• TARAFSIZ, BAĞIMSIZ, PROFESYONEL

İkinci Elde Dolandırıcılık Hikayeleri

(Son Güncelleme : 19.04.2021 )

Otomobil ticareti denildiği zaman her insanın aklında mutlaka bir kuşku ve şüphe oluşmaktadır. Ne yazık ki geçmişten günümüze yaşanan dolandırıcılık sebebiyle insanların ikinci el otomobile bakış açısını olumsuz etkilemiştir “acaba dolandırılır mıyım?” sorusu ister istemez akıllardan geçmektedir. Özellikle daha önce hiç araç alıp satmamış kişilerde endişe ve heyecan duygusu fazla olmaktadır. Hatta sırf bu yüzden daha fazla borca girerek sıfır araç almaya yönelen ve ikinci el otomobil alma riskine girmeyen oldukça fazla tüketici bulunmaktadır.

Otorapor olarak en büyük hedefimiz otomobil ticaretinde yaşanan tatsız olayların önüne geçmek, güven ortamını geliştirmek ve insanları bu konuda bilinçlendirmektir. Kurulduğumuz günden beri birçok olaya tanıklık ettik ve tecrübe edindik. Birkaç örnek hikâye paylaşmak ve bu konuda sizleri bilgilendirmek amacıyla bu yazıyı hazırladık.

Hikâyeleri paylaşmadan önce önemli bir uyarı: Fiyatı olması gerekenin çok altında ilana koyulan ve sorunsuz olduğu beyan edilen araçlara çok temkinli yaklaşın!Satılan Arabanın Borcunu Alıcı Ödemeli mi?

Bu sorunun cevabı net bir şekilde hayır olmalıdır. Alıcı hiçbir borcu kendi üzerine almamalıdır. Sebebi ise;

Satıcı, alıcının ilgisini çekebilmek için olması gerekenden düşük bir fiyata aracını ilana koyuyor. Aracın kontrolleri, ekspertizi vb. tüm süreç sorunsuz bir şekilde hallediliyor. Satış kısmına gelindiği zaman, satıcı aracının veya kendisinin kredi, trafik cezası, vergi borcu vb. herhangi bir borcunun olduğunu beyan ediyor. Borcu alıcının üstlenmesini, zaten aracın fiyatını düşük tuttuğunu ve ona rağmen yine borcu fiyattan düşeceğini söylüyor. Eğer alıcı borcu öderse, satıcı borcunu ödeterek aracın satışından vazgeçiyor. Alıcı ise maalesef borcu ödediğiyle kalıyor.

Alacağınız Aracın Plakasını Adınız gibi Ezbere Bilin!

Klasik hikâyelerinden bir tanesi ise filo araçlarıyla yapılan dolandırıcılıktır. Bildiğiniz gibi filo araçları genellikle son rakamları hariç aynı sayılardan ve harflerden oluşmaktadır. Birisi sorunlu diğeri sorunsuz 2 araca sahip satıcı, sağlam olan aracı ilana koyuyor ve müşteriye gösteriyor. Ekspertiz işlemlerini gerçekleştiriyor. Noter işlemleri başlayana kadar her şey olması gerektiği gibi sorunsuz ilerliyor. Satış sözleşmesinde yer alan ruhsat bilgileri ise sorunlu araca ait oluyor. Plakalar çok benzer olduğu için alıcı durumun farkında olmuyor. Araç satış işlemleri sırasında satıcı türlü bahanelerle noterden kısa süreliğine çıkıyor ve sağlam aracın yerine sorunlu aracı getiriyor veya bu değişikliği suç ortakları yapıyor. Satıcı farkında olmadan sorunlu arabayı satın almış oluyor.

Dolayısıyla; gördüğünüz aracın plaka ve şasi numarasının, araç satış sözleşmesinde yazan ruhsat bilgileriyle aynı olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir.

Kapora Dolandırıcılığı

Yine alıcının ilgisini üzerine çekebilmek araç düşük fiyattan ilana koyuluyor. Sebep olarak araca talebin çok fazla olduğu bildirilerek alıcıdan çok cüzi bir miktarda kaparo isteniyor. Birkaç kişiden kaparo toplayan satıcı ilanı yayından kaldırıyor ve kayıplara karışıyor.

