• TARAFSIZ, BAĞIMSIZ, PROFESYONEL

Ekspertizden Önce Yapılabilecek Kontroller

Oto Ekspertizden Önce Bunları Mutlaka Kontrol Edin!

Satın almayı düşündüğünüz aracı oto ekspertize götürmeden önce biraz tanımak isteyebilirsiniz. Araç hakkında önemli temel bilgileri öğrendikten sonra emin adımlarla süreci başlatabilirsiniz. Bunun için tamamlamanız gereken birkaç adım bulunmaktadır;

Oto Ekspertizden Önce Bunları Mutlaka Kontrol Edin!
Eski Ekspertiz Raporunu Kontrol Edin
Eski Ekspertiz Raporunu Kontrol Edin

Satın almayı düşündüğünüz aracın daha önce Otorapor’da ekspertizinin yapıldığını sorgulayabilir ve varsa ekspertiz raporuna erişim sağlayabilirsiniz. Her yıl 1 milyona yakın aracın ekspertizini tamamladığımızı göz önünde bulundurursanız aracın ekspertiz raporuna ulaşma ihtimaliniz yüksek. Hemen şasi veya plaka numarasıyla ücretsiz sorgulayın.

Hasar/Tramer Sorgulaması Yapın

Hasar/Tramer sorgulamasında edindiğiniz bilgi aracın bir kazaya karışıp bunun sonucunda aldığı hasar bilgisi ve hasarın tutarını size sunar. Bu sorgulamada hasar sonucu bulunmaması aracın kazasının olmadığı anlamına gelmez.

Hasar/Tramer Sorgulaması Yapın

Kilometre Sorgulaması

Kilometre Sorgulaması
Kilometre Sorgulaması

İkinci otomobillerde en çok yaşanan sorunlardan bir tanesi de aracın kilometre değeriyle oynanmasıdır. Siz de ön bilgi almak amacıyla bu sorgulamayı yapabilirsiniz. Unutmayın! Otorapor bayilerinde kilometre kontrolü özel yazılımlarla ve mekanik kontrollerle desteklenerek yapılmaktadır.

OtoArşiv Kilometre Sorgulaması
OtoArşiv Kilometre Sorgulaması

Km Sorgusunu otomobil sektörünün en büyük bilgi havuzu olan Otoarşiv üzerinden de sorgulayabilirsiniz.

Aracın Ortalama Piyasasını Öğrenin

Aracın Ortalama Piyasasını Öğrenin
Aracın Ortalama Piyasasını Öğrenin

Aracın yapay zeka kullanılarak edinilmiş ortalama piyasa değerini öğrenmek için burayı kullanabilirsiniz.

Ekspertizden Önce

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

1
Randevu Alın

Ekspertiz hizmeti alacağınız saat diliminde öncelikli hizmet alabilmeniz için randevu alınmalıdır. Randevu için tıklayınız.

2
Yedek Anahtar

Araca ait yedek anahtarın olup olmadığını mutlaka teyit edilmeli. Yedek anahtar varsa satıcı tarafından getirilmesi talep edilmeli.

3
Ekspertiz Ücretinde Anlaşın

Alıcı ve Satıcı ekspertiz ücretini hangi koşullarda kimin ödeyeceği konusunda mutabakat sağlamalı.

4
Aracın Temizliği

Aracın ekspertizinin sağlıklı yapılabilmesi için temiz olması şarttır. Özellikle kaporta/boya kontrollerinde aracın temiz olması çok önemlidir.

Oto Ekspertiz Nedir?
Oto ekspertiz; bir otomobilin, konusunda uzman personeller tarafından teknik cihazlar yardımıyla A’dan Z’ye incelenmesi ve tüm kontrollerin sonucunda aracın genel durumuna dair rapor oluşturulmasıdır. Ekspertiz raporu(link: https://otorapor.com/ornek-raporlar2), aracın teknik incelemelerinin yanı sıra Otorapor ekspertiz uzmanlarının görüşlerini, değerlendirmelerini ve aracın masraf çıkartabilecek parçaları gibi yorumları da içermektedir. Tam kapsamlı bir ekspertizde; kaporta/boya, motor, mekanik, fren/süspansiyon, dinamometre, iç ve dış kondisyon, OBD/beyin testleri ve aracın borç/ceza sorgulamaları gerçekleştirilmektedir. Hemen randevu(link: https://otorapor.com/Arac/Randevu) alarak kendi aracınızın veya satın alacağınız aracın durumu hakkında detaylı rapora sahip olun.

Neden Oto Ekspertiz Yaptırılmalı?
Otomobil satın almadan önce mutlaka ekspertiz yaptırarak yatırımınızı garanti altına almalısınız. Satın alacağınız aracı gerçek değerinde almak, aracın performansını bilmek ve satarken sürprizle karşılaşmamak için Otoraporlamalısınız. Ekspertiz yaptırmadan satın alacağınız aracın; kilometresinin düşürülmüş, kayıt dışı tamir işlemi görmüş, çeşitli hilelerde(link: https://otorapor.com/ikinci-elde-dolandiricilik-hikayeleri) kullanılmış ve bilmediğiniz kusurlarının örtülmüş olma ihtimali oldukça yüksektir.

