Toyota’nın Model İsimlerinin Anlamları Hakkında

Araç üretimi olmayan ülkemizde doğal olarak sahip olduğumuz araç isimleri de genel olarak yabancı kökenlidir. Kimi modellerin anlamlarını bilmesek te kimi modellerin isimleri de dikkatimizi çekmektedir. Zamanla araç ismini duya duya kulağımız alışmaktadır. Ülkemizin ilk üretilen aracı olan Devrim, anlam bakımından ülkemizin mantalitesini yansıtıyor ve ne kastettiğini anlamak için bir sözlük karıştırmamıza gerek duymuyorduk.
Ülkemizde üretilen, Murat, Kartal, Doğan gibi isimlerde yabancı menşeili arabaların tasarımları ve teknolojileri sahipti. Bunlarda bizim sayılmaktaydı isimlerinden ötürü. 2015 yılında Hyundai’de buna benzer Aslan marka araç üreteceği yönünde haberler yayılmıştı.
Hyundai bu araç üretimini gerçekleştir mi bilemeyiz fakat onlar bizim yapımızı çözmüş durumdalar. Marka adları, seriler genelde üreticinin, mucidin tasarımcının veya ilham aldıkları bir kaynağın adını taşımaktadırlar. Genel de kulağa hoş gelen ve aklımızı çok karıştıran marka adları uzak doğudan gelmektedir. Hatta bazı modeller i10 , i20 , 320Ci gibi modeller vererek bu doyumu üst sınıra taşıyorlar. Tabi bu model isimleri bu amaçla mı rakamlardan oluşuyor bilinmez. Geçtiğimiz zamanlarda yaptığı açıklamalar ile sizlere Toyota markalı araçların model isimlerinin ne anlama geldiğini paylaşmak istedik. Önce ki iki konumuzu inceleyebilirsiniz.
İşte Toyota modellerinin anlamları;
  1. Toyota’nın Model İsimlerinin Anlamları 1 - https://otorapor.com/toyotanin-model-isimlerinin-anlamlari-1
  2. Toyota’nın Model İsimlerinin Anlamları 2 - https://otorapor.com/toyotanin-model-isimlerinin-anlamlari-2