Otomobil Pazarlarındaki Şebekelere Dikkat!

İkinci el otomobil pazarlarında tiyatro sahnelerini aratmayacak kurgular düzenleyen şebekelere rastlama ihtimalini göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. Fiyat kırmak için sizin beğendiğiniz araçla ilgileniyormuş gibi yapanlar, sahte usta getirtip aracın sorunsuz olduğunu söyletenler, 2-3 kişilik şebeke kurup bu tarz dolandırma yöntemlerine başvuran dolandırıcılara karşı dikkatli olunmalıdır.

Sorunsuz Olarak Sunulan Araçlar

Bu tarz ilanlara dolandırıcılıktan ziyade yalan ilan demek daha mantıklı olabilir. Piyasada aracının kusurlarını saklamaya çalışan, aracı olduğundan farklı tanıtan, aracın kilometresini düşüren, özellikle de hiç kazaya karışmadığını beyan edip insanları kandırmaya çalışan çok sayıda dolandırıcı bulunmaktadır.

Otorapor profesyonel ekibiyle, objektiflikten asla taviz vermeden aracınızın eksperiztizini yaparak size en doğru bilgileri aktarmayı görev olarak üstlenmiştir. Otoraporlayın içiniz rahat olsun.

Etiketler

Oto Ekspertiz Nedir?
Oto ekspertiz; bir otomobilin, konusunda uzman personeller tarafından teknik cihazlar yardımıyla A’dan Z’ye incelenmesi ve tüm kontrollerin sonucunda aracın genel durumuna dair rapor oluşturulmasıdır. Ekspertiz raporu(link: https://otorapor.com/ornek-raporlar2), aracın teknik incelemelerinin yanı sıra Otorapor ekspertiz uzmanlarının görüşlerini, değerlendirmelerini ve aracın masraf çıkartabilecek parçaları gibi yorumları da içermektedir. Tam kapsamlı bir ekspertizde; kaporta/boya, motor, mekanik, fren/süspansiyon, dinamometre, iç ve dış kondisyon, OBD/beyin testleri ve aracın borç/ceza sorgulamaları gerçekleştirilmektedir. Hemen randevu(link: https://otorapor.com/Arac/Randevu) alarak kendi aracınızın veya satın alacağınız aracın durumu hakkında detaylı rapora sahip olun.

Neden Oto Ekspertiz Yaptırılmalı?
Otomobil satın almadan önce mutlaka ekspertiz yaptırarak yatırımınızı garanti altına almalısınız. Satın alacağınız aracı gerçek değerinde almak, aracın performansını bilmek ve satarken sürprizle karşılaşmamak için Otoraporlamalısınız. Ekspertiz yaptırmadan satın alacağınız aracın; kilometresinin düşürülmüş, kayıt dışı tamir işlemi görmüş, çeşitli hilelerde(link: https://otorapor.com/ikinci-elde-dolandiricilik-hikayeleri) kullanılmış ve bilmediğiniz kusurlarının örtülmüş olma ihtimali oldukça yüksektir.

Kurumsal Oto Ekspertiz
Türkiye’de gelişmekte olan ekspertiz sektörünün en önemli kriterlerine Otorapor ile sahip olabilirsiniz. Tüm operasyonunu tarafsızlık ve bağımsızlık ilkesiyle gerçekleştiren Otorapor, ikinci el otomobil ticaretinin güvenle gerçekleşmesini sağlamaktadır. Hem ekspertiz öncesinde hem de ekspertiz sonrasında sunduğu hizmetler ve çözümlerle müşterilerine sıra dışı bir deneyim sunmaktadır.

501 Nokta Ekspertiz
Aracınızın ekspertizi, Otorapor tarafından tescillenmiş 501 noktanın kontrolleri yapılarak gerçekleştirilir. Tüm bu noktalara ait detaylı raporlama yapılır. Tüm müşterilerimize hitap eden, farklı kontrol noktalarına sahip ekspertiz paketleri (link: https://otorapor.com/coklu-paketler2) bulunmaktadır. Aracınızın markasına, modeline ve taleplerinize göre paketlerden birisini tercih ederek ekspertiz işlemlerine başlayabilirsiniz.