Kurumsal Oto Ekspertiz
Türkiye’de gelişmekte olan ekspertiz sektörünün en önemli kriterlerine Otorapor ile sahip olabilirsiniz. Tüm operasyonunu tarafsızlık ve bağımsızlık ilkesiyle gerçekleştiren Otorapor, ikinci el otomobil ticaretinin güvenle gerçekleşmesini sağlamaktadır. Hem ekspertiz öncesinde hem de ekspertiz sonrasında sunduğu hizmetler ve çözümlerle müşterilerine sıra dışı bir deneyim sunmaktadır.

501 Nokta Ekspertiz
Aracınızın ekspertizi, Otorapor tarafından tescillenmiş 501 noktanın kontrolleri yapılarak gerçekleştirilir. Tüm bu noktalara ait detaylı raporlama yapılır. Tüm müşterilerimize hitap eden, farklı kontrol noktalarına sahip ekspertiz paketleri (link: https://otorapor.com/coklu-paketler2) bulunmaktadır. Aracınızın markasına, modeline ve taleplerinize göre paketlerden birisini tercih ederek ekspertiz işlemlerine başlayabilirsiniz.

Otorapor ile TSE Belgeli Ekspertiz
TSE tarafından istenen tüm şartları karşılayan ekspertiz bayileri, hizmet yeterlilik belgesi ile sertifikalandırılır. Bu sertifika sayesinde ekspertiz raporu, TSE hizmet standartları çerçevesinde oluşturulur.

Otorapor ile Garantili Ekspertiz
Otorapor, garanti şartlarını (link: https://otorapor.com/2--el-otomobil-garantisi) sağlaması durumunda (yaş,km,ağır hasarsızlık,kg vb.) ekspertizi yapılan araca kaporta/boya ve motor/mekanik garanti poliçesi oluşturmaktadır. Garantinin süresi içerisinde aracınızı garanti altında kullanma imkanına sahip olacaksınız.

Oto Ekspertiz Yaptırmak Zorunlu mu?
2.El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticaretine İlişkin Yönetmelik’e (https://otorapor.com/ikinciel-yasasi) göre; ikinci el otomobil veya arazi taşıtı satışı yapan işletme tarafından, satışın yapıldığı tarihten üç gün içinde yapılmış olan ekspertiz raporu şartı aranmaktadır. Bu zorunluluk şahsi alım/satımlar için henüz zorunlu hale getirilmemiştir.

Otorapor Akademi
Otorapor, kendi bünyesinde yetiştirdiği ekspertiz uzmanlarını görevlendirmektedir. Otorapor Akademi bünyesinde eğitimini başarıyla tamamlayan adaylar, eğitimin ardından sertifikalı oto ekspertiz uzmanı olarak görevlendirilmektedir.

Otorapor Bayisi Olmak
Otorapor, denenmiş ve kanıtlanmış başarılarıyla rakiplerinden her zaman bir adım önde yer almaktadır. Bu başarılara ortak olmak için başvuruda(https://otorapor.com/bayilik-franchise-basvurusu) bulunabilirsiniz. Otorapor bayilik şartlarını (https://otorapor.com/bayilik-franchise-sartlari) karşılayan adayların değerlendirme süreci tamamlandıktan sonra bayi açılış süreci başlamaktadır. Ayrıca, farklı bir marka çatısı altında bulunan ekspertiz firmalarının Otorapor’a dönüşüm (https://otorapor.com/Form/Index?id=18) başvuruları da değerlendirilmektedir.

Otorapor Mobil ile Ekspertiz Raporunuz Cebinizde
Otorapor’un güçlü bilişim altyapısının bir ürünü olan Otorapor Mobil(https://otorapor.com/otorapor-mobil) uygulaması ile ekspertiz raporunu istediğiniz her an yanınızda taşıyabilme imkanına sahipsiniz. QR kod(https://www.youtube.com/watch?v=HCrSGecjJ8c&t=262s) uygulamasıyla ekspertiz raporunuzu dijital olarak mobil cihazlarınıza kaydedebilirsiniz.

Eski Ekspertiz Raporunuza Erişin
Rapor sorgulama ekranından (https://otorapor.com/Arac/Rapor) eski ekspertiz raporunuza ulaşabilir, satın almayı düşündüğünüz araç daha önce otoraporlandıysa bu aracın eski ekspertiz raporunu sorgulayabilirsiniz. Sorgulama sonucunda aracın raporunu dijital olarak saklayabilirsiniz.

Otorapor Youtube Kanalı ile Otomobil Gündemi
Birbirinden farklı içeriklerin sunulduğu Otorapor youtube kanalında (https://www.youtube.com/user/otorapor), otomobil gündemine dair gelişmeleri takip edebilir ve otomobil hakkında sıra dışı bilgilere sahip olabilirsiniz. Her hafta paylaşılan eğitici ve bilgilendirici videoları kaçırmamak için youtube kanalımızı ziyaret etmeyi ve abone olmayı unutmayın.

Göz atın

Elektikli araçta bitcoin madenciliği yapılır mı? (https://www.youtube.com/watch?v=vBkIxD9TwRw&t=102s)

Otomobil Sektörüne Balyoz: Çip Krizi (https://www.youtube.com/watch?v=beiVwvZTAo0&t=1388s)

Devamını Göster