ve son aşama ise akaryakıt pompa satış fiyatının belirlenmesidir. Akaryakıt istasyonları dağıtıcı firmalardan akaryakıtı satın alır. Lojistik ve işletme maliyetleri, depo satış fiyatına eklenir ve akaryakıt istasyonları, tavsiye edilen satış fiyatını baz alarak kâr elde edebilecek şekilde nihai tüketiciye satışını gerçekleştirir.


Oto Ekspertiz Nedir?
Oto ekspertiz; bir otomobilin, konusunda uzman personeller tarafından teknik cihazlar yardımıyla A’dan Z’ye incelenmesi ve tüm kontrollerin sonucunda aracın genel durumuna dair rapor oluşturulmasıdır. Ekspertiz raporu(link: https://otorapor.com/ornek-raporlar2), aracın teknik incelemelerinin yanı sıra Otorapor ekspertiz uzmanlarının görüşlerini, değerlendirmelerini ve aracın masraf çıkartabilecek parçaları gibi yorumları da içermektedir. Tam kapsamlı bir ekspertizde; kaporta/boya, motor, mekanik, fren/süspansiyon, dinamometre, iç ve dış kondisyon, OBD/beyin testleri ve aracın borç/ceza sorgulamaları gerçekleştirilmektedir. Hemen randevu(link: https://otorapor.com/Arac/Randevu) alarak kendi aracınızın veya satın alacağınız aracın durumu hakkında detaylı rapora sahip olun.

Neden Oto Ekspertiz Yaptırılmalı?
Otomobil satın almadan önce mutlaka ekspertiz yaptırarak yatırımınızı garanti altına almalısınız. Satın alacağınız aracı gerçek değerinde almak, aracın performansını bilmek ve satarken sürprizle karşılaşmamak için Otoraporlamalısınız. Ekspertiz yaptırmadan satın alacağınız aracın; kilometresinin düşürülmüş, kayıt dışı tamir işlemi görmüş, çeşitli hilelerde(link: https://otorapor.com/ikinci-elde-dolandiricilik-hikayeleri) kullanılmış ve bilmediğiniz kusurlarının örtülmüş olma ihtimali oldukça yüksektir.

Kurumsal Oto Ekspertiz
Türkiye’de gelişmekte olan ekspertiz sektörünün en önemli kriterlerine Otorapor ile sahip olabilirsiniz. Tüm operasyonunu tarafsızlık ve bağımsızlık ilkesiyle gerçekleştiren Otorapor, ikinci el otomobil ticaretinin güvenle gerçekleşmesini sağlamaktadır. Hem ekspertiz öncesinde hem de ekspertiz sonrasında sunduğu hizmetler ve çözümlerle müşterilerine sıra dışı bir deneyim sunmaktadır.

501 Nokta Ekspertiz
Aracınızın ekspertizi, Otorapor tarafından tescillenmiş 501 noktanın kontrolleri yapılarak gerçekleştirilir. Tüm bu noktalara ait detaylı raporlama yapılır. Tüm müşterilerimize hitap eden, farklı kontrol noktalarına sahip ekspertiz paketleri (link: https://otorapor.com/coklu-paketler2) bulunmaktadır. Aracınızın markasına, modeline ve taleplerinize göre paketlerden birisini tercih ederek ekspertiz işlemlerine başlayabilirsiniz.

Otorapor ile TSE Belgeli Ekspertiz
TSE tarafından istenen tüm şartları karşılayan ekspertiz bayileri, hizmet yeterlilik belgesi ile sertifikalandırılır. Bu sertifika sayesinde ekspertiz raporu, TSE hizmet standartları çerçevesinde oluşturulur.

Otorapor ile Garantili Ekspertiz
Otorapor, garanti şartlarını (link: https://otorapor.com/2--el-otomobil-garantisi) sağlaması durumunda (yaş,km,ağır hasarsızlık,kg vb.) ekspertizi yapılan araca kaporta/boya ve motor/mekanik garanti poliçesi oluşturmaktadır. Garantinin süresi içerisinde aracınızı garanti altında kullanma imkanına sahip olacaksınız.

Oto Ekspertiz Yaptırmak Zorunlu mu?
2.El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticaretine İlişkin Yönetmelik’e (https://otorapor.com/ikinciel-yasasi) göre; ikinci el otomobil veya arazi taşıtı satışı yapan işletme tarafından, satışın yapıldığı tarihten üç gün içinde yapılmış olan ekspertiz raporu şartı aranmaktadır. Bu zorunluluk şahsi alım/satımlar için henüz zorunlu hale getirilmemiştir.

Otorapor Akademi
Otorapor, kendi bünyesinde yetiştirdiği ekspertiz uzmanlarını görevlendirmektedir. Otorapor Akademi bünyesinde eğitimini başarıyla tamamlayan adaylar, eğitimin ardından sertifikalı oto ekspertiz uzmanı olarak görevlendirilmektedir.

Otorapor Bayisi Olmak
Otorapor, denenmiş ve kanıtlanmış başarılarıyla rakiplerinden her zaman bir adım önde yer almaktadır. Bu başarılara ortak olmak için başvuruda(https://otorapor.com/bayilik-franchise-basvurusu) bulunabilirsiniz. Otorapor bayilik şartlarını (https://otorapor.com/bayilik-franchise-sartlari) karşılayan adayların değerlendirme süreci tamamlandıktan sonra bayi açılış süreci başlamaktadır. Ayrıca, farklı bir marka çatısı altında bulunan ekspertiz firmalarının Otorapor’a dönüşüm (https://otorapor.com/Form/Index?id=18) başvuruları da değerlendirilmektedir.

Otorapor Mobil ile Ekspertiz Raporunuz Cebinizde
Otorapor’un güçlü bilişim altyapısının bir ürünü olan Otorapor Mobil(https://otorapor.com/otorapor-mobil) uygulaması ile ekspertiz raporunu istediğiniz her an yanınızda taşıyabilme imkanına sahipsiniz. QR kod(https://www.youtube.com/watch?v=HCrSGecjJ8c&t=262s) uygulamasıyla ekspertiz raporunuzu dijital olarak mobil cihazlarınıza kaydedebilirsiniz.

Eski Ekspertiz Raporunuza Erişin
Rapor sorgulama ekranından (https://otorapor.com/Arac/Rapor) eski ekspertiz raporunuza ulaşabilir, satın almayı düşündüğünüz araç daha önce otoraporlandıysa bu aracın eski ekspertiz raporunu sorgulayabilirsiniz. Sorgulama sonucunda aracın raporunu dijital olarak saklayabilirsiniz.

Otorapor Youtube Kanalı ile Otomobil Gündemi
Birbirinden farklı içeriklerin sunulduğu Otorapor youtube kanalında (https://www.youtube.com/user/otorapor), otomobil gündemine dair gelişmeleri takip edebilir ve otomobil hakkında sıra dışı bilgilere sahip olabilirsiniz. Her hafta paylaşılan eğitici ve bilgilendirici videoları kaçırmamak için youtube kanalımızı ziyaret etmeyi ve abone olmayı unutmayın.

Göz atın

Elektikli araçta bitcoin madenciliği yapılır mı? (https://www.youtube.com/watch?v=vBkIxD9TwRw&t=102s)

Otomobil Sektörüne Balyoz: Çip Krizi (https://www.youtube.com/watch?v=beiVwvZTAo0&t=1388s)

Devamını Göster