• TARAFSIZ, BAĞIMSIZ, PROFESYONEL

Yedek Parçası Ucuz OtomobillerOtomobil satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi, satın almaya karar verdiğiniz aracın yedek parça tedariğinin kolaylığı ve fiyatının ucuz olmasıdır. Birçok deneyimli araç sahibi bu konuda oldukça dikkatli davranmaktadır. Çünkü otomobil, sürekli yatırım gerektiren ve devamlı maliyeti olan bir emtiadır. Yedek parçası pahalı araçlarda oluşabilecek herhangi bir arıza ya da hasar durumunda, bu maliyetlerin can sıkıcı noktalara gelmesine neden olabilmektedir.


Yedek Parçası Ucuz Olan Otomobiller

Ülkemizde yedek parçası ucuz olan birçok model bulunmaktadır. Özellikle taksiciler, araç kiralama firmaları, kuryeler, servisler vb. Trafikte geçirdiği süre yüksek olan iş kolları için yedek parçaların uygun olması çok önemli bir kriterdir. Çünkü bu araçların sürekli trafikte olması nedeniyle kaza yapma ve parçaların ömrünün çabuk bitme ihtimali daha fazladır.
Genellikle yedek parçası ucuz olan bazı markalar;

- Hyundai
- Renault
- Fiat
- Ford
- Dacia
- Toyota

Özellikle belirtilmesi gereken bir husus da aynı markaya ait farklı modellerin yedek parça fiyatları arasında ciddi farklılıklar olabilmektedir. Dolayısıyla araştırma yaparken satın almayı düşündüğünüz modelin fiyatları üzerinden değerlendirme yapılmalıdır. BMW, Mercedes, Audi, Volvo, Opel ve Ford(bazı modelleri) gibi markaların yedek parçaları daha pahalı olabilmektedir.


Türkiye’deki otomobillerin yedek parça fiyatlarını etkileyen faktörlerden bir tanesi, bazı farklı marka ve modellerin yedek parçalarının birbiriyle aynı olmasıdır. Örneğin; Renault ile Dacia’nın bazı modellerinde aynı parçaları kullanılması mümkündür. Bu durum genellikle yedek parça fiyatlarının daha düşük olmasına sağlamaktadır.
Fiyatların düşük olmasını sağlayan bir başka faktör ise otomobilin nerede üretildiğidir. Türkiye’de üretilen otomobillerin yedek parçaları diğer markalara nispeten çok daha ucuz olabilmektedir.


Türkiye’de Üretilen Otomobiller

Fiat - Egea: Fiat markasınında Egea modeli Bursa’daki TOFAŞ fabrikasında üretilmektedir. 40 farklı ülkeye ihraç edilen model, Türkiye’de en çok kullanılan modeller arasında da yer almaktadır. 2021 yılında 121.254 adet ile Türkiye’de en çok satılan otomobil markası olmuştur.
Ford - Tourneo Courier, Tourneo Custom, Transit, Transit Courier, Transit Custom, Trucks: Ford markasının Transit ve Courier modelleri FordOtosan tarafından Kocaeli Gölcük fabrikasında üretilmektedir. Trucks modeli ise 1082 yılından beri Eskişehir fabrikasında üretilmektedir.
Hyundai- i10, i20: Hyundai’nin İzmit’teki yıllık üretim kapasitesi 203 adet olan fabrikasında üretilen i10 ve i20 modelleri, hem Avrupa’ya ihracat edilen hem de Türkiye’de çok tercih edilen modeller arasında yer alıyor.
Renault - Clio, Megane Sedan: Bursa’da Oyak Renault fabrikalarında üretilen bu modeller 2012 yılından beri dünyaya ihraç ediliyor. Özellikle Clio modeli, Türkiye’deki filo şirketlerinin ihtiyaçları doğrultusunda büyük talep görmektedir.
Toyota - Corolla, C-HR: Hybrid denince ilk akla gelen modellerden olan C-HR ve yeni Corolla, Toyota’nın Sakarya’daki fabrikasında üretilmektedir.
Isuzu - D-MAX: Dünya’nın farklı ülkelerinde talep gören Isuzu’nun pick-up modeli D-MAX’in üretildiği ülkelerden birisi de Türkiye oldu.

Oto Ekspertiz Nedir?
Oto ekspertiz; bir otomobilin, konusunda uzman personeller tarafından teknik cihazlar yardımıyla A’dan Z’ye incelenmesi ve tüm kontrollerin sonucunda aracın genel durumuna dair rapor oluşturulmasıdır. Ekspertiz raporu(link: https://otorapor.com/ornek-raporlar2), aracın teknik incelemelerinin yanı sıra Otorapor ekspertiz uzmanlarının görüşlerini, değerlendirmelerini ve aracın masraf çıkartabilecek parçaları gibi yorumları da içermektedir. Tam kapsamlı bir ekspertizde; kaporta/boya, motor, mekanik, fren/süspansiyon, dinamometre, iç ve dış kondisyon, OBD/beyin testleri ve aracın borç/ceza sorgulamaları gerçekleştirilmektedir. Hemen randevu(link: https://otorapor.com/Arac/Randevu) alarak kendi aracınızın veya satın alacağınız aracın durumu hakkında detaylı rapora sahip olun.

Neden Oto Ekspertiz Yaptırılmalı?
Otomobil satın almadan önce mutlaka ekspertiz yaptırarak yatırımınızı garanti altına almalısınız. Satın alacağınız aracı gerçek değerinde almak, aracın performansını bilmek ve satarken sürprizle karşılaşmamak için Otoraporlamalısınız. Ekspertiz yaptırmadan satın alacağınız aracın; kilometresinin düşürülmüş, kayıt dışı tamir işlemi görmüş, çeşitli hilelerde(link: https://otorapor.com/ikinci-elde-dolandiricilik-hikayeleri) kullanılmış ve bilmediğiniz kusurlarının örtülmüş olma ihtimali oldukça yüksektir.

Kurumsal Oto Ekspertiz
Türkiye’de gelişmekte olan ekspertiz sektörünün en önemli kriterlerine Otorapor ile sahip olabilirsiniz. Tüm operasyonunu tarafsızlık ve bağımsızlık ilkesiyle gerçekleştiren Otorapor, ikinci el otomobil ticaretinin güvenle gerçekleşmesini sağlamaktadır. Hem ekspertiz öncesinde hem de ekspertiz sonrasında sunduğu hizmetler ve çözümlerle müşterilerine sıra dışı bir deneyim sunmaktadır.

501 Nokta Ekspertiz
Aracınızın ekspertizi, Otorapor tarafından tescillenmiş 501 noktanın kontrolleri yapılarak gerçekleştirilir. Tüm bu noktalara ait detaylı raporlama yapılır. Tüm müşterilerimize hitap eden, farklı kontrol noktalarına sahip ekspertiz paketleri (link: https://otorapor.com/coklu-paketler2) bulunmaktadır. Aracınızın markasına, modeline ve taleplerinize göre paketlerden birisini tercih ederek ekspertiz işlemlerine başlayabilirsiniz.

Otorapor ile TSE Belgeli Ekspertiz
TSE tarafından istenen tüm şartları karşılayan ekspertiz bayileri, hizmet yeterlilik belgesi ile sertifikalandırılır. Bu sertifika sayesinde ekspertiz raporu, TSE hizmet standartları çerçevesinde oluşturulur.

Otorapor ile Garantili Ekspertiz
Otorapor, garanti şartlarını (link: https://otorapor.com/2--el-otomobil-garantisi) sağlaması durumunda (yaş,km,ağır hasarsızlık,kg vb.) ekspertizi yapılan araca kaporta/boya ve motor/mekanik garanti poliçesi oluşturmaktadır. Garantinin süresi içerisinde aracınızı garanti altında kullanma imkanına sahip olacaksınız.

Oto Ekspertiz Yaptırmak Zorunlu mu?
2.El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticaretine İlişkin Yönetmelik’e (https://otorapor.com/ikinciel-yasasi) göre; ikinci el otomobil veya arazi taşıtı satışı yapan işletme tarafından, satışın yapıldığı tarihten üç gün içinde yapılmış olan ekspertiz raporu şartı aranmaktadır. Bu zorunluluk şahsi alım/satımlar için henüz zorunlu hale getirilmemiştir.

Otorapor Akademi
Otorapor, kendi bünyesinde yetiştirdiği ekspertiz uzmanlarını görevlendirmektedir. Otorapor Akademi bünyesinde eğitimini başarıyla tamamlayan adaylar, eğitimin ardından sertifikalı oto ekspertiz uzmanı olarak görevlendirilmektedir.

Otorapor Bayisi Olmak
Otorapor, denenmiş ve kanıtlanmış başarılarıyla rakiplerinden her zaman bir adım önde yer almaktadır. Bu başarılara ortak olmak için başvuruda(https://otorapor.com/bayilik-franchise-basvurusu) bulunabilirsiniz. Otorapor bayilik şartlarını (https://otorapor.com/bayilik-franchise-sartlari) karşılayan adayların değerlendirme süreci tamamlandıktan sonra bayi açılış süreci başlamaktadır. Ayrıca, farklı bir marka çatısı altında bulunan ekspertiz firmalarının Otorapor’a dönüşüm (https://otorapor.com/Form/Index?id=18) başvuruları da değerlendirilmektedir.

Otorapor Mobil ile Ekspertiz Raporunuz Cebinizde
Otorapor’un güçlü bilişim altyapısının bir ürünü olan Otorapor Mobil(https://otorapor.com/otorapor-mobil) uygulaması ile ekspertiz raporunu istediğiniz her an yanınızda taşıyabilme imkanına sahipsiniz. QR kod(https://www.youtube.com/watch?v=HCrSGecjJ8c&t=262s) uygulamasıyla ekspertiz raporunuzu dijital olarak mobil cihazlarınıza kaydedebilirsiniz.

Eski Ekspertiz Raporunuza Erişin
Rapor sorgulama ekranından (https://otorapor.com/Arac/Rapor) eski ekspertiz raporunuza ulaşabilir, satın almayı düşündüğünüz araç daha önce otoraporlandıysa bu aracın eski ekspertiz raporunu sorgulayabilirsiniz. Sorgulama sonucunda aracın raporunu dijital olarak saklayabilirsiniz.

Otorapor Youtube Kanalı ile Otomobil Gündemi
Birbirinden farklı içeriklerin sunulduğu Otorapor youtube kanalında (https://www.youtube.com/user/otorapor), otomobil gündemine dair gelişmeleri takip edebilir ve otomobil hakkında sıra dışı bilgilere sahip olabilirsiniz. Her hafta paylaşılan eğitici ve bilgilendirici videoları kaçırmamak için youtube kanalımızı ziyaret etmeyi ve abone olmayı unutmayın.

Göz atın

Elektikli araçta bitcoin madenciliği yapılır mı? (https://www.youtube.com/watch?v=vBkIxD9TwRw&t=102s)

Otomobil Sektörüne Balyoz: Çip Krizi (https://www.youtube.com/watch?v=beiVwvZTAo0&t=1388s)

Devamını Göster