İkinci el opel astra 1.6 değerlendirme

Opel Astra.Opel tarafından 1992 yılından beri üretilen C Segmenti otomobil modelidir.Opel Astra  günümüzde 4. neslini yaşamaktadır.Astra günümüze gelene kadar bir çok donanımsal model ve motor seçeneği ile piyasaya sunulmuştur.

Motor Performansı
Opel Astra Comfort 1598 cc (1.6) motor hacmine ve 100 hp gücünde bir motora sahiptir.Bu motor gücüyle maksimum oranda ürettiği tork 150 Nm dir.Fabrika verilerine göre araç 0-100 km hızlanmayı 11.5 saniyede gerçekleştirmektedir ve maksimum hızı 188 km dir.

Yakıt Tüketimi
Opel Astra Comfort şehir içinde 9.6 litre/100 km şehir dışında ise 5.6 litre/100 km oranında yakıt tüketmektedir.Karışık kullanımda yakıt tüketimi ortalama olarak 7.1 litre/100 km dir.Aracın yakıt tankı 52 litredir.

Donanım
İncelediğimiz Opel Astra Comfort iç donanım olarak analog klima ,  elektrikli ön ve arka camlar , hidrolik ve ayarlanabilir direksiyon , ön ve arka kol dayamaya sahiptir.

Dış donanım olarak ise arka cam buz çözücü ve elektrikli aynalara sahiptir.

Ölçüler
Opel Astra Comfort uzunluğu 4110 mm genişliği 1709 mm yüksekliği ise 1425 mm dir.Ayrıca araç 370 lt bagaj kapasitesine sahiptir. Aracın net ağırlığı 1205 kg taşıma kapasitesi ise 445 kg dır.

Güvenlik
Güvenlik donanımı olarak ABS fren sistemi ,  sürücü ve yolcu hava yastığı , merkezi kilit ve immobilizer bulunmaktadır.

Bu kasanın hemen hemen aynısı olan Astra'nın 1999 kasası çarpışma testinde Euro NCAP tan 5 üzerinden  4 yıldız almayı başarmıştır.

Öncelikle araçta dikkat etmemiz gereken nokta aracın fiyatı. Bu sebeple bu aracı kendi fiyat aralığındaki modellerle kıyaslamak oldukça mantıklı olacaktır.

Araç C segmenti, aracın boyutları incelendiğinde yeterli seviyede genişliğe ve uzunluğa sahip.

Donanımsal olarak aracı ele aldığımızda bir araçta olmazsa olmazlardan olan klima araçta mevcut. Bunun dışında günümüzde üretilen çoğu arabada bile olmayan elektrikli ön camların yanı sıra arka camlarında elektrikli olması oldukça güzel bir özellik.

Aracı sizden başkalarınında kullanabileceğini düşündüğümüzde hidrolik ve ayarlanabilir direksiyon sürücü için güzel bir artı oluşturuyor. Bunun yanı sıra ön ve arkada olan kol dayamaları sürücü ve yolcu için daha konforlu bir yolculuk sunuyor.

Motor performansı açısından aracımızın seri bir araç olduğunu söyleyebiliriz. 0/100 km hızlanmada ki 11.5 saniyelik derece 1.6 motorlu araçlar içinde seri olarak tanımlanabilir. Aracın eleştirebileceğimiz yönü ise taşıma kapasitesindeki düşük başarı , araç emsallerine nazaran 445 kg taşıma kapasitesi ile yeterli performansı gösteremiyor.

Bir araçta en önem verdiğim özelliklerden olan ABS araçta mevcut olması fren tertibatı açısından iç açıcı bir durum bunun yanı sıra sürücü ve yolcu hava yastıkları aracın temelde belirli bir güvenlik düzeyini yakalamasında önemli rol oynuyor.

100 km de 7.1 litrelik karışık yakıt tüketimi 1.6 motorlu bir araç için fena olmayan bir yakıt performansı ancak yinede bu oranın çok düşük olduğunu söyleyemeyiz.

Genel anlamda bakıldığında orta düzey fiyat aralığında olan araç boyutları , donanımı , güvenliği , performansı ve yakıt tüketimi incelendiğinde ortalama bir performans sergiliyor.