• TARAFSIZ, BAĞIMSIZ, PROFESYONEL

Elektrikli Otomobil Batarya Sağlığı Ölçümü

(Son Güncelleme : 07.06.2024 )

Batarya sağlığı, hiç şüphesiz ikinci el elektrikli otomobiller için en önemli konudur. Batarya sağlığı, araç performansını ve kullanım ömrünü doğrudan etkilediği için elektrikli otomobillerin güvenilirliği ve sürüş deneyimi açısından batarya sağlığının ölçümü büyük önem taşır.
Elektrikli Otomobillerin Türkiye'de Yaygınlaşması

Elektrikli otomobiller, Türkiye'de son yıllarda hızlı bir artış göstererek popülerlik kazanıyor. Artan çevre bilinci, devlet teşviki, otomobilite alanında yaşanan gelişmeler ve yerli otomobil TOGG'un seri üretime başlaması bu popülerliğin artmasını sağlıyor. 2023 yılında Türkiye'de elektrikli araç satışları yüzde 844 oranında artış gösterdi. Eylül 2024 itibarıyla Türkiye'deki elektrikli araç sayısı 51 bin 219'a ulaştı. Bu sayı, 2023 yılı sonuna kıyasla 3,5 kat artış anlamına geliyor. Ön görülerimize göre, Türkiye'de elektrikli araç pazarının önümüzdeki yıllarda da hızlı bir şekilde büyümeye devam edecek.


Yüksek SOH Değeri Aranmalı

Bir ikinci el elektrikli araç satın alırken, SOH (State of Health - Sağlık Durumu) değerleri çok önemlidir. Ülkemizde önümüzdeki yıllarda elektrikli otomobiller satış hacminin önemli bir kısmına sahip olacak. Bu da ikinci el araç pazarını hareketlendirecek. Yüksek bir SOH değeri, bataryanın iyi durumda olduğunu gösterir. Böylelikle, aracın sağlam beklenen performansı sağlayabileceğinden emin olabilirsiniz.


Batarya Sağlığı ÖlçümüElektrikli bir araç satın almayı düşünüyorsanız, batarya sağlığı göz önünde bulundurmanız gereken en önemli faktörlerden biridir. Batarya, aracınızın en pahalı bileşenidir ve menzilini ve performansını doğrudan etkiler. Özellikle ikinci el bir elektrikli araç satın almayı düşünüyorsanız, pilin geçmişini ve durumunu kontrol ettirmeniz özellikle önemlidir. Bunun için Otorapor bayilerinde Voltmanner Batarya Sağlığı Ölçüm Cihazı ile aracınızın veya satın almak isediğiniz aracın batarya sağlığını ölçebilirsiniz.

Batarya Sağlığını Koruyacak 5 İpucu

Batarya sağlığından bahsetmişken hali hazırda elektrikli araç kullanan sürücüler için batarya ömrünü koruyacak ipuçlarını paylaşalım.

  • Hızlı şarjı mümkün olduğunca az kullanın.
  • Aracınızı aşırı sıcak veya soğuk havalarda park etmekten kaçının.
  • Agresif sürüşten kaçının.
  • Pil üreticisinin önerdiği şarj talimatlarını izleyin.
  • Aracınızı düzenli olarak yetkili servise götürün.

ftp://[email protected]/Upload/Logo/expertassist-logo.webp

Oto Ekspertiz Nedir?
Oto ekspertiz; bir otomobilin, konusunda uzman personeller tarafından teknik cihazlar yardımıyla A’dan Z’ye incelenmesi ve tüm kontrollerin sonucunda aracın genel durumuna dair rapor oluşturulmasıdır. Ekspertiz raporu(link: https://otorapor.com/ornek-raporlar2), aracın teknik incelemelerinin yanı sıra Otorapor ekspertiz uzmanlarının görüşlerini, değerlendirmelerini ve aracın masraf çıkartabilecek parçaları gibi yorumları da içermektedir. Tam kapsamlı bir ekspertizde; kaporta/boya, motor, mekanik, fren/süspansiyon, dinamometre, iç ve dış kondisyon, OBD/beyin testleri ve aracın borç/ceza sorgulamaları gerçekleştirilmektedir. Hemen randevu(link: https://otorapor.com/Arac/Randevu) alarak kendi aracınızın veya satın alacağınız aracın durumu hakkında detaylı rapora sahip olun.

Neden Oto Ekspertiz Yaptırılmalı?
Otomobil satın almadan önce mutlaka ekspertiz yaptırarak yatırımınızı garanti altına almalısınız. Satın alacağınız aracı gerçek değerinde almak, aracın performansını bilmek ve satarken sürprizle karşılaşmamak için Otoraporlamalısınız. Ekspertiz yaptırmadan satın alacağınız aracın; kilometresinin düşürülmüş, kayıt dışı tamir işlemi görmüş, çeşitli hilelerde(link: https://otorapor.com/ikinci-elde-dolandiricilik-hikayeleri) kullanılmış ve bilmediğiniz kusurlarının örtülmüş olma ihtimali oldukça yüksektir.

