• TARAFSIZ, BAĞIMSIZ, PROFESYONEL

İlginç Otomobil Terimlerinden Bir Tanesi: Marşpiyel

(Son Güncelleme : 17.01.2024 )

Marşpiyel Nedir

Otomobille ilgili bilmediğimiz ve adını duyduğumuzda kulağa garip gelen birçok parça olduğunu söylememiz mümkün. Bu parçalardan bir tanesi de marşpiyel. Aracın gövdesinde yer alan marşpiyeller aracın hem estetik hem de işlevsel açıdan önemli bir parçasıdır.


Bir Araç Yaklaşık Kaç Parçadan Oluşur? başlıklı yazımızda bahsettiğimiz üzere, Toyota'ya göre bir araç yaklaşık 30.000 parçadan meydana gelmektedir. Hal böyle olunca ismini dahi duyduğumuzda anlam veremediğimiz parçaların olması muhtemel. Marşpiyel o kadar kuytu köşelerde yer alan ve bilinmezlik içerisinde kalan parçalardan birisi olmasa da birçok sürücü tarafından daha önce hiç duyulmamış olabilir.


  1. 1. Marşpiyel Nedir? Araçta Nerede Bulunur?
  2. 2. Marşpiyelin Yapısı ve Tamiri
  3. 3. Oto Ekspertizde Marşpiyel


Marşpiyel Nedir? Araçta Nerede Bulunur?


Sol Ön Marşpiyel

Marşpiyeli kısaca tanımlamak gerekirse; otomobilin ön tarafından arka tarafına doğru kapı altlarından uzanan, aracın bel altı diye de tabir edilen alanın içerisinde yer alan uzun parçadır. Otomobillerin hem sağında hede solunda yer alarak yandan gelebilecek potansiyel darbelere karşı koruma görevi üstlenir. Aynı zamanda aracın estetik görünmesini ve aerodinamiğini etkileten bileşenlerden bir tanesidir.


Marşpiyelin Yapısı ve Tamiri


Marşpiyeller çoğunlukla plastik ve demirden yapılmaktadır. Aracın en alt kısmında olması nedeniyle kaldırıma sürtme, duvara sürtme, yerde bulunan zarar verebilecek objeler nedeniyle hasar alma vb. durumlarla karşılaşılma ihtimali oldukça yüksektir. Herhangi bir hasar alması durumunda kolaylıkla boyanabilen ve tamir edilebilen bir parça olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla marşpiyellerde meydana gelebilecek boya ve onarma işlemi araçta önemli bir değer kaybına sebep olmaz


Biliyor musunuz?

Bayilerimizde ekspertizini yaptığımız her 3 araçtan 1 tanesinin marşpiyelinde hasar/boya/onarım durumu mevcut

Oto Ekspertizde Marşpiyel


Hasarlı Marşpiyel

Oto ekspertiz raporlarında kaporta/boya testi yapılan her aracın marşpiyelleri de kontrol edilmektedir. Boya, hasar, onarım, değişim, kesme-ekleme gibi kontroller yapılarak ekspertiz raporlarında parçanın durumu hakkında bilgi verilir. Kısaca bu tespitlerin üzerinden geçecek olursak;

-Boyalı: Daha önceden lokal veya tamamen boya işlemi uygulandığı anlamına gelir. Plastik marşpiyel boyama işlemi sıklıkla karşılaşılan bir -durumdur.
-Değişen: Herhangi bir kaza/hasar nedeniyle marşpiyelin değiştirilmiştir.
-İşlemli/Çekiçle Doğrultma: Hasar almış bir kısım nedeniyle düzeltme/onarma işlemi uygulanmıştır.
-Kaynak Yapılmış: Demirden yapılmış marşpiyellerde karşılaşılabilir. Bir hasar veya düzeltme nedeniyle belirli bir bölümüne kaynak yapılması durumunda bu tespitle karşılaşılabilir.


Marşpiyellerle ilgili bahsettiğimiz temel bilgiler neticesinde, her ne kadar maddi açıdan diğer parçalara nispeten daha az öneme sahip olsa da aracın önemli parçalarından bir tanesi olarak kabul etmemiz gerekir.


Oto Ekspertiz Nedir?
Oto ekspertiz; bir otomobilin, konusunda uzman personeller tarafından teknik cihazlar yardımıyla A’dan Z’ye incelenmesi ve tüm kontrollerin sonucunda aracın genel durumuna dair rapor oluşturulmasıdır. Ekspertiz raporu(link: https://otorapor.com/ornek-raporlar2), aracın teknik incelemelerinin yanı sıra Otorapor ekspertiz uzmanlarının görüşlerini, değerlendirmelerini ve aracın masraf çıkartabilecek parçaları gibi yorumları da içermektedir. Tam kapsamlı bir ekspertizde; kaporta/boya, motor, mekanik, fren/süspansiyon, dinamometre, iç ve dış kondisyon, OBD/beyin testleri ve aracın borç/ceza sorgulamaları gerçekleştirilmektedir. Hemen randevu(link: https://otorapor.com/Arac/Randevu) alarak kendi aracınızın veya satın alacağınız aracın durumu hakkında detaylı rapora sahip olun.

Neden Oto Ekspertiz Yaptırılmalı?
Otomobil satın almadan önce mutlaka ekspertiz yaptırarak yatırımınızı garanti altına almalısınız. Satın alacağınız aracı gerçek değerinde almak, aracın performansını bilmek ve satarken sürprizle karşılaşmamak için Otoraporlamalısınız. Ekspertiz yaptırmadan satın alacağınız aracın; kilometresinin düşürülmüş, kayıt dışı tamir işlemi görmüş, çeşitli hilelerde(link: https://otorapor.com/ikinci-elde-dolandiricilik-hikayeleri) kullanılmış ve bilmediğiniz kusurlarının örtülmüş olma ihtimali oldukça yüksektir.

Kurumsal Oto Ekspertiz
Türkiye’de gelişmekte olan ekspertiz sektörünün en önemli kriterlerine Otorapor ile sahip olabilirsiniz. Tüm operasyonunu tarafsızlık ve bağımsızlık ilkesiyle gerçekleştiren Otorapor, ikinci el otomobil ticaretinin güvenle gerçekleşmesini sağlamaktadır. Hem ekspertiz öncesinde hem de ekspertiz sonrasında sunduğu hizmetler ve çözümlerle müşterilerine sıra dışı bir deneyim sunmaktadır.

501 Nokta Ekspertiz
Aracınızın ekspertizi, Otorapor tarafından tescillenmiş 501 noktanın kontrolleri yapılarak gerçekleştirilir. Tüm bu noktalara ait detaylı raporlama yapılır. Tüm müşterilerimize hitap eden, farklı kontrol noktalarına sahip ekspertiz paketleri (link: https://otorapor.com/coklu-paketler2) bulunmaktadır. Aracınızın markasına, modeline ve taleplerinize göre paketlerden birisini tercih ederek ekspertiz işlemlerine başlayabilirsiniz.

Otorapor ile TSE Belgeli Ekspertiz
TSE tarafından istenen tüm şartları karşılayan ekspertiz bayileri, hizmet yeterlilik belgesi ile sertifikalandırılır. Bu sertifika sayesinde ekspertiz raporu, TSE hizmet standartları çerçevesinde oluşturulur.

Otorapor ile Garantili Ekspertiz
Otorapor, garanti şartlarını (link: https://otorapor.com/2--el-otomobil-garantisi) sağlaması durumunda (yaş,km,ağır hasarsızlık,kg vb.) ekspertizi yapılan araca kaporta/boya ve motor/mekanik garanti poliçesi oluşturmaktadır. Garantinin süresi içerisinde aracınızı garanti altında kullanma imkanına sahip olacaksınız.

Oto Ekspertiz Yaptırmak Zorunlu mu?
2.El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticaretine İlişkin Yönetmelik’e (https://otorapor.com/ikinciel-yasasi) göre; ikinci el otomobil veya arazi taşıtı satışı yapan işletme tarafından, satışın yapıldığı tarihten üç gün içinde yapılmış olan ekspertiz raporu şartı aranmaktadır. Bu zorunluluk şahsi alım/satımlar için henüz zorunlu hale getirilmemiştir.

Otorapor Akademi
Otorapor, kendi bünyesinde yetiştirdiği ekspertiz uzmanlarını görevlendirmektedir. Otorapor Akademi bünyesinde eğitimini başarıyla tamamlayan adaylar, eğitimin ardından sertifikalı oto ekspertiz uzmanı olarak görevlendirilmektedir.

Otorapor Bayisi Olmak
Otorapor, denenmiş ve kanıtlanmış başarılarıyla rakiplerinden her zaman bir adım önde yer almaktadır. Bu başarılara ortak olmak için başvuruda(https://otorapor.com/bayilik-franchise-basvurusu) bulunabilirsiniz. Otorapor bayilik şartlarını (https://otorapor.com/bayilik-franchise-sartlari) karşılayan adayların değerlendirme süreci tamamlandıktan sonra bayi açılış süreci başlamaktadır. Ayrıca, farklı bir marka çatısı altında bulunan ekspertiz firmalarının Otorapor’a dönüşüm (https://otorapor.com/Form/Index?id=18) başvuruları da değerlendirilmektedir.

Otorapor Mobil ile Ekspertiz Raporunuz Cebinizde
Otorapor’un güçlü bilişim altyapısının bir ürünü olan Otorapor Mobil(https://otorapor.com/otorapor-mobil) uygulaması ile ekspertiz raporunu istediğiniz her an yanınızda taşıyabilme imkanına sahipsiniz. QR kod(https://www.youtube.com/watch?v=HCrSGecjJ8c&t=262s) uygulamasıyla ekspertiz raporunuzu dijital olarak mobil cihazlarınıza kaydedebilirsiniz.

Eski Ekspertiz Raporunuza Erişin
Rapor sorgulama ekranından (https://otorapor.com/Arac/Rapor) eski ekspertiz raporunuza ulaşabilir, satın almayı düşündüğünüz araç daha önce otoraporlandıysa bu aracın eski ekspertiz raporunu sorgulayabilirsiniz. Sorgulama sonucunda aracın raporunu dijital olarak saklayabilirsiniz.

Otorapor Youtube Kanalı ile Otomobil Gündemi
Birbirinden farklı içeriklerin sunulduğu Otorapor youtube kanalında (https://www.youtube.com/user/otorapor), otomobil gündemine dair gelişmeleri takip edebilir ve otomobil hakkında sıra dışı bilgilere sahip olabilirsiniz. Her hafta paylaşılan eğitici ve bilgilendirici videoları kaçırmamak için youtube kanalımızı ziyaret etmeyi ve abone olmayı unutmayın.

Göz atın

Elektikli araçta bitcoin madenciliği yapılır mı? (https://www.youtube.com/watch?v=vBkIxD9TwRw&t=102s)

Otomobil Sektörüne Balyoz: Çip Krizi (https://www.youtube.com/watch?v=beiVwvZTAo0&t=1388s)

Devamını Göster