• TARAFSIZ, BAĞIMSIZ, PROFESYONEL

Otomobilin Ana Vatanından: Almanya'da Otomobil Fiyatları

(Son Güncelleme : 01.02.2024 )
Almanyada Otomobil Fiyatları

Otomobiller son yıllarda ülkemizde bir araç olmanın yanı sıra öncelikli bir yatırım haline geldi. Yeni araç almak isteyenlerin ve piyasayı yakından takip edenlerin oldukça fazla merak ettiği "Almanya'da otomobil fiyatları ne kadar?" sorusunun cevabı, ülkemizdeki otomobil piyasasının durumunu özetler nitelikte olduğunu söylememiz mümkün. Bu yazımızda Almanya'da satılan bazı otomobil fiyatlarını ve ülkemizdeki fiyatlarla karşılaştırmasını yapacağız.


Almanların Otomobile Bakışı


Almanya, uzun yıllardan beri otomobil sektörüne yön veren ekol bir ülkedir. Bunu Almanların ürettiği üst düzey otomobil markalarındam ve "Alman Panzeri" deyiminden yola çıkarak rahatlıkla söyleyebiliriz. Bildiğiniz üzere dünyada en çok otomobil markasına sahip ülke Almanya'dır. Almanya'da 2024 yılı itibarıyla 100'den fazla otomobil markası bulunmaktadır. Bu markalar, binek otomobil, ticari araç, spor araba, lüks araba gibi farklı segmentlerde araçlar üretmektedir.
Almanya'nın otomobil endüstrisinde güçlü bir konuma sahip olmasının birkaç nedeni vardır. Birincisi, Almanya'da güçlü bir otomotiv sanayisi vardır. Bu sanayi, dünyanın en gelişmiş ve rekabetçi otomotiv sanayilerinden biridir. İkincisi, Almanya'da güçlü bir bilimsel ve teknolojik altyapı vardır. Bu altyapı, otomotiv endüstrisinin yenilikçiliğini desteklemektedir. Üçüncüsü, Almanya'da eğitimli ve nitelikli bir işgücü vardır. Bu işgücü, otomotiv endüstrisinin ihtiyaç duyduğu kalifiye işçileri sağlamaktadır.
Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda, ülkemizde yakından takip edilen ve otomobil fiyatlarında kıyaslama yapılan başlıca ülkelerden birisi Almanya oluyor.


Almanya ve Türkiye Fiyat Karşılaştırması


Ülkemizde ve Almanya'da yer alan bazı marka/model otomobillerin sıfır fiyatlarını karşılaştıralım


Marka ModelAlmanya Satış FiyatıTürkiye Satış Fiyatı
Renault Clio Tecno 1.0 Tce Esprit Alpine21.000 EUR1.101.000 TL
Fiat Egea Cross Lounge 18.000 EUR987.900 TL
Bmw M3 Competition Touring X Drive 201.000 EUR11.537.000 TL
Mercedes CLA 200 AMG52.000 EUR2.356.000 TL
VW Tiguan 2.0 Tdi R-line 65.000 EUR3.694.000 TL
Mercedes E220 d AMG82.000 EUR6.054.800 TL
Volkswagen Passat Alltrack 2.0 TDI 200 PS 74.900 EUR3.883.000 TL
Mercedes C200 4 Matic AMG49.000 EUR2.978.000 TL
Bmw 520d Xdive M Sport65.000 EUR5.628.000 TL
Audi A6 Quattrro 40 Tdı S Line 68.000 EUR4.577.000 TL


Almanya'da Asgari Ücret


Listede yer alan bazı marka ve modellerin fiyat incelemesinin ardından Almanya'daki asgari ücret fiyatıyla ilgili de hesaplama yapmak isteyebilirsiniz. 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren Almanya'da saatlik asgari ücret 12.41 Euro olarak kabul edildi. Bu da haftalık 40 saatten hesaplama yapıldığında ayda 2.531 Euro'ya tekabül ediyor.

Oto Ekspertiz Nedir?
Oto ekspertiz; bir otomobilin, konusunda uzman personeller tarafından teknik cihazlar yardımıyla A’dan Z’ye incelenmesi ve tüm kontrollerin sonucunda aracın genel durumuna dair rapor oluşturulmasıdır. Ekspertiz raporu(link: https://otorapor.com/ornek-raporlar2), aracın teknik incelemelerinin yanı sıra Otorapor ekspertiz uzmanlarının görüşlerini, değerlendirmelerini ve aracın masraf çıkartabilecek parçaları gibi yorumları da içermektedir. Tam kapsamlı bir ekspertizde; kaporta/boya, motor, mekanik, fren/süspansiyon, dinamometre, iç ve dış kondisyon, OBD/beyin testleri ve aracın borç/ceza sorgulamaları gerçekleştirilmektedir. Hemen randevu(link: https://otorapor.com/Arac/Randevu) alarak kendi aracınızın veya satın alacağınız aracın durumu hakkında detaylı rapora sahip olun.

Neden Oto Ekspertiz Yaptırılmalı?
Otomobil satın almadan önce mutlaka ekspertiz yaptırarak yatırımınızı garanti altına almalısınız. Satın alacağınız aracı gerçek değerinde almak, aracın performansını bilmek ve satarken sürprizle karşılaşmamak için Otoraporlamalısınız. Ekspertiz yaptırmadan satın alacağınız aracın; kilometresinin düşürülmüş, kayıt dışı tamir işlemi görmüş, çeşitli hilelerde(link: https://otorapor.com/ikinci-elde-dolandiricilik-hikayeleri) kullanılmış ve bilmediğiniz kusurlarının örtülmüş olma ihtimali oldukça yüksektir.

Kurumsal Oto Ekspertiz
Türkiye’de gelişmekte olan ekspertiz sektörünün en önemli kriterlerine Otorapor ile sahip olabilirsiniz. Tüm operasyonunu tarafsızlık ve bağımsızlık ilkesiyle gerçekleştiren Otorapor, ikinci el otomobil ticaretinin güvenle gerçekleşmesini sağlamaktadır. Hem ekspertiz öncesinde hem de ekspertiz sonrasında sunduğu hizmetler ve çözümlerle müşterilerine sıra dışı bir deneyim sunmaktadır.

501 Nokta Ekspertiz
Aracınızın ekspertizi, Otorapor tarafından tescillenmiş 501 noktanın kontrolleri yapılarak gerçekleştirilir. Tüm bu noktalara ait detaylı raporlama yapılır. Tüm müşterilerimize hitap eden, farklı kontrol noktalarına sahip ekspertiz paketleri (link: https://otorapor.com/coklu-paketler2) bulunmaktadır. Aracınızın markasına, modeline ve taleplerinize göre paketlerden birisini tercih ederek ekspertiz işlemlerine başlayabilirsiniz.

Otorapor ile TSE Belgeli Ekspertiz
TSE tarafından istenen tüm şartları karşılayan ekspertiz bayileri, hizmet yeterlilik belgesi ile sertifikalandırılır. Bu sertifika sayesinde ekspertiz raporu, TSE hizmet standartları çerçevesinde oluşturulur.

Otorapor ile Garantili Ekspertiz
Otorapor, garanti şartlarını (link: https://otorapor.com/2--el-otomobil-garantisi) sağlaması durumunda (yaş,km,ağır hasarsızlık,kg vb.) ekspertizi yapılan araca kaporta/boya ve motor/mekanik garanti poliçesi oluşturmaktadır. Garantinin süresi içerisinde aracınızı garanti altında kullanma imkanına sahip olacaksınız.

Oto Ekspertiz Yaptırmak Zorunlu mu?
2.El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticaretine İlişkin Yönetmelik’e (https://otorapor.com/ikinciel-yasasi) göre; ikinci el otomobil veya arazi taşıtı satışı yapan işletme tarafından, satışın yapıldığı tarihten üç gün içinde yapılmış olan ekspertiz raporu şartı aranmaktadır. Bu zorunluluk şahsi alım/satımlar için henüz zorunlu hale getirilmemiştir.

Otorapor Akademi
Otorapor, kendi bünyesinde yetiştirdiği ekspertiz uzmanlarını görevlendirmektedir. Otorapor Akademi bünyesinde eğitimini başarıyla tamamlayan adaylar, eğitimin ardından sertifikalı oto ekspertiz uzmanı olarak görevlendirilmektedir.

Otorapor Bayisi Olmak
Otorapor, denenmiş ve kanıtlanmış başarılarıyla rakiplerinden her zaman bir adım önde yer almaktadır. Bu başarılara ortak olmak için başvuruda(https://otorapor.com/bayilik-franchise-basvurusu) bulunabilirsiniz. Otorapor bayilik şartlarını (https://otorapor.com/bayilik-franchise-sartlari) karşılayan adayların değerlendirme süreci tamamlandıktan sonra bayi açılış süreci başlamaktadır. Ayrıca, farklı bir marka çatısı altında bulunan ekspertiz firmalarının Otorapor’a dönüşüm (https://otorapor.com/Form/Index?id=18) başvuruları da değerlendirilmektedir.

Otorapor Mobil ile Ekspertiz Raporunuz Cebinizde
Otorapor’un güçlü bilişim altyapısının bir ürünü olan Otorapor Mobil(https://otorapor.com/otorapor-mobil) uygulaması ile ekspertiz raporunu istediğiniz her an yanınızda taşıyabilme imkanına sahipsiniz. QR kod(https://www.youtube.com/watch?v=HCrSGecjJ8c&t=262s) uygulamasıyla ekspertiz raporunuzu dijital olarak mobil cihazlarınıza kaydedebilirsiniz.

Eski Ekspertiz Raporunuza Erişin
Rapor sorgulama ekranından (https://otorapor.com/Arac/Rapor) eski ekspertiz raporunuza ulaşabilir, satın almayı düşündüğünüz araç daha önce otoraporlandıysa bu aracın eski ekspertiz raporunu sorgulayabilirsiniz. Sorgulama sonucunda aracın raporunu dijital olarak saklayabilirsiniz.

Otorapor Youtube Kanalı ile Otomobil Gündemi
Birbirinden farklı içeriklerin sunulduğu Otorapor youtube kanalında (https://www.youtube.com/user/otorapor), otomobil gündemine dair gelişmeleri takip edebilir ve otomobil hakkında sıra dışı bilgilere sahip olabilirsiniz. Her hafta paylaşılan eğitici ve bilgilendirici videoları kaçırmamak için youtube kanalımızı ziyaret etmeyi ve abone olmayı unutmayın.

Göz atın

Elektikli araçta bitcoin madenciliği yapılır mı? (https://www.youtube.com/watch?v=vBkIxD9TwRw&t=102s)

Otomobil Sektörüne Balyoz: Çip Krizi (https://www.youtube.com/watch?v=beiVwvZTAo0&t=1388s)

Devamını Göster