Kurumsal Oto Ekspertiz
Türkiye’de gelişmekte olan ekspertiz sektörünün en önemli kriterlerine Otorapor ile sahip olabilirsiniz. Tüm operasyonunu tarafsızlık ve bağımsızlık ilkesiyle gerçekleştiren Otorapor, ikinci el otomobil ticaretinin güvenle gerçekleşmesini sağlamaktadır. Hem ekspertiz öncesinde hem de ekspertiz sonrasında sunduğu hizmetler ve çözümlerle müşterilerine sıra dışı bir deneyim sunmaktadır.

501 Nokta Ekspertiz
Aracınızın ekspertizi, Otorapor tarafından tescillenmiş 501 noktanın kontrolleri yapılarak gerçekleştirilir. Tüm bu noktalara ait detaylı raporlama yapılır. Tüm müşterilerimize hitap eden, farklı kontrol noktalarına sahip ekspertiz paketleri (link: https://otorapor.com/coklu-paketler2) bulunmaktadır. Aracınızın markasına, modeline ve taleplerinize göre paketlerden birisini tercih ederek ekspertiz işlemlerine başlayabilirsiniz.

Otorapor ile TSE Belgeli Ekspertiz
TSE tarafından istenen tüm şartları karşılayan ekspertiz bayileri, hizmet yeterlilik belgesi ile sertifikalandırılır. Bu sertifika sayesinde ekspertiz raporu, TSE hizmet standartları çerçevesinde oluşturulur.

Otorapor ile Garantili Ekspertiz
Otorapor, garanti şartlarını (link: https://otorapor.com/2--el-otomobil-garantisi) sağlaması durumunda (yaş,km,ağır hasarsızlık,kg vb.) ekspertizi yapılan araca kaporta/boya ve motor/mekanik garanti poliçesi oluşturmaktadır. Garantinin süresi içerisinde aracınızı garanti altında kullanma imkanına sahip olacaksınız.

Oto Ekspertiz Yaptırmak Zorunlu mu?
2.El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticaretine İlişkin Yönetmelik’e (https://otorapor.com/ikinciel-yasasi) göre; ikinci el otomobil veya arazi taşıtı satışı yapan işletme tarafından, satışın yapıldığı tarihten üç gün içinde yapılmış olan ekspertiz raporu şartı aranmaktadır. Bu zorunluluk şahsi alım/satımlar için henüz zorunlu hale getirilmemiştir.

Otorapor Akademi
Otorapor, kendi bünyesinde yetiştirdiği ekspertiz uzmanlarını görevlendirmektedir. Otorapor Akademi bünyesinde eğitimini başarıyla tamamlayan adaylar, eğitimin ardından sertifikalı oto ekspertiz uzmanı olarak görevlendirilmektedir.

Otorapor Bayisi Olmak
Otorapor, denenmiş ve kanıtlanmış başarılarıyla rakiplerinden her zaman bir adım önde yer almaktadır. Bu başarılara ortak olmak için başvuruda(https://otorapor.com/bayilik-franchise-basvurusu) bulunabilirsiniz. Otorapor bayilik şartlarını (https://otorapor.com/bayilik-franchise-sartlari) karşılayan adayların değerlendirme süreci tamamlandıktan sonra bayi açılış süreci başlamaktadır. Ayrıca, farklı bir marka çatısı altında bulunan ekspertiz firmalarının Otorapor’a dönüşüm (https://otorapor.com/Form/Index?id=18) başvuruları da değerlendirilmektedir.

Otorapor Mobil ile Ekspertiz Raporunuz Cebinizde
Otorapor’un güçlü bilişim altyapısının bir ürünü olan Otorapor Mobil(https://otorapor.com/otorapor-mobil) uygulaması ile ekspertiz raporunu istediğiniz her an yanınızda taşıyabilme imkanına sahipsiniz. QR kod(https://www.youtube.com/watch?v=HCrSGecjJ8c&t=262s) uygulamasıyla ekspertiz raporunuzu dijital olarak mobil cihazlarınıza kaydedebilirsiniz.

Eski Ekspertiz Raporunuza Erişin
Rapor sorgulama ekranından (https://otorapor.com/Arac/Rapor) eski ekspertiz raporunuza ulaşabilir, satın almayı düşündüğünüz araç daha önce otoraporlandıysa bu aracın eski ekspertiz raporunu sorgulayabilirsiniz. Sorgulama sonucunda aracın raporunu dijital olarak saklayabilirsiniz.

Otorapor Youtube Kanalı ile Otomobil Gündemi
Birbirinden farklı içeriklerin sunulduğu Otorapor youtube kanalında (https://www.youtube.com/user/otorapor), otomobil gündemine dair gelişmeleri takip edebilir ve otomobil hakkında sıra dışı bilgilere sahip olabilirsiniz. Her hafta paylaşılan eğitici ve bilgilendirici videoları kaçırmamak için youtube kanalımızı ziyaret etmeyi ve abone olmayı unutmayın.

Göz atın

Elektikli araçta bitcoin madenciliği yapılır mı? (https://www.youtube.com/watch?v=vBkIxD9TwRw&t=102s)

Otomobil Sektörüne Balyoz: Çip Krizi (https://www.youtube.com/watch?v=beiVwvZTAo0&t=1388s)

Devamını Göster