Otorapor ile TSE Belgeli Ekspertiz
TSE tarafından istenen tüm şartları karşılayan ekspertiz bayileri, hizmet yeterlilik belgesi ile sertifikalandırılır. Bu sertifika sayesinde ekspertiz raporu, TSE hizmet standartları çerçevesinde oluşturulur.

Otorapor ile Garantili Ekspertiz
Otorapor, garanti şartlarını (link: https://otorapor.com/2--el-otomobil-garantisi) sağlaması durumunda (yaş,km,ağır hasarsızlık,kg vb.) ekspertizi yapılan araca kaporta/boya ve motor/mekanik garanti poliçesi oluşturmaktadır. Garantinin süresi içerisinde aracınızı garanti altında kullanma imkanına sahip olacaksınız.

Oto Ekspertiz Yaptırmak Zorunlu mu?
2.El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticaretine İlişkin Yönetmelik’e (https://otorapor.com/ikinciel-yasasi) göre; ikinci el otomobil veya arazi taşıtı satışı yapan işletme tarafından, satışın yapıldığı tarihten üç gün içinde yapılmış olan ekspertiz raporu şartı aranmaktadır. Bu zorunluluk şahsi alım/satımlar için henüz zorunlu hale getirilmemiştir.

Otorapor Akademi
Otorapor, kendi bünyesinde yetiştirdiği ekspertiz uzmanlarını görevlendirmektedir. Otorapor Akademi bünyesinde eğitimini başarıyla tamamlayan adaylar, eğitimin ardından sertifikalı oto ekspertiz uzmanı olarak görevlendirilmektedir.

Otorapor Bayisi Olmak
Otorapor, denenmiş ve kanıtlanmış başarılarıyla rakiplerinden her zaman bir adım önde yer almaktadır. Bu başarılara ortak olmak için başvuruda(https://otorapor.com/bayilik-franchise-basvurusu) bulunabilirsiniz. Otorapor bayilik şartlarını (https://otorapor.com/bayilik-franchise-sartlari) karşılayan adayların değerlendirme süreci tamamlandıktan sonra bayi açılış süreci başlamaktadır. Ayrıca, farklı bir marka çatısı altında bulunan ekspertiz firmalarının Otorapor’a dönüşüm (https://otorapor.com/Form/Index?id=18) başvuruları da değerlendirilmektedir.

Otorapor Mobil ile Ekspertiz Raporunuz Cebinizde
Otorapor’un güçlü bilişim altyapısının bir ürünü olan Otorapor Mobil(https://otorapor.com/otorapor-mobil) uygulaması ile ekspertiz raporunu istediğiniz her an yanınızda taşıyabilme imkanına sahipsiniz. QR kod(https://www.youtube.com/watch?v=HCrSGecjJ8c&t=262s) uygulamasıyla ekspertiz raporunuzu dijital olarak mobil cihazlarınıza kaydedebilirsiniz.

Eski Ekspertiz Raporunuza Erişin
Rapor sorgulama ekranından (https://otorapor.com/Arac/Rapor) eski ekspertiz raporunuza ulaşabilir, satın almayı düşündüğünüz araç daha önce otoraporlandıysa bu aracın eski ekspertiz raporunu sorgulayabilirsiniz. Sorgulama sonucunda aracın raporunu dijital olarak saklayabilirsiniz.

Otorapor Youtube Kanalı ile Otomobil Gündemi
Birbirinden farklı içeriklerin sunulduğu Otorapor youtube kanalında (https://www.youtube.com/user/otorapor), otomobil gündemine dair gelişmeleri takip edebilir ve otomobil hakkında sıra dışı bilgilere sahip olabilirsiniz. Her hafta paylaşılan eğitici ve bilgilendirici videoları kaçırmamak için youtube kanalımızı ziyaret etmeyi ve abone olmayı unutmayın.

Göz atın

Elektikli araçta bitcoin madenciliği yapılır mı? (https://www.youtube.com/watch?v=vBkIxD9TwRw&t=102s)

Otomobil Sektörüne Balyoz: Çip Krizi (https://www.youtube.com/watch?v=beiVwvZTAo0&t=1388s)

Devamını Göster