• TARAFSIZ, BAĞIMSIZ, PROFESYONEL

Elektrikli Otomobillerin Ekspertizi Nasıl Yapılır?
Elektrikli otomobiller hayatımızın önemli bir parçası haline geliyor. Trafikte az karşılaştığımız ve ilgimizi çeken bu modeller, yakın zamanda bizler için vazgeçilmez olacak. Durum böyle olunca elektrikli otomobiller hakkındaki bilgi ihtiyacımız artmaktadır. Bu araçlar hakkında bilmemiz gereken ve bu araçları satın almadan önce dikkat etmemiz gereken temel noktalar bulunmaktadır. Cevabı en çok merak edilen soru ise satın almayı düşündüğümüz elektrikli otomobillerin ekspertizinin nasıl yapıldığıdır.Elektrikli Otomobiller Hakkında    

         

Elektrikli otomobiller, çağımızın önemli icatlarından birisi olarak hızla hayatımızdaki yerini almaktadır. 1900’lü yıllardan itibaren elektrikli araba üretimi için girişimlerde bulunulmuştur ve birçok başarılı girişim gerçekleşmiştir. Ancak tüketicinin ihtiyaçlarına tam anlamıyla karşılık veren ve büyük ölçekte seri üretimi gerçekleştirilen ilk elektrikli otomobil Toyota’nın Prius Hybrid modeli olmuştur. 
Elektrikli otomobillerin üretiminde son yıllarda oldukça önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Birçok otomobil markası elektrikli ve hybrid araç modelleri üretmeye başlamıştır. Hatta Audi, Volvo, Jaguar gibi sektörün önde gelen bazı markaları 2033 yılına kadar benzinli ve dizel araç üretimini kademeli olarak durdurmayı planladıklarını açıkladı. Dünya’nın birçok ülkesinde elektrikli ve hybrid araç kullanımını teşvik edecek yasalar ve uygulamalar hayata geçirilmeye başlanmıştır. Dolayısıyla elektrikli otomobillerin önemi her geçen gün daha da artacaktır ve hayatımızda önemli yer tutmaya başlayacaktır. Tüm bunların yanı sıra elektrikli otomobil ile kripto para madenciliği gibi yeniliklçi fikirlere dair girişimlere vesile olmaktadır.Elektrikli otomobil denince akla gelen ilk marka şüphesiz Amerika merkezli Tesla olmaktadır. Tesla’nın ürettiği modeller, otomobil piyasasında ses getirmiştir ve oldukça beğeni toplamıştır. Türkiye’de satılan elektrikli ve hybrid araç sayılarında da artış yaşanmaktadır. TUİK verilerine göre 2021 yılı Haziran sonunda Türkiye’de trafiğe kayıtlı elektrikli ve hybrid araç sayısı 64.205 adet ile bir önceki yıla oranla iki kat daha fazladır.


Türkiye’de satılan bazı elektrikli ve hybrid araç markaları

 

Porsche Taycan, Canamera

Toyota Yaris, Auris, Prius, C-HR,

Audi A4, A7, E-Tron

BMW 5 serisi, 7 serisi, i serisi

Fiat 500

Honda Civic, CR-Z, E Serisi

Hyundai Ioniq, i20

Lexus CT, ES, GS, LC, LS

Mercedes Benz C serisi, E serisi, S serisi

Mini Cooper

Renault Twizy, ZOE

Seat Leon

Smart Fortwo, Forfour

Suzuki Swift

Volkwagen Golf, ID.3, Up Club

Volvo S90

TeslaElektrikli Otomobillerin Ekspertizi


Tüm araçlarda olduğu gibi elektrikli araçların da satın alınmadan önce mutlaka ekspertiz uzmanları tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu otomobillerin daha hassas ve değerli olduğu düşünülürse, ekspertiz yaptırmanın çok daha önemli olduğu açıktır.

Elektrikli araçlara ekspertiz yapılırken normal testlere(kaporta, boya, motor, mekanik, genel kondisyon) ek olarak elektrikli motor ve aksamlarının da kontrolleri gerçekleştirilmektedir. Batarya performansı, ömrü, kapasitesi, ısı ve voltaj durumu, şarj yatağının durumu ve şarj olma süresi, elektrikli motorun performansı, jeneratörün genel kondisyonu, dönüştürücülerin performansı gibi kontrollerle araçların ekspertizi yapılmaktadır.

Satın almayı düşündüğünüz elektrikli aracın doğru tercih olup olmadığını öğrenmek için mutlaka Otorapor bayisinde ekspertizini yaptırmayı ihmal etmeyin. Size en uygun bayide hemen randevu almak için: https://otorapor.com/Arac/RandevuOto Ekspertiz Nedir?
Oto ekspertiz; bir otomobilin, konusunda uzman personeller tarafından teknik cihazlar yardımıyla A’dan Z’ye incelenmesi ve tüm kontrollerin sonucunda aracın genel durumuna dair rapor oluşturulmasıdır. Ekspertiz raporu(link: https://otorapor.com/ornek-raporlar2), aracın teknik incelemelerinin yanı sıra Otorapor ekspertiz uzmanlarının görüşlerini, değerlendirmelerini ve aracın masraf çıkartabilecek parçaları gibi yorumları da içermektedir. Tam kapsamlı bir ekspertizde; kaporta/boya, motor, mekanik, fren/süspansiyon, dinamometre, iç ve dış kondisyon, OBD/beyin testleri ve aracın borç/ceza sorgulamaları gerçekleştirilmektedir. Hemen randevu(link: https://otorapor.com/Arac/Randevu) alarak kendi aracınızın veya satın alacağınız aracın durumu hakkında detaylı rapora sahip olun.

Neden Oto Ekspertiz Yaptırılmalı?
Otomobil satın almadan önce mutlaka ekspertiz yaptırarak yatırımınızı garanti altına almalısınız. Satın alacağınız aracı gerçek değerinde almak, aracın performansını bilmek ve satarken sürprizle karşılaşmamak için Otoraporlamalısınız. Ekspertiz yaptırmadan satın alacağınız aracın; kilometresinin düşürülmüş, kayıt dışı tamir işlemi görmüş, çeşitli hilelerde(link: https://otorapor.com/ikinci-elde-dolandiricilik-hikayeleri) kullanılmış ve bilmediğiniz kusurlarının örtülmüş olma ihtimali oldukça yüksektir.

Kurumsal Oto Ekspertiz
Türkiye’de gelişmekte olan ekspertiz sektörünün en önemli kriterlerine Otorapor ile sahip olabilirsiniz. Tüm operasyonunu tarafsızlık ve bağımsızlık ilkesiyle gerçekleştiren Otorapor, ikinci el otomobil ticaretinin güvenle gerçekleşmesini sağlamaktadır. Hem ekspertiz öncesinde hem de ekspertiz sonrasında sunduğu hizmetler ve çözümlerle müşterilerine sıra dışı bir deneyim sunmaktadır.

501 Nokta Ekspertiz
Aracınızın ekspertizi, Otorapor tarafından tescillenmiş 501 noktanın kontrolleri yapılarak gerçekleştirilir. Tüm bu noktalara ait detaylı raporlama yapılır. Tüm müşterilerimize hitap eden, farklı kontrol noktalarına sahip ekspertiz paketleri (link: https://otorapor.com/coklu-paketler2) bulunmaktadır. Aracınızın markasına, modeline ve taleplerinize göre paketlerden birisini tercih ederek ekspertiz işlemlerine başlayabilirsiniz.

Otorapor ile TSE Belgeli Ekspertiz
TSE tarafından istenen tüm şartları karşılayan ekspertiz bayileri, hizmet yeterlilik belgesi ile sertifikalandırılır. Bu sertifika sayesinde ekspertiz raporu, TSE hizmet standartları çerçevesinde oluşturulur.

Otorapor ile Garantili Ekspertiz
Otorapor, garanti şartlarını (link: https://otorapor.com/2--el-otomobil-garantisi) sağlaması durumunda (yaş,km,ağır hasarsızlık,kg vb.) ekspertizi yapılan araca kaporta/boya ve motor/mekanik garanti poliçesi oluşturmaktadır. Garantinin süresi içerisinde aracınızı garanti altında kullanma imkanına sahip olacaksınız.

Oto Ekspertiz Yaptırmak Zorunlu mu?
2.El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticaretine İlişkin Yönetmelik’e (https://otorapor.com/ikinciel-yasasi) göre; ikinci el otomobil veya arazi taşıtı satışı yapan işletme tarafından, satışın yapıldığı tarihten üç gün içinde yapılmış olan ekspertiz raporu şartı aranmaktadır. Bu zorunluluk şahsi alım/satımlar için henüz zorunlu hale getirilmemiştir.

Otorapor Akademi
Otorapor, kendi bünyesinde yetiştirdiği ekspertiz uzmanlarını görevlendirmektedir. Otorapor Akademi bünyesinde eğitimini başarıyla tamamlayan adaylar, eğitimin ardından sertifikalı oto ekspertiz uzmanı olarak görevlendirilmektedir.

Otorapor Bayisi Olmak
Otorapor, denenmiş ve kanıtlanmış başarılarıyla rakiplerinden her zaman bir adım önde yer almaktadır. Bu başarılara ortak olmak için başvuruda(https://otorapor.com/bayilik-franchise-basvurusu) bulunabilirsiniz. Otorapor bayilik şartlarını (https://otorapor.com/bayilik-franchise-sartlari) karşılayan adayların değerlendirme süreci tamamlandıktan sonra bayi açılış süreci başlamaktadır. Ayrıca, farklı bir marka çatısı altında bulunan ekspertiz firmalarının Otorapor’a dönüşüm (https://otorapor.com/Form/Index?id=18) başvuruları da değerlendirilmektedir.

Otorapor Mobil ile Ekspertiz Raporunuz Cebinizde
Otorapor’un güçlü bilişim altyapısının bir ürünü olan Otorapor Mobil(https://otorapor.com/otorapor-mobil) uygulaması ile ekspertiz raporunu istediğiniz her an yanınızda taşıyabilme imkanına sahipsiniz. QR kod(https://www.youtube.com/watch?v=HCrSGecjJ8c&t=262s) uygulamasıyla ekspertiz raporunuzu dijital olarak mobil cihazlarınıza kaydedebilirsiniz.

Eski Ekspertiz Raporunuza Erişin
Rapor sorgulama ekranından (https://otorapor.com/Arac/Rapor) eski ekspertiz raporunuza ulaşabilir, satın almayı düşündüğünüz araç daha önce otoraporlandıysa bu aracın eski ekspertiz raporunu sorgulayabilirsiniz. Sorgulama sonucunda aracın raporunu dijital olarak saklayabilirsiniz.

Otorapor Youtube Kanalı ile Otomobil Gündemi
Birbirinden farklı içeriklerin sunulduğu Otorapor youtube kanalında (https://www.youtube.com/user/otorapor), otomobil gündemine dair gelişmeleri takip edebilir ve otomobil hakkında sıra dışı bilgilere sahip olabilirsiniz. Her hafta paylaşılan eğitici ve bilgilendirici videoları kaçırmamak için youtube kanalımızı ziyaret etmeyi ve abone olmayı unutmayın.

Göz atın

Elektikli araçta bitcoin madenciliği yapılır mı? (https://www.youtube.com/watch?v=vBkIxD9TwRw&t=102s)

Otomobil Sektörüne Balyoz: Çip Krizi (https://www.youtube.com/watch?v=beiVwvZTAo0&t=1388s)

Devamını